Vymáhanie pohľadávky ručiteľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Vymáhanie pohľadávky ručiteľa

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s vymáhaním pohľadávky od bývalého priateľa, za ktorého som bola ručiteľkou úveru. Tento úver prestal splácať a v dôsledku toho mi od augusta 2012 do mája 2014 robiac exekúciu strhávali sumu z mzdy v maximálnej výške stanovenej nariadením vlády. Celkovo to predstavovalo približne 3500 €. Kvôli tejto situácii som sa dostala do finančných ťažkostí, keďže som nebola schopná pokrývať svoje životné náklady. Jediné východisko, ktoré vidím, je požičať si peniaze a tým sa ešte viac zadlžiť. Vlastním iba prácu a bývam v prenájme. Rada by som od neho vymohla peniaze, ktoré som za neho, ako ručiteľka, musela uhradiť. Môj dotaz spočíva v tom, ako to mám spraviť a či môžem požadovať okrem už spomínanej sumy 3500 € aj peniaze, ktoré som namiesto neho zaplatila na jeho hypotéku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávky ručiteľa

Dobrý deň, pokiaľ ide o vymáhanie pohľadávky ručiteľa voči dlžníkovi, vždy je potrebné myslieť na premlčanie, ktoré je 3 roky odo dňa úhrady dlhu za dlžníka z titulu ručenia. Vymáhanie pohľadávok ručiteľa voči dlžníkovi, ktoré sú staršie ako 3 roky, by bolo neúspešné, ak by dlžník vzniesol námietku premlčania. Podmienkou je, aby v lehote do 3 rokov bola podaná žaloba na súde.

V súdnom konaní je potrebné preukázať zmluvu o ručení a to, koľko ste uhradili (Vám strhol exekútor) z príjmu. Žalobu je potrebné riadne špecifikovať, aby Vám súd vyhovel. Pre úspešné vymoženie pohľadávky je tiež dôležité, aby dlžník mal príjem alebo majetok, ktorý by mohol byť postihnutý exekúciou. Ak ho nemá momentálne, môže ho nadobudnúť v budúcnosti. Ak súd rozhodne o jeho povinnosti uhradiť dlh, tak toto súdne rozhodnutie môžete dať exekútorovi do 10 rokov od právoplatnosti rozsudku. Rozhodnutie súdu teda "platí" 10 rokov, po uplynutí 10 rokov, ak vec nebude riešená exekučne, dlžník môže vzniesť námietku premlčania. Exekútor môže exekuovať dlžníka ďalších 10-20 rokov a aj viac, lehota nie je obmedzená.

Postupujte teda tak, ze si zozbierate všetky podklady k súdnému konaniu. Návrh na súd môžete podať prostredníctvom advokáta alebo sama.