Ako vysporiadať rodinný dom patriaci do podielového spoluvlastníctva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Ako vysporiadať rodinný dom patriaci do podielového spoluvlastníctva?

Dobrý večer, dostala som darovanú 1/6 časť rodinného domu po starých rodičoch. Zvyšok zdedila moja sestra a teta. V dome bývam s deťmi od doby darovania. Dom nám pred rokom vyhorel, pričom som ho sama opravovala z vlastných peňazí. So sestrou a tetou sa nemežeme dohodnúť. Chcela som ich vyplatiť, ale ony nechcú. Čo mám ďalej robiť?

Odpoveď: Ako vysporiadať rodinný dom patriaci do podielového spoluvlastníctva?

Dobrý deň, podľa § 141 a 142 Občianskeho zákonníka, spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná. Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov. Na základe uvedeného platí, že ak sa s ostatnými spoluvlastníkmi (vašou sestrou a tetou) nedokážete dohodnúť, podajte návrh na zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva na súde. V žalobe navrhnite, aby súd prikázal nehnuteľnosť do vášho výlučného vlastníctva za primeranú náhradu pre ostatných spoluvlastníkov. Taktiež máte právo požadovať, aby Vám ostatní spoluvlastníci uhradili vynaložené prostriedky na opravu domu a to pomerne podľa výšky ich spoluvlastníckych podielov resp. vydania bezdôvodného obohatenia za zhodnotenie ich spoluvlastníckych podielov Vami vykonanými investíciami.