Problém pri kúpe ornej pôdy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Problém pri kúpe ornej pôdy

Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Chceme kúpiť ornú pôdu, ktorá susedí s našou záhradou. Avšak, keďže jej rozloha presahuje 2000 m2, narazili sme na Jahnatkov zákon o pôde. Konkrétne ide o extravilán obce. Bolo nám ponúknuté riešenie, v podobe založenia statusu SHP - mladý poľnohospodár popri zamestnaní - na obecní úrade. Na katastrálnom úrade mi telefonicky oznámili, že ak si dnes požiadam o registráciu SHP, már zajtra by som mohla daný pozemok kúpiť a cez kataster prejde. Avšak bez pozemku mi SHP nevydajú. Mohlo by sa takáto situácia vyriešiť tak, že by sme ku žiadosti o SHP pripojili kúpnopredajnú zmluvu a súčasne navrhli zápis na kataster? Nie je mi však jasný, ako dlho musím byť SHP po nadobudnutí tejto orné pôdy. Bolo by možné od 1.1.2016 status SHP zrušiť, teda približne po dvoch mesiacoch, alebo existujú nejaké podmienky týkajúce sa trvania SHP? Ďalej by ma zaujímalo, aké by boli odvody a kde sa všade musím prihlásiť, keď budem mať statut SHP popri zamestnaní? Za cenné rady vopred srdečne ďakujem.

Odpoveď: Problém pri kúpe ornej pôdy

Dobrý deň, nie je to také jednoduché.

- poľnohospodársky pozemok nemôže získať ten, kto nie je podnikateľom v poľnohospodárskej výrobe aspoň tri roky, nemá trvalý pobyt alebo registrované sídlo aspoň 10 rokov na území SR

- prednostné právo na kúpu pôdy majú družstvá, agropodniky a samostatne hospodáriaci roľníci v obci alebo v susednej obci, kde sa pozemok nachádza

- zákon sa netýka záhrad, pozemkov v zastavanom území obce alebo pozemku mimo zastavaného územia obce, ak je určený na iné ako poľnohospodárske využitie (stavebný pozemok), možnosť jeho poľnohospodárskeho využitia je obmedzená, jeho výmera je menšia ako 2 000 m2 alebo je priľahlý k stavbe, s ktorou svojím umiestnením a využitím tvorí funkčný celok

- vlastník je povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v registri na webe ministerstva pôdohospodárstva a zároveň v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Zverejnenie je bezplatné

- ak po zverejnení ponuky na prevod vlastníctva prejaví záujem nadobúdateľ z obce, kde je ponúkaný pozemok evidovaný, má tento nadobúdateľ prednosť pred akýmkoľvek záujemcom, ktorý vykonáva poľnohospodársku výrobu v inej obci

- ak po zverejnení ponuky na prevod vlastníctva prejaví záujem nadobúdateľ zo susednej obce, a zároveň si neuplatní právo záujemca z obce, kde je pozemok evidovaný, má tento záujemca zo susednej obce prednosť pred záujemcom s iným miestom podnikania

- ak o pozemok nik neprejaví záujem, môže ho vlastník previesť na akúkoľvek inú osobu bez ohľadu na jej bydlisko či sídlo

- nadobúdajúci, ktorý zverejnenú ponuku akceptuje, ešte pred uzavretím zmluvy o prevode vlastníctva požiada okresný úrad, v obvode ktorého sa pozemok nachádza, o vydanie osvedčenia, že spĺňa podmienky a k žiadosti pripojí prílohy podľa zákona. Vydanie osvedčenia neplatí