Trojročna podmienka a register trestov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Trojročna podmienka a register trestov

Dobrý večer! Rád by som sa opýtal na dobu zmazania trestu z registra trestov. K včerajšiemu dňu mi skončila podmienka. (Tri mesiace vyšetrovacej väzby a tri roky podmienky - trestný čin: zadovážanie omamných a psychotropných látok). Je možné, aby mi trest vymazali z registra ihneď, alebo existuje určitá lehota? Vopred ďakujem za odpoveď!

Odpoveď: Trojročna podmienka a register trestov

Dobrý deň, odsúdenie Vám nebude zahladené hneď po uplynutí skúšobnej doby podmienečného odsúdenia. Po uplynutí skúšobnej doby musí súd rozhodnúť o tom, či ste sa v rámci tejto skúšobnej doby osvedčili. Súd pri tom skúma, či ste si plnili svoje pracovné, občianske, prípadne súdom uložené povinnosti, či ste viedli riadny život a tiež či ste spáchali počas skúšobnej doby nejaký ďalší trestný čin alebo priestupok. Po posúdení spôsobu vedenia života v skúšobnej dobe následne súd rozhodne o tom, či ste sa osvedčili alebo nie. Ak súd rozhodne o tom, že ste sa osvedčili, následne v zmysle ustanovenia § 50 ods. 7 Trestného zákona dôjde k zahladeniu odsúdenia. Ak súd vysloví, že ste sa neosvedčili, nariadi výkon podmienečne uloženého trestu. Môže nastať aj situácia, kedy súd do jedného roka odo dňa uplynutia skúšobnej doby nerozhodne o tom, či ste sa osvedčili alebo nie. Ak súd nerozhodne do jedného roka bez toho, aby ste na tom mali vinu uplatní sa zákonná domnienka ustanovenia § 50 ods. 5 Trestného zákona, podľa ktorého sa má za to, že ste sa osvedčili. Tzn. že po uplynutí skúšobnej doby nedochádza ku zahladeniu odsúdenia hneď. Buď musí rozhodnúť súd o Vašom osvedčení alebo musí márne uplynutí jednoročná lehota. Ak pre zamestnanie alebo z iného dôvodu potrebujete čo najskôr zahladiť Vaše odsúdenie, odporúčam Vám napísať na súd žiadosť o nariadenie verejného zasadnutia za účelom rozhodnutia o osvedčení.