Striedavá starostlivosť o deti v spoločnom byte

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Košice

Otázka: Striedavá starostlivosť o deti v spoločnom byte

Dobrý deň, rada by som požiadala o rozvod. Máme dve deti vo veku 7 a 8 rokov a sme vlastníci bytu. Mojím zámerom je požiadať o striedavú starostlivosť. Predstavovala by som si, že by sa vykonávala v našom spoločnom byte. Manžel má v zamestnaní nerovnomerný pracovný čas. Ja by som bola s deťmi počas jeho nočných zmien, samozrejme aj cez deň, a on by bol s deťmi v čase svojho voľna a denných zmien. Chcem sa spýtať, či je možná aj takáto forma striedavej starostlivosti, vykonávaná v našom spoločnom byte, aby sme nemuseli predať byt. Je možné, aby súd nariadil striedavú starostlivosť o deti bez súhlasu môjho manžela? Mojou prioritou je dobro detí – už nechcem byť jeho manželkou, ale nechcem im odoberať otca. Majú s ním dobrý vzťah. Proste už nechcem bývať spoločne v jednom byte, no chcem, aby s ním deti trávili rovnako veľa času ako so mnou. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Striedavá starostlivosť o deti v spoločnom byte

Dobrý deň,

aj keď je na prvý pohľad takáto úprava nezvyčajná, v praxi sa vyskytujú aj takéto prípady, a teda je možné upraviť striedavú starostlivosť aj Vami popisovaným spôsobom. Ak sa s manželom nedohodnete, musí o návrhu rozhodnúť súd, ktorý môže striedavú starostlivosť nariadiť aj proti vôli otca detí. Podľa § 24 ods. 2 Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa.

Odporúčam Vám však kontaktovať advokáta, aby ste správne a presne naformulovali návrh.