Predaj domu v spoluvlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Predaj domu v spoluvlastníctve

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom predaja domu v spoluvlastníctve. Problém sa týka domu a pozemku, ktoré patrili mojej starej mame a otcovi. Otec zomrel a teda domom s polovičným podielom vlastní moja stará mama. Zostávajúcu polovicu dedičstva (po otcovi) vlastnia deti, rozdelenú na 10 častí. Z nich je jedna desatina ďalej rozdelená ešte na štyri časti pre vnukov. Moja stará mama v tomto dome bývala spolu so svojimi tromi synmi, súčasnými spoluvlastníkmi, z ktorých dvaja tam majú aj trvalý pobyt. Synovia sa pritom do domu nasťahovali bez jej súhlasu a neplatením účtov ju vystavili finančným nárokom. Stará mama už v dome nežije a momentálne býva u nás. Rozhodla sa, že chce dom predať. Všetci ostatní spoluvlastníci sú s predajom domu súhlasia, až na jedného, ktorý v dome stále býva. Moja otázka teda znie: Je možné dom predať aj keď jeden spoluvlastník nesúhlasí a v prípade že je to možné, ako v takom prípade postupovať? Ďakujem za odpoveď a ostávam s pozdravom.

Odpoveď: Predaj domu v spoluvlastníctve

Dobrý deň,

pokiaľ ide o predaj domu v spoluvlastníctve, nie je možné uplatniť väčšinový princím a dom predať. Pokiaľ máte záujem predať dom, ktorý je v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov je potrebné mať súhlas úpne všetkých spoluvlastníkov. Ak by chýbal čo i len jeden podpis spoluvlastníka (bez ohľadu na výšku jeho podielu), dom ako celok nie je možné predať.

V tomto prípade Vám nezostane nič iné, ako sa obrátiť na súd a žiadať, aby súd zrušil a vyporiadal podielové spoluvlastníctvo. Súd rozhodne, komu nehnuteľnosť zverí a koho teda zaviaže, aby vyplatil ostatných spoluvlastníkov. AK žiaden zo spolulvastníkov nehnuteľnosť nebude chcieť súd môže nariadiť predaj domu v spoluvlastníctve na dražbe. Pokiaľ by niektorý zo spoluvlastníkov prejavil súhlas s odkúpením podielov, súd môže tento podiel prisúdiť tomuto účastníkov. Pri vyplácaní podielov sa bude vychádzať z ceny nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku, ktorým znalec určil trhovú cenu.

Ten spoluvlastník, ktorý sa nechcel dohodnúť bude musieť znášať náhradu trov konania, ak ho súd k tomu na žiadosť žalobcu zaviaže.

Predaj domu v spoluvlastníctve bez súhlasu všetkých nie je možný.