Máte
otázku?

Uznanie premlčaného dlhu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Uznanie premlčaného dlhu

Dobrý deň, prosím Vás o radu. V roku 2010 som si brala pôžičku a známy mi išiel ručiť s podmienkou, že mu požičiam 2000 eur. Peniaze som mu dala do ruky bez svedkov a bez papiera. Sľúbil, že začne splácať, no nestalo sa tak. A prestal sa ozývať. Dlh je premlčaný, no ja sa chcem spýtať, či je možné dať mu podpísať papier o priznaní dlhu aj teraz? Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Uznanie premlčaného dlhu

Dobrý deň. Podstata uznania dlhu spočíva predovšetkým v tom, že zakladá vyvrátiteľnú právnu domnienku existencie dlhu v čase jeho uznania, čím v podstate zlepšuje postavenie veriteľa. Zákon samozrejme počíta aj s možnosťou uznania premlčaného dlhu s tým, že v takomto prípade je potrebné, aby dlžník o premlčaní dlhu vedel, inak nenastanú spomenuté právne následky uznania dlhu. Vzhľadom na uvedené môžete dlžníka vyzvať na uznanie dlhu, avšak pri jeho spísaní je potrebné reflektovať skutočnosť, že dlhu je v čase jeho uznania premlčaný.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Uznanie premlčaného dlhu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku