Návrh na zmenu úpravy styku otca s mal. dcérou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Návrh na zmenu úpravy styku otca s mal. dcérou

Dobrý deň, mám pre Vás jeden dotaz. Dnes mi prišla zásielka od súdu od otca mojej dcéry, v ktorej požaduje úpravu letných a zimných prázdnin. Dcéra má 6 rokov a absolútne nechce k nemu chodiť, neviem teda, čo mám robiť. Bude jej názor v tejto situácii relevantný aj keď má len 6 rokov? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Návrh na zmenu úpravy styku otca s mal. dcérou

Dobrý deň,

v prvom rade bude veľmi dôležité sa k návrhu otca na určenie styku počas letných a zimných prázdnin písomne vyjadriť a uviesť všetky dôležité skutočnosti, ktorými umožníte súdu zistiť tzv. skutočný stav veci.

Súdu popíšte čo najdetailnejšie spôsob starostlivosti o Vašu maloletú dcéru. Uviedli ste, že chce upraviť styk iba počas letných a zimných prázdnin, to znamená že bežný styk by mal mať upravený. Popíšte akým spôsobom prebieha tento styk. Uveďte, či otec svoje právo na stretávanie s vlastnou dcérou pravidelne využíva, ako vníma takéto stretnutia Vaša dcéra, či na nej vidíte nejakú zmenu keď sa od neho vracia, prípadne ako je naladená keď vie, že má ísť k otcovi.

To všetko prispeje k tomu, aby mohol súd zistiť skutočný stav veci a pri svojom rozhodovaní vychádzať práve z neho.

Podľa ustanovenia § 35 Civilného mimosporového poriadku

Súd je povinný zistiť skutočný stav veci.

Podľa ustanovenia § 36 Civilného mimosporového poriadku

Súd je povinný vykonať aj iné dôkazy, ako navrhli účastníci, ak je to potrebné na zistenie skutočného stavu veci.

Priamo vo svojom vyjadrení uveďte i návrhy na vykonanie dôkazov, ktoré prispejú k zisteniu skutočného stavu veci a tiež k zisteniu vôle Vašej maloletej dcéry. Ak vidíte na svojej dcére, že k otcovi nechce, prípadne ak viete i dôvod, uveďte to súdu a zároveň im navrhnite, aby bola prostredníctvom kolízneho opatrovníka, ale aj súdu vypočutá.

Nie je isté, že súd Vašu dcéru vypočuje, lebo závisí iba na sudcovi, či bude Vašu dcéru považovať za natoľko rozumovo a duševne vyspelú, aby vyjadrovala svoj vlastný názor. Bežne sa stretávame s tým, že súd považuje maloleté deti za schopné vyjadriť svoj názor samostatne od veku približne 8-10 rokov. Stalo sa však už aj to, že súd vypočúval 5 ročné dieťa. Závisí to na výlučne na sudkyni, prípadne odporúčaní kolízneho opatrovníka, či odporučí výsluch maloletého dieťaťa.

Podľa ustanovenia § 38 ods. 1 a 2 Civilného mimosporového poriadku

(1) Ak je účastníkom maloletý, ktorý je schopný vyjadriť samostatne svoj názor, súd na jeho názor prihliadne.

(2) Názor maloletého zisťuje súd spôsobom zodpovedajúcim jeho veku a vyspelosti. Podľa povahy veci zisťuje súd názor maloletého bez prítomnosti iných osôb.

V prípade, ak súd posúdi Vašu dcéru ako neschopnú vyjadriť samostatne svoj názor nie je vylúčené, aby súd nariadil znalecké dokazovania, a to aj bez návrhu. Ak by však sudkyňa neuvažovala o nariadení znaleckého dokazovania pre zistenie vzťahu dcéry s otcom a posúdenie jej najlepšieho záujmu, môžete znalecký posudok navrhnúť vykonať i Vy.

Celé dokazovanie zo strany súdu by malo viesť k tomu, aby súd zistil jednak skutočný stav veci, ale tiež najlepší záujem maloletého dieťaťa. Súd musí pri každom rozhodovaní o maloletom dieťati zisťovať jeho najlepší záujem a rozhodnúť výlučne v jeho prospech.

Podľa článku 5 Zákona o rodine

Záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä

a) úroveň starostlivosti o dieťa,

b) bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,

c) ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,

d) okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,

e) ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,

f) podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,

g) názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,

h) podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,

i) využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.

Na druhej strane je však potrebné uviesť i to, že i otec dieťaťa (hoci mu dieťa nebolo zverené do jeho osobnej starostlivosti) má podľa ustálenej rozhodovacej praxe súdov právo stráviť s dieťaťom polovicu jeho voľného času. Každý jeden zásah do tohto rozsahu styku otca s dieťaťom musí byť adekvátnym spôsobom odôvodnený, nemôže byť svojvoľný.

Podľa rozsudku Krajského súdu v Nitre zo 16.03.2016, sp.zn. 25CoP/11/2016

Akákoľvek deformácia vzťahu rodiča s dieťaťom v dôsledku odcudzenia je v neskoršej dobe len ťažko napraviteľná. Je preto v záujme dieťaťa umožniť otcovi, ktorý s dieťaťom trvale nežije, pravidelný kontakt, v ktorom môže realizovať svoje výchovné pôsobenie, rešpektujúc pritom právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom. Je potrebné zdôrazniť aj povinnosť matky, bez ohľadu na jej vzťah k otcovi detí, nielen maloleté dieťa na styk s otcom riadne pripraviť, ale mu ho i osobne odovzdať v určenom čase a mieste a na tomto mieste ho i osobne prevziať, pričom za splnenie tejto povinnosti nemožno považovať suplovanie jej osobnej účasti inou fyzickou osobou.