Aké sú podmienky striedavej starostlivosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Aké sú podmienky striedavej starostlivosti?

Dobrý deň, momentálne prebieha náš rozvodový proces a môj manžel žiada o striedavú starostlivosť. Naša dcéra má 11 rokov. Na prvom pojednávaní sme sa nedohodli, takže nás čaká ďalšie. Medzitým bol vypracovaný znalecký posudok psychológa. Odsťahovala som sa s dcérou takmer 70 km od manžela a zabezpečila som jej novú školu, kde má všetko potrebné, avšak môj manžel robí problémy. Môže nás obmedziť v návšteve novej školy? Je možné, že súd mu uzná striedavú starostlivosť? Naša dcéra je kvôli tomu veľmi nešťastná, nechce navštevovať dve rôzne školy a bolo veľmi veľa situácií, keď mu jasne dala najavo, že chce žiť so mnou. Je v tomto prípade možná striedavá starostlivosť? Aké kroky by som mala ďalej podniknúť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Aké sú podmienky striedavej starostlivosti?

Dobrý deň. K Vašej otázke uvádzame nasledovné:

Striedavá starostlivosť

V súlade s ust. § 24 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine platí, že ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa.

Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa.

V súlade s rozsudkom Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 17CoP/4/2017 striedavá starostlivosť predpokladá zo strany rodičov toleranciu, spoločnú vôľu, schopnosť vzájomne komunikovať, spolupracovať na výchove dieťaťa.

To je však podmienené predovšetkým vyspelosťou oboch rodičov, potlačením ich vzájomnej rivality, bojom o dieťa a absenciou pohnútok ubližovania druhému rodičovi prostredníctvom vlastného dieťaťa.

Úprava pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode

Konanie o rozvod manželstva v súčasnosti upravuje § 92 a nasl. zákona č. 161/2015 Z. z. Civilného mimosporového poriadku (ďalj len ,,CMP“).

Ust. § 100 CMP stanovuje, že s konaním o rozvod manželstva je spojené konanie o úpravu pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode.

Ako sme už uviedli vyššie, súd bude v prvom rade skúmať, či zverenie do striedavej starostlivosti by bolo v záujme Vašej dcéry.

Záujem maloletého dieťaťa je v súlade s čl. 5 Zákona o rodine prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú.

Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä

  1. úroveň starostlivosti o dieťa,

  1. bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,

  1. ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,

  1. okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,

  1. ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,

  1. podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,

  1. názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,

  1. podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,

  1. využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.

V rámci skúmania vyššie uvedených skutočností súd v zmysle § 35 CMP vykoná všetky dôkazy na zistenie skutočného stavu veci.

Súd pri úprave rodičovských práv a povinností v súlade s § 115 CMP vybavuje podnety a upozornenia fyzických osôb a právnických osôb a vykonáva opatrenia na zabezpečenie riadnej starostlivosti o maloletých.

Na tento účel môže súd aj pred začatím konania vykonať potrebné procesné úkony, najmä predvolanie na výsluch, obhliadku, žiadosť o vyjadrenie alebo o súčinnosť orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, obce alebo iných fyzických osôb a právnických osôb.

Vo Vašej otázke spomínate, že už bol vypracovaný aj znalecký posudok, ktorý dáva odpoveď na posúdenie otázky, či je v záujme zverenie do striedavej starostlivosti pre Vašu dcéru vhodným riešením.

Skutočnosť, že ste sa s maloletou odsťahovali takmer 70 km od otca a v mieste nového pobytu ste pre maloletú zabezpečili novú školu je určite významné z hľadiska, že v prípade zverenia maloletej do striedavej starostlivosti, maloletá by nutne musela navštevovať aj ďalšiu základnú školu v mieste podľa pobytu otca.

Návšteva dvoch základných škôl v iných mestách v inom prostredí, v iných výchovných a vzdelávacích podmienkach je pre dieťa frustrujúce vyžadujúce si ustavičné prispôsobovanie sa existujúcim zmenám.

Ide o nežiadúci stav negatívne ovplyvňujúci psychický ako fyzický vývoj Vášho dieťaťa, ktoré nemôže byť posudzované v jeho záujme. Z Vašej otázky navyše vyplýva, že prianím maloletej je zostať vo Vašej starostlivosti s tým, že bude otca navštevovať.

Na základe uvedeného v záujme maloletej by bola vhodnejšia širšia úprava styku otca s maloletou, pred úpravou jej zverenia do striedavej starostlivosti rodičov.

Striedavá starostlivosť a dve základné školy

K Vašej otázke, či môže manžel zabrániť Vašej dcére navštevovať novú školu uvádzame, že zabrániť jej v tom nemôže, dovoľujeme si však upozorniť na usmernenie ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu č. 2013-6855/17619:1-921, na základe ktorého platí, že ak súd pri rozhodovaní o striedavej starostlivosti právoplatným rozhodnutím určí, že dieťa bude striedavo navštevovať dve základné školy, je treba takéto rozhodnutie súdu rešpektovať.

Z uvedeného vyplýva, že ak by súd Vašu dcéru zveril do striedavej starostlivosti rodičov, vo svojom rozhodnutí prihliadne na vzdialenosť bydliska druhého rodiča a určí, že dieťa bude navštevovať dve základné školy.

Názor dieťaťa

V súlade s ust. § 43 ods. 1 Zákona o rodine, podľa ktorého dieťa, ktoré je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť samostatne svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú.

V konaniach, v ktorých sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, má maloleté dieťa právo byť vypočuté. Názoru maloletého dieťaťa musí byť venovaná náležitá pozornosť zodpovedajúca jeho veku a rozumovej vyspelosti.

V zmysle čl. 12 Dohovoru o právach dieťaťa, maloleté dieťa má právo vyjadriť slobodne svoj názor vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú, jednak v rodine, jednak v súdnom konaní.

Právo dieťaťa vyjadriť samostatne svoj názor patrí maloletému dieťaťu v rozsahu jeho schopností a rozumovej vyspelosti s ohľadom na jeho vek. Rodičia sú povinní venovať názoru dieťaťa náležitú pozornosť zodpovedajúcu jeho veku a rozumovej vyspelosti.

Rodič nie je povinný len si vypočuť názor dieťaťa, ale ho aj rešpektovať do tej miery, do akej je dieťa schopné posúdiť, či mu je vlastné rozhodnutie na prospech alebo nie.

V súlade s právom dieťaťa byť vypočuté v súdnom konaní, v ktorom sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa jeho samého, korešponduje s povinnosťou súdu prihliadnuť na názor dieťaťa podľa § 38 CMP, podľa ktorého ak je účastníkom maloletý, ktorý je schopný vyjadriť samostatne svoj názor, súd na jeho názor prihliadne.

Jedenásťročné dieťa je už dostatočne vyspelé na to, aby svoj názor vedelo samostatne vyjadriť, a preto predpokladáme, že súd Vašu dcéru v konaní vypočuje ak tak už doposiaľ neurobil.

Nakoľko nemáme k dispozícii stanovisko znalca ani prípadnú výpoveď Vašej maloletej dcéry základe vyššie uvedeného, nemôžeme sa vyjadriť, či súd Vašu dcéru do striedavej starostlivosti zverí alebo nie.