Majetkové vyrovnanie po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Majetkové vyrovnanie po rozvode

Dobrý deň, s bývalým manželom sme ešte nevyriešili majetkové rozdelenie. Spoločne vlastníme byt, ktorý je zaťažený hypotékou na polovicu, a auto. Predtým som bola spoludisponovateľkou spoločného účtu, ale môj exmanžel mi toto oprávnenie zrušil a ponechal si všetky peniaze. Viem, koľko peňazí na účte zostalo, keďže mi poslal email s touto informáciou. Zrušil aj stavebné sporenie pre deti a tiež si ponechal tieto peniaze. Rada by som sa opýtala na moje možnosti, keďže bývam v spomínanom byte sama, ale neplánujem si ho ponechať. Dámy ho chcem po troch rokoch, až dcéra dokončí základnú školu. Hypotéku platíme pol na pol a náklady na bývanie si hradím sama. Bolo by možné urobiť vyrovnanie aspoň z auta (akú hodnotu berieme do úvahy?), peniaze na účte a zo stavebného sporenia. Veľmi by mi pomohli nejaké finančné rezervy, možno aj na nákup auta, ktoré by som potrebovala kvôli práci a deťom. Rovnako si myslím, že hodnota auta klesá a o tri roky by mohla byť výrazne nižšia. Existuje nutnosť vysporiadať celý majetok naraz? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Majetkové vyrovnanie po rozvode

Dobrý deň,

hoci je možné vyporiadať dohodou o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len "BSM") aj len časť majetku, takýto postup Vám neodporúčame - odporúčame Vám vyporiadať celé BSM naraz.

Rovnako je potrebné upozorniť Vás na skutočnosť, že ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedôjde k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Uzatvoriť dohodu o vyporiadaní BSM alebo podať na súd žalobu o vyporiadanie BSM je preto potrebné najneskôr do 3 rokov od zániku manželstva, pretože v opačnom prípade sa uplatní fikcia vyporiadania priamo zo zákona vyššie uvedeným spôsobom a po uplynutí tejto lehoty už nebude možné dohodnúť sa s bývalým manželom na vyporiadaní BSM ani podať žalobu na súd.

Pri vyporiadaní BSM sa vychádza zo stavu veci, v akom bola v čase zániku BSM a hodnoty, akú by vec v stave, v akom bola v čase zániku BSM dosiahla v súčasnosti.

Rovnako ak až po zániku BSM Váš manžel vybral Vaše spoločné prostriedky z účtu, ktoré patrili do BSM, aj suma týchto prostriedkov bude mať vplyv na celkové vyporiadanie Vášho BSM.

Pre úplnosť uvádzame, že ak je predmetom vyporiadania aj nehnuteľnosť patriaca do BSM a na vyporiadaní BSM sa dohodnete (teda nebude ho vyporiadavať súd), táto dohoda musí mať písomnú formu a obsahovať všetky náležitosti zmluvy o prevode nehnuteľností.