Super rýchle konanie a ohrozenie pod vplyvom návykovej látky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Super rýchle konanie a ohrozenie pod vplyvom návykovej látky

Ako je to so super rýchlym konaním v prípade trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky?

Odpoveď: Super rýchle konanie a ohrozenie pod vplyvom návykovej látky

Z hľadiska procesného postupu k prejednaniu trestného činu ohrozenie pod vplyvom návykovej látky môže dôjsť v rámci tzv. super rýchleho konania, ktoré je upravené v ustanovení § 204 a v nadväzujúcom ustanovení § 348 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestného poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej len „TP“).

    Podľa § 204 TP:

(1) Ak bola prokurátorovi odovzdaná spolu so spisom osoba, ktorá bola zadržaná ako podozrivá pri páchaní prečinu, na ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody, ktorého horná hranica neprevyšuje päť rokov, alebo bezprostredne po ňom a prokurátor ju neprepustí na slobodu, odovzdá ju najneskôr do 48 hodín od zadržania súdu, ktorému tiež podá obžalobu spolu so spisom. Ak prokurátor zistí dôvody väzby, súčasne navrhne, aby bol obvinený vzatý do väzby.

            (pozn. autora: toto ustanovenie má zabezpečiť zrýchlené vybavenie trestnej veci za kumulatívneho splnenia nasledujúcich podmienok:

1/ prokurátorovi musí byť spolu so spisom odovzdaná osoba, ktorá bola bol ako podozrivá zadržaná pri páchaní trestného činu alebo bezprostredne po spáchaní trestného činu,

2/ horná hranica trestnej sadzby za tento trestný čin nemôže prekročiť päť rokov,

3/ podozrivá osoba nesmie byť prepustená na slobodu,

4/ súdu musí byť podozrivá osoba odovzdaná v lehote 48 hodín od zadržania,

5/ prokurátor musí v tej istej lehote podať obžalobu spolu so spisom; v prípade že prokurátor zistí niektorý z tzv. väzobných dôvodov podľa § 71 ods. 1 TP, navrhne súdu, aby bol obvinený vzatý do väzby.)

(2) Ak prokurátor prepustí písomným a odôvodneným príkazom obvineného uvedeného v odseku 1 na slobodu, môže vrátiť spis policajtovi s pokynom na doplnenie skráteného vyšetrovania. Ak doplnenie skráteného vyšetrovania nie je potrebné, prokurátor podá obžalobu, pokiaľ nerozhodne inak.

(pozn. autora: uvedený odsek v podstate upravuje procesný postup v prípade, že prokurátor nebude postupovať podľa ods. 1.)

V praxi teda môže dôjsť k tomu, že osoba, ktorá pred jazdou na motorovom vozidle požila alkohol alebo inú návykovú látku a bola príslušníkmi PZ zadržaná bude tak povediac postavená pred súd v priebehu dvoch dní. Spôsob, akým o ňom následne súd (resp. sudca pre prípravné konanie) rozhodne je upravený v ustanovení § 348 TP podľa ktorého:

(1) Ak sa koná po odovzdaní osoby súdu podľa § 204 ods. 1, sudca pre prípravné konanie vypočuje obvineného, najmä na okolnosti zadržania a skutočnosti odôvodňujúce návrh na vzatie do väzby, ak je podaný, a

a) prednostne, najneskôr v lehote podľa § 87 ods. 2, určí termín vykonania hlavného pojednávania spravidla do pätnástich pracovných dní od podania obžaloby, ak vec nevybaví trestným rozkazom alebo neurobí niektoré z rozhodnutí podľa § 241 ods. 1 písm. a) až g); termín bezodkladne oznámi prokurátorovi a obžalovanému, ktorému zároveň doručí obžalobu, a ak je prítomný obhajca, oznámi termín hlavného pojednávania a doručí obžalobu aj obhajcovi,

b) so súhlasom obžalovaného vykoná hlavné pojednávanie bezodkladne po jeho výsluchu, ak ho okolnosti prípadu umožňujú vykonať v lehote podľa § 87 ods. 2 od podania obžaloby,

c) rozhodne o návrhu na vzatie do väzby, ak prokurátor podal taký návrh, a to v lehotách podľa § 87 od podania tohto návrhu a spôsobom podľa § 72, a

d) umožní obžalovanému, ktorý bol vzatý do väzby a nemá obhajcu, aby si v primeranej lehote obhajcu zvolil; ak tak neurobí, obhajcu mu ustanoví sudca pre prípravné konanie.

(2) Sudca pre prípravné konanie má v konaní podľa odseku 1 rovnaké postavenie ako samosudca.

(3) Sudca pre prípravné konanie neverejné zasadnutie nevykonáva; ak rozhoduje o väzbe, postupuje podľa § 72 ods. 2.

Sudca pre prípravné konanie teda prednostne a urýchlene rozhodne niektorým z nasledujúcich spôsobov:

1/ vec vybaví trestným rozkazom (viď. § 353 a nasl. TP)

2/ urobí niektoré z rozhodnutí podľa § 241 ods. 1 písm. a) až g)

3/ ak vec nevybaví trestným rozkazom alebo niektorým z rozhodnutí podľa § 241 ods. 1 písm. a) až g) určí termín hlavného pojednávania „spravidla“ (tzn., že táto lehota nie je pre sudcu pre prípravné konanie záväzná) do 15 pracovných dní od podania obžaloby

4/ v prípade, že obžalovaný súhlasí, vykoná sa bezodkladne po jeho výsluchu hlavné pojednávanie

            V prípade, že prokurátor nepodal spolu s obžalobou aj návrh na vzatie obvineného do väzby,  sudca pre prípravné konanie najneskôr do 48 hodín od prevzatia obvineného a doručenia obžaloby prepustí zadržanú osobu na slobodu písomným príkazom s uvedením dôvodu prepustenia.

            V prípade, že prokurátor podal spolu s obžalobou aj návrh na vzatie obvineného do väzby sudca pre prípravné konanie opäť postupuje urýchlene a prednostne a rozhodne aj o tomto návrhu.

            Uvedené ustanovenie tiež rešpektuje právo na obhajobu, viď. ustanovenie § 348 ods. 1 pís. d).

Niektoré súvisiace ustanovenia:

- Rozhodnutie o zadržanej osobe § 87 ods. 2:

(2) Sudca pre prípravné konanie je povinný do 48 hodín a pri obzvlášť závažných zločinoch do 72 hodín od prevzatia zadržanej osoby podľa odseku 1 a doručenia návrhu prokurátora na vzatie do väzby túto osobu vypočuť a rozhodnúť o jej vzatí do väzby alebo ju prepustiť na slobodu, ak rozhodne uznesením o nevzatí do väzby podľa § 72 ods. 3, inak ju príkazom, ktorý musí byť písomný a primerane odôvodnený, prepustí na slobodu. Ak sudca pre prípravné konanie prevzal obvineného pri postupe podľa § 204 ods. 1 a prokurátor nepodal súčasne s obžalobou návrh na vzatie obvineného do väzby, sudca pre prípravné konanie po prednostnom a urýchlenom vykonaní úkonov podľa § 348 ods. 1 písm. a) alebo b), najneskôr do 48 hodín od prevzatia obvineného a doručenia obžaloby prepustí zadržanú osobu na slobodu písomným príkazom s uvedením dôvodu prepustenia; ak bol prokurátorom súčasne s obžalobou podaný aj návrh na vzatie obvineného do väzby, postupuje sudca pre prípravné konanie urýchlene a prednostne podľa § 348 ods. 1 písm. a) až d).

- § 353 TP:

(1) Samosudca môže bez prejednania veci na hlavnom pojednávaní vydať trestný rozkaz, ak je skutkový stav spoľahlivo preukázaný vykonanými dôkazmi.

(2) Trestným rozkazom možno uložiť

a) trest odňatia slobody do troch rokov,

b) trest zákazu činnosti

c) peňažný trest,

d) trest prepadnutia veci,

e) trest povinnej práce, ak s tým obvinený súhlasí,

f) trest domáceho väzenia

g) trest vyhostenia,

h) trest zákazu pobytu,

i) ochranné opatrenie; trestným rozkazom však nemožno uložiť ochranné opatrenie zhabania majetku a ochranné opatrenie zhabania peňažnej čiastky vyššej ako 331 930 eur; samosudca postupuje podľa § 289 ods. 1, a ak ukladá ochranné opatrenie zhabania peňažnej čiastky, postupuje podľa § 289 ods. 5.

(3) Náhradný trest odňatia slobody za peňažný trest nesmie ani s uloženým trestom odňatia slobody presahovať tri roky.

(4) Ak samosudca potrebuje na rozhodnutie o ochrannom opatrení vykonať ešte ďalšie dokazovanie, vyhradí rozhodnutie o ochrannom opatrení verejnému zasadnutiu. Verejnému zasadnutiu nemôže vyhradiť rozhodnutie o zhabaní peňažnej čiastky a zhabaní majetku.

(5) Trestný rozkaz nie je možné vydať

a) v konaní proti osobe, ktorá je pozbavená spôsobilosti na právne úkony alebo ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená,

b) v konaní proti mladistvému, ak v čase jeho vydania mladistvý nedovŕšil osemnásty rok svojho veku.

(6) Trestný rozkaz má povahu odsudzujúceho rozsudku. Účinky spojené s vyhlásením rozsudku nastávajú doručením trestného rozkazu obvinenému.

- Preskúmanie obžaloby § 241 ods. 1:

Obžalobu podanú na súde pre prečin a zločin s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou osem rokov preskúma samosudca a podľa jej obsahu a obsahu spisu

a) postúpi vec príslušnému súdu, ak nie je sám na jej prejednanie príslušný,

b) postúpi vec inému orgánu, ak sú tu okolnosti uvedené v § 214 ods. 1,

c) trestné stíhanie zastaví, ak sú tu okolnosti uvedené v § 215 ods. 1,

d) trestné stíhanie preruší, ak sú tu okolnosti uvedené v § 228 ods. 2 alebo 3 alebo § 283 ods.5,

e) môže zastaviť trestné stíhanie, ak sú tu okolnosti uvedené v § 215 ods. 2 a 3,

f) obžalobu odmietne a vráti vec prokurátorovi, ak zistí závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu,

g) trestné stíhanie podmienečne zastaví podľa § 216 ods. 1,

h) môže podmienečne zastaviť trestné stíhanie spolupracujúceho obvineného podľa § 218 ods. 1,

i) rozhodne o účasti záujmového združenia občanov v konaní pred súdom,

j) vydá trestný rozkaz,

k) postúpi vec senátu,

l) nariadi hlavné pojednávanie, určí jeho termín a rozsah dokazovania.