POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Je možne uzavrieť zmluvu o brigádnickej práci študentov elektronickými prostriedkami?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Je možne uzavrieť zmluvu o brigádnickej práci študentov elektronickými prostriedkami?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné uzavrieť zmluvu o brigádnickej práci študentov na diaľku. Ak áno, je potrebný zaručený elektronický podpis? Existujú rôzne aplikácie na vyhotovenie podpisu, ktoré však nie sú certifikované, preto mám pochybnosti o ich postačujúcom význame pri uzatváraní platnej zmluvy. Ďakujem.

Odpoveď: Je možne uzavrieť zmluvu o brigádnickej práci študentov elektronickými prostriedkami?

Dobrý deň, podľa § 228 ods. 1 Zákonníka práce, dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Zákonník práce vo svojich ustanoveniach obsahuje len niektoré ustanovenia o právnych úkonoch, preto v tejto často odkazuje na všeobecnú právnu úpravu obsiahnutú v Občianskom zákonníku (OZ). V zmysle § 40 OZ, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov, je neplatný. Písomný právny úkon je platný, ak je podpísaný konajúcou osobou; ak právny úkon robia viaceré osoby, nemusia byť ich podpisy na tej istej listine, ibaže právny predpis ustanovuje inak. Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom alebo zaručenou elektronickou pečaťou. Podľa § 46 OZ, pre uzavretie zmluvy písomnou formou stačí, ak dôjde k písomnému návrhu a k jeho písomnému prijatiu. Z uvedeného vyplýva, že uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študenta možno aj elektronickými prostriedkami, na základe ktorých bude možno dostatočne určito stanoviť jej obsah a identifikovať účastníkov zmluvy.