Reklamácia notebooku oprava

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Reklamácia notebooku oprava

Dobrý večer, chcel by som sa Vás opýtať na radu o zákone o ochrane spotrebiteľa. Môj notebook mal poruchu, pre ktorú bol urobená oprava. Avšak po menej ako týždni sa porucha opätovne objavila. Následne som požiadal o reklamáciu, no počas dvoch týždňov sa mi pracovníci nesnažili odpovedať. Nakoniec mi napísali, že v notebooku je potrebné vymeniť väčšinu súčiastok. Kvôli tlaku zo strany školy som nemohol dlhšie čakať, preto som si ho vzal a dal ho skontrolovať inému mechanikovi. Ten mi povedal, že oprava bola "zle vykonaná" a že notebook už nie je možné opraviť. Dokonca mi odfotil chyby, ktoré boli pri oprave urobené, a napísal odborný posudok. Keď som tieto informácie odovzdal spoločnosti, ktorá opravu vykonala, povedali mi, že nemám nárok na vrátenie peňazí a že posudok nie je odborný. Môžete mi, prosím, poradiť, ako mám postupovať ďalej? Oprava ma stála 150€, ktoré som vynaložil zbytočne. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Reklamácia notebooku oprava

Podľa § 653 OZ ods. 1 " zhotoviteľ zodpovedá za vady, ktoré má vykonaná oprava alebo úprava pri prevzatí veci objednávateľom, ako aj za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí veci v záručnej dobe. Podľa § 654 ods. 1 "záručná doba je tri mesiace, ak nie je dojednaná alebo osobitnými predpismi ustanovená inak..." Zadaniu rozumiem tak, že notebook je v takom stave ako bol po oprave a že nikto iný ho už následne neopravoval, len nezávislý odborník posúdil odbornosť zásahov, ktoré boli vykonané v rámci opravy. V tomto prípade ide o zamietnutú reklamáciu a riešením je buď obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu alebo podať žalobu na súd. Problém vidím v dokazovaní, že stav notebooku je taký aký bol po oprave. Podmienkou zodpovednosti zhotoviteľa opravy je, že vada musí mať svoj pôvod v zmluvnom plnení. Zhotoviteľ preto nezodpovedá za vady, ktorých odstránenie nebolo predmetom opravy. Ak sa teda v notebooku pokazilo niečo iné ako to čo sa opravovalo a preto je nefunkčný, zhotoviteľ opravy nebude za takúto nefunkčnosť zodpovedný. V zmysle ustanovenia § 18 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa, vybavenie reklamácie by malo byť bezodkladné, v zložitejších prípadoch do 3 dní avšak nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. V tomto prípade trvalo vyjadrenie sa dva týždne, bez detailných informácií však nemožno však posúdiť, čo to bolo primerané alebo nie.