Rušenie nočného kľudu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Nitra

Otázka: Rušenie nočného kľudu

Chcela by som sa informovať o možnostiach, ako sa brániť proti rušeniu nočného pokoja podnikmi. Všeobecne záväzné nariadenie obce, aktualizované minulý rok, upravilo prevádzkovú dobu týchto podnikov na piatky, soboty a dni pred sviatkami až do 03:00 ráno. Podniky hrávajú hudbu až do troch hodín ráno uprostred sídliska a obyvatelia to musia znášať. Keď som telefonovala na mestský úrad, odporučili mi voľať mestskú políciu v prípade rušenia nočného pokoja. Chcela by som vedieť, ako je možné sa proti tomuto efektívne brániť, respektíve dosiahnuť aspoň to, aby mohli hrať hudbu iba do polnoci. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rušenie nočného kľudu

Podľa ustanovenia § 47 ods. 1 písm. b) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch platí, že priestupku sa dopustí ten, kto poruší nočný kľud.

Hoci termín „nočný kľud“ nie je v priestupkovom zákone bližšie špecifikovaný, pri jeho vymedzení si možno pomôcť zákonom o ochrane zdravia ľudí, ktorý vymedzuje nočný čas intervalom od 22.00 hod. do 06.00 hod.

Preto pokiaľ dochádza k rušeniu nočného kľudu je na mieste riešiť situáciu privolaním polície, ktorá môže porušovateľovi nočného kľudu uložiť sankciu (pokutu).