Rekonštrukcia darovaného bytu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 26. 12. 2016

Otázka: Rekonštrukcia darovaného bytu

Dobrý deň prajem. Chcela by som sa informovať, ohľadom darovania bytu s vecným bremenom. Môj starý otec čiže darovateľ, mi daroval byt s tým, že má doživotné právo v spomínanom byte dožiť. Avšak máme doma problém, ja ako obdarovana a zároveň jediná majiteľka bytu, chcem byt prerobiť, vymeniť starý nábytok za nový, proste rekonštrukciu bytu. On teda darovateľ stále tvrdí, že všetko čo je v byte je jeho, až po jeho smrti si mam s bytom robiť čo chcem. Platím nájom, tak ako mám všetko, no platím ho za celý byt a nie za jednu izbu, byt je rozlohou obrovský - 90m štvorcových. V byte žijem aj so svojím priateľom a našimi 2 deťmi. Prosím Vás, môžte mi vysvetliť, ci ja ako jediná majiteľka mam právo s bytom narábať podľa vlastného uváženia konkrétne rekonštrukcie bytu. Ďakujem Vám, dúfam že mi poradíte :) S pozdravom Simona.

Odpoveď: Rekonštrukcia darovaného bytu

Dobrý deň, zriadenie vecného bremena na nehnuteľnosti nemá vplyv na vaše právo robiť rekonštrukciu bytu. Byt Vám vlastnícky patrí a preto môžete s ním narábať podľa svojho uváženia. Čo sa týka nábytku, tak pokiaľ tento nebol predmetom darovacej zmluvy, tak zostáva vo vlastníctve darcu. Nemôžete teda vyhodiť jeho nábytok.

Byt môžete rekonštruovať.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Rekonštrukcia darovaného bytu (Občianske právo)

Dobrý večer, ešte raz Vás prosím o radu. Ja totiž akosi tomu nerozumiem, v darovacej zmluve je uvedené, že som vlastníkom všetkých 3 izieb, 4 balkónov, je tam spomínaná kúpeľňa plus WC, kuchyňa. Avšak darca je povinný platiť 1/3 nájmu, z spomínaných 3 izieb, sme v jednej my ako 4-clenna rodina, jednu ma darca ako spálňu a tretiu izbu neustále blokuje, zatvára ju, nechce nás do nej púšťať a tu svoju využíva len na spanie (podotýkam tú, zamyká). Ako v tejto zložitej veci treba postupovať? Chcela by som deťom zriadiť vlastnú detskú izbu, no nemôžem pretože darca všetko obsadzuje (naschvál). Už som na nervy, lebo byt patrí mne ale nemôžem, teda darca mi nič v ňom nedovolí. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem za Vašu radu. S pozdravom Simona.

Odpoveď: Rekonštrukcia darovaného bytu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.12.2016)

Dobrý deň, keď ste nadobudli byt nadobúdali ste ho celý, nie iba niektoré izby, preto máte právo vstúpiť do izby a v nej zariadiť detskú izbu. Darca Vám v  tom nemôže zabrániť. Dávajte si však pozor, aby ste sa k darcovi nesprávali v hrubom rozpore s dobrými mravmi, pretože v tom prípade by darca mohol žiadať vrátiť dar. Otvorenie jednej izby a zariadenie tam izby pre deti nie je správanie sa v rozpore s dobrými mravmi.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk