POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Tvorí odchodné súčasť bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Tvorí odchodné súčasť bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

Patria do BSM pri rozvode aj odchodné manželky? Svokra ukončila pracovný pomer a odišla do dôchodku. Pri tom dostala odchodné 1900€. Jej manžel ešte pracuje, no už rok nežijú v spoločnej domácnosti. Má jej manžel nárok na časť jej odchodného, keď zarába nadštandardne? Ďakujem.

Odpoveď: Tvorí odchodné súčasť bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

Dobrý deň, podľa § 143 Občianskeho zákonníka, v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM) je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných na základe určitého špecifického zákonného dôvodu. Do BSM preto patrí aj vyplatená mzda a iné príjmy z práce ako odstupné alebo odchodné. Uvedené skutočnosti však neznamenajú, že sa manžel môže domáhať vyplatenia časti z poskytnutej náhrady za odpracované roky zamestnanca. Majetková podstata BSM sa vysporiadava až po jeho zániku.