Určenie výšky výživného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Určenie výšky výživného

Dobrý deň. Aké výživné by sa malo žiadať pre 16-ročné dieťa, pokiaľ príjem manžela predstavuje približne 2 200 eur, resp. za celý rok 41 000 eur? Manžel počas roka zabezpečuje týždennú lyžovačku v Tatrách, veľkonočnú lyžovačku v Rakúsku a týždeň na jachte v Chorvátsku počas leta.

Odpoveď: Určenie výšky výživného

Dobrý deň. V zmysle zákona o rodine platí, že pre určenie výšky vyživovacej povinnosti sú dôležité objektívne schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Rovnako platí, že deti majú právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov a že výživné má prednosť pred ostatnými výdavkami povinného rodiča. Ani vzhľadom na Vami zadanú otázku však nemožno uviesť presnú sumu, ktorú by ste mali titulom výživného pre dieťa požadovať. Pri konkrétnom určovaní výživného je totiž dôležitý aj celý rad ďalších okolností, ako napríklad priemerné mesačné výdavky na dieťa, priemerné mesačné výdavky každého rodiča, zdravotný stav dieťaťa, jeho vek a pod.