Odovzdanie dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Odovzdanie dieťaťa

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám s ex-priateľom trojročnú dcéru. Po ňu chodí každý druhý týždeň na 4 hodiny, tak to je určené súdom. V rozsudku je uvedené, že otec si dieťa má prebrať od matky a zas vrátiť do jej rúk. Od februára začínam pracovať, pretože mi skončil rodičovský príspevok, no našla som si prácu len na zmeny. Bývam u rodičov, ktorí mi s dcérou pomáhajú, ale môj ex-priateľ mi vyhráža, že ak nebudem poobede doma, mojim rodičom dcéru neodovzdá, pretože v rozsudku je napísané, že dieťa má odovzdať mne. Neviem, čo robiť, keďže neviem nájsť prácu na jednu zmenu, bez príjmu si tiež nemôžem dovoliť bývať v byte a pracovať poobede, keď mám prevziať dcéru od otca. Skutočne na to má právo, alebo existuje zákon, ktorý umožňuje odovzdanie a prevzatie dieťaťa otcovi aj rodinným príslušníkom, napriek tomu, že v rozsudku je uvedené, že má byť odovzdaná len mne? Ďakujem.

Odpoveď: Odovzdanie dieťaťa

Dobrý deň

toto je častý problém, pokiaľ sa rodičia dieťaťa nedohodnú. Je pravdou, že otec dieťaťa si má dieťa vyzdvihnúť od matky, ako aj odovdzať ho matke. Rozsudok upravuje vzťahy medzi dieťaťom a rodičmi a nie medzi ostatnými príbuznými. Je možné zadovážiť si plnú moc na prevzatie dieťaťa. Otec to musí akceptovať. Plná moc je ako keby dieťa prevzal alebo odovzdal rodič.