Do kedy môžem požiadať o určenie otcovstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Do kedy môžem požiadať o určenie otcovstva?

Dobrý deň, chcem sa spýtať, do koľko mesiacov alebo rokov môžem požiadať o určenie otcovstva. Moja dcéra má rok a zatiaľ som to nerušila, pretože partner sa o ňu staral a prispieval. Napriek tomu nechcel uznať otcovstvo. V budúcnosti sa mi to zdá nespravodlivé pre dcéru. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Do kedy môžem požiadať o určenie otcovstva?

Dobrý deň,

otcovstvo sa v našom Zákone o rodine (ZR) určuje na základe domnienok otcovstva. Z Vasej otázky nie je jasné, či ste manželmi alebo nie. Je to dôležitá skutočnosť vzhľadom na dôkladné zodpovedanie otázky. Budem však vychádzať doslovne z toho, že ide o Vášho partnera a teda zrejme nie manžela.

Pokiaľ skutočne nechce partner uznať otcovstvo, prichádza do úvahy tzv 3.domnienka, podľa § 94 ods.2 ZR. Aktívne legitimovanou, a teda oprávnenou podať návrh ste aj vy z pozície matky dieťaťa. Lehotu na podanie návrhu zákon o rodine neuvádza, a teda tento návrh môžete podať aj v súčasnosti. Bude, ale nutné preukázať, že ste s otcom dieťaťa mali súlož v tzv. rozhodnom čase (čas kedy od súlože do narodenia prešlo minimálne 180 ale nie viac ako 300 dní), ak sa Vám to podarí úspešne preukázať automaticky je otec považovaný za otca dieťaťa a pokiaľ sa mu nepodarí v tom istom spore zaprieť svoje otcovstvo, právoplatnosťou rozhodnutia sa stane otcom dieťaťa aj z právneho hľadiska. Návrh smerujte voči domnelému otcovi ako odporcovi.

Upozorňujem Vás, že pokiaľ by v spore dotyčný výslovne uznal, že je otec, postupuje sa podľa 2.domnienky (§ 90 ZR), nakoľko ide o určenie otcovstva súhlasným vyhlásením a od právoplatnosti rozhodnutia mu plynie 3 ročná lehota na podanie návrhu nazapretie otcovstva.