Dočasný prevod vlastníckeho práva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Dočasný prevod vlastníckeho práva

Prosím Vás, potrebovala by som sa poradiť. Existuje iný spôsob prepisu nehnuteľnosti (pozemku) na inú osobu okrem darovacej a kúpnej zmluvy? Mala by som na mysli prepis na určitú dobu. Ďakujem.

Odpoveď: Dočasný prevod vlastníckeho práva

Dobrý deň. Zmluvy, na základe ktorých sa prevádza vlastnícke právo, tzv. scudzovacie zmluvy sú kúpna zmluva, zámenná zmluva a darovacia zmluva. Pokiaľ ide o dočasný prevod vlastníckeho práva, náš právny poriadok výslovne upravuje napr. inštitút zabezpečovacieho prevodu práva (§ 553 a nasl. OZ). Tento inštitút, ako už z jeho názvu vyplýva, je zabezpečovacím prostriedkom, ktorý predpokladá existenciu pohľadávky, ktorej splnenie zabezpečuje.