Rozhodne súd o striedavej starostlivosť po rozvode?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Rozhodne súd o striedavej starostlivosť po rozvode?

Dobrý deň. Rada by som sa spýtala na situáciu popísanú nižšie. Môj manžel si ešte pred narodením syna našiel milenku, s ktorou udržiaval vzťah aj po narodení dieťaťa. Nikdy nebol doma, nestaral sa, nechodil s ním k lekárovi. V skratke, jeho "pracovná doba" trvala od pondelka 7:00 do nedele 24:00. Domov sa chodil len vyspať. Keď mal náš malý tri roky, odišla som. Manžel podal návrh na rozvod s tým, že chce úpravu styku (každý druhý víkend). Súhlasila som. Neskôr však chcel malého stále častejšie, tak som mu ho normálne dala, veď je jeho otec. No až po rozvode si uvedomil, že je vlastne rodič. Teraz však prišiel s návrhom na striedavú starostlivosť a ja s tým nesúhlasím. Je policajt a má nerovnomernú pracovnú dobu a v čase, kedy by pracoval, by sa o moje dieťa starali jeho rodičia, zatiaľ čo ja som poobede stále doma. Taktiež v septembri nastupuje do školy a nechcem, aby mal nepravidelné návyky, čo sa týka učenia. Rada by som sa teda spýtala, ako by v takejto situácii rozhodol súd, a či by bral do úvahy aj to, ako sa správal k malému, keď sme boli ešte manželia. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Rozhodne súd o striedavej starostlivosť po rozvode?

Dobrý deň, podľa § 36 ods. 1 zákona o rodine, rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Primerane sa použije § 24, podľa ktorého, ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa. Základným kritériom, ktoré súd bude posudzovať je teda záujem dieťaťa a čo najlepšie zabezpečenie jeho osobných potrieb. Ak dokážete na rozdiel od otca nepretržite poskytovať svojmu dieťaťu osobnú starostlivosť a osobne ho vychovávať, je zrejmé, že táto skutočnosť je na prospech Vášho syna. Z uvedeného dôvodu, ako aj vzhľadom na nižší vek dieťaťa, podľa môjho názoru, nie je nariadenie striedavej osobnej starostlivosti v jeho záujme.