Prenájom bytu ako podnikanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Trenčín

Otázka: Prenájom bytu ako podnikanie

Dobrý deň. Pracujem ako štátny zamestnanec na základe zákona o štátnej službe colníkov. V zmysle § 44 ods. 6 zákona č. 200/1998 Z. z., colník nesmie vykonávať podnikateľskú činnosť. Zákaz inej zárobkovej činnosti podľa tohto odseku sa nevzťahuje na správu vlastného majetku. Uvedený pojem nie je definovaný v žiadnej právnej norme, nachádza sa iba na diskusných webových stránkach. Mohol by som vás poprosiť o právny výklad, či je prenájom bytu v osobnom vlastníctve považovaný za podnikanie a teda je v rozpore so zákonom č. 200/1998 Z. z., alebo je prenájom možné považovať za správu vlastného majetku, čím by táto činnosť nebola v rozpore s uvedeným zákonom? Vopred vám ďakujem za vašu ochotu odpovedať.

Odpoveď: Prenájom bytu ako podnikanie

Dobrý deň. Podľa môjho názoru si pri odpovedi na Vašu otázku možno pomôcť ustanovením § 4 ods. 1 živnostenského zákona, podľa ktorého: „Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.“ S poukazom na citované ustanovenie možno dovodiť, že prenájom bytu by bol živnosťou (a teda aj podnikaním), pokiaľ by ste popri prenájme poskytovali aj iné než základné služby spojené s prenájmom. Samotný prenájom bytu preto podľa môjho názoru nemožno považovať za podnikanie. Ak teda nejde o podnikanie, priklonil by som sa k tomu, že ide skôr o správu vlastného majetku v zmysle Vami spomínaného zákona.