Rozdelenie majetku po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Rozdelenie majetku po rozvode

Dobrý deň, rada by som poradila v oblasti rozdelenia majetku po rozvode. Manžel získal prostredníctvom darovacej zmluvy pozemok, na ktorom máme postavený rodinný dom. Zobrali sme si hypotéku vo výške 50 tisíc eur, ktorá je tiež uvedená na manželove meno. Neskôr sme hypotéku zvýšili na 80 tisíc eur s cieľom kúpiť susedný pozemok. Celková hodnota domu spolu s pozemkom je približne 100 tisíc eur. Chcem sa opýtať, akým spôsobom sa bude postupovať, vzhľadom na to, že pozemok pod domom patrí manželovi. Existuje nejaká šanca, že mi bude musieť vyplácať nejakú sumu? Manžel neplánuje dom predať, avšak chce naďalej splácať hypotéku. Mohli by ste mi vysvetliť, ako prebieha rozdelenie majetku po rozvode?

Odpoveď: Rozdelenie majetku po rozvode

Dobrý deň,

pri rozdelení majetku pri rozvode sa postupuje podľa Občianskeho zákonníka. Ak sa nedohodnete o rozdelení majetku, rozhodne po rozvode súd na návrh niektorého z vás.

To, že je manžel vlastníkom pozemku neznamená, že Vas nebude musieť z ničoho vyplatiť. Pokiaľ nadobudol manžel pozemok darovacou zmluvou počas manželstva, pozemok nebude predmetom vyporiadania BSM. Pokiaľ ide o dom postavený na pozemku, ak bol tento postavený počas manželstva, tak tento dom sa bude vyporiadavať v konaní o vyporiadanie BSM po rozvode. Znalec bude musieť určiť hodnotu domu bez pozemku. Nakoľko je manžel vlastníkom domu, je vyšší predpoklad, že by ho súd pri vyporiadaní zveril práve manželovi (ak by ste Vy nepreukázali iné dôvody, ktoré by boli závažnejšie). Súd by zároveň rozhodol o tom, že Vás má vyplatiť.

Pokiaľ máte spoločnú hypotéku, tak táto sa bude tiež vyporiadavať po rozvode spolu s domom.

Rozdelenie majetku po rozvode sa snaží súd riešiť komplexne (ak neuzatvoríte dohodu vy vyporiadaní BSM), čo znamená, že okrem aktív sa budú vyporiadava aj pasíva (dlhy).

Veľký pozor si dajte na to, aby bol úver v banke prepísaný iba na manžela, pokiaľ sa vyporiadate tak, že manžel nadobudne nehnuteľnosť. Dohoda a dokonca ani súdne rozhodnutie o tom, komu pripadne úver, nie sú záväzné pre banku.

Pokiaľ sa viete dohodnúť, odporúčam Vám s dohodou o rozdelení majetku po rozvode kontaktovať advokáta.