Prevod domu nesvojpravnej osoby na opatrovničku.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Prevod domu nesvojpravnej osoby na opatrovničku.

Rada by som sa opýtala, kde môžem zistiť, či bol súdom schválený prevod domu nesvojprávnej osoby na jej opatrovníčku, ktorou je jej neter. Viem, že prevod musí byť schválený súdom, avšak neviem, ako zistiť, či neter skutočne požiadala súd o toto povolenie. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prevod domu nesvojpravnej osoby na opatrovničku.

Dobrý deň, mená osôb nie sú zverejené a preto nie je možné na stránke Ministerstva spravodlivosti SR (kde sa zverejňujú rozhodnutia) nájsť rozhodnutie podľa mena a priezviska. Môžete to však vyhľadať podľa súdu a podľa príslušných paragrafov. Je to pracnejšie ale niekedy sa to dá. Nejde o konanie, ktoré je až také časté a preto sa môže stať, že naň narazíte pomerne skoro.
Ďalším riešením je sledovať zápis na katastri na príslušnom liste vlastníctva. Obyčajne podá oprávnená osoba návrh na kataster čo najskôr a na katastri to zapíšu do 30 dní.