Máte
otázku?

Výpoveď formou dohody


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Výpoveď formou dohody

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na niekoľko otázok týkajúcich sa pracovného práva, konkrétne v súvislosti s výpoveďou. Pred časom som podala ústnu výpoveď formou dohody, avšak môj vedúci sa v poslednej chvíli rozhodol nesúhlasiť s ňou. Rada by som vedela, či teraz môžem poslať písomnú výpoveď a počas výpovednej doby sa odhlásiť zo sociálnej a zdravotnej poisťovne, keďže v februári plánujem odchod do zahraničia. Interesuje ma tiež možnosť okamžitého ukončenia pracovného pomeru. Pracujem v danej firme už približne rok a pol a zmluvu mám uzatvorenú na dobu neurčitú. Momentálne som na práceneschopnosti zo zdravotných dôvodov a rieši sa, či môj zdravotný stav nie je dôsledkom stresov z práce. Ďakujem vopred za vybavenie mojej žiadosti.

Odpoveď: Výpoveď formou dohody

Dobrý deň,

pokiaľ ide o Vašu otázku - výpoveď formou dohody, s ktorou zamestnávateľ nesúhlasí, ešte to neznamená, že nedôjde k ukončeniu pracovného pomeru.


Ako zamestnanec môžete dať výpoveď aj bez uvedenia dôvodu, samozrejme nevzniká Vám nárok na odstupné. Pokiaľ ste PN a nemôžete nastúpiť do práce, vyčkáte iba, kým uplynie výpovedná lehota.

 

Pokiaľ by sa zistilo, že už nie ste schopná vykonávať uvedenú prácu kvôli zdravotnému stavu (musíte mať lekársky posudok), je možné skončiť pracovný pomer okamžite.

 

Ak nebudete spĺňať podmienky na okamžité skončenie pracovného pomeru, podajte výpoveď. Zo sociálnej a zdravotnej poisťovne Vás musí odhlásiť po skončení pracovnéo pomeru zamestnávateľ.

Trápi vás "Výpoveď formou dohody" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výpoveď formou dohody (Pracovné právo)

Dobrý deň, leár mi diagnostikoval dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, ktorý mi neumožňuje naďalej vykonávať moje doterajšie pracovné zaradenie. V spoločnosti som zamestnaná už 14 rokov. Ak mi zamestnávateľ poskytne trojmesačnú výpovednú lehotu, mám nárok na odstupné? Je možné pracovný pomer ukončiť dohodou a získať odstupné za obdobie dlhšie ako tri mesiace, napríklad 3+3 mesiace? Alebo je môj nárok obmedzený len na štyri mesiace? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpoveď formou dohody

(odpoveď odoslaná: 16.03.2024)

Dobrý deň, ak Vám dá zamestnávateľ výpoveď zo zdravotných dôvodov, budete mať nárok na trojmesačné odstupné (§ 76 ods. 1 ZP). 

Výhodnejšie pre Vás, je uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru s uvedením tohto výpovedného dôvodu zo zdravotných dôvodov (§ 63 ods. 1 písm. C) ZP). V tom prípade by ste mali nárok na 4 mesačné odstupné (§ 76 ods. 2 ZP).

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov."   Podľa § 76 ods. 2 písm. d) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov."   Podľa § 60 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."
4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Výpoveď formou dohody (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem v spoločnosti približne pol roka a uvažujem nad podaním výpovede. Rada by som sa informovala o mojich možnostiach – je lepšie podať výpoveď dohodou, alebo by som mala počkať na uplynutie výpovednej lehoty? Aká je vlastne moja výpovedná lehota? Ďalej by ma zaujímalo, či je vhodnejšie doručiť výpoveď zamestnávateľovi osobne alebo poslať ju poštou. Môže zamestnávateľ moju výpoveď zamietnuť? Ak výpoveď doručím osobne, je zamestnávateľ povinný potvrdiť mi jej prevzatie alebo sa k nej nejakým spôsobom oficiálne vyjadriť? Neorientujem sa v tejto oblasti, tak by som ocenila vaše rady. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď formou dohody

(odpoveď odoslaná: 25.11.2023)

Dobrý deň,

skončiť Váš pracovný pomer môžete buď dohodou (§ 60 ZP) alebo výpoveďou (§ 67 ZP). 

Na skončenie pracovného pomeru "dohodou", je potrebný súhlas a súčinnosť Vášho zamestnávateľa. Zamestnávateľ musí s Vaším skončením ku konkrétnemu dátumu (ktorý si Vy určíte) súhlasiť, potom Vám pripraviť písomné vyhotovenie dohody a nakoniec dohodu podpísať. 

Podľa § 60 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) a f). Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi."

Namiesto dohody, môžete podať výpoveď. Ak by ste podali výpoveď, tak by ste si ju sami napísali a potom osobne doručili na Vaše personálne oddelenie alebo na recepciu (podateľňu). Doručovanie výpovede poštou nie je veľmi praktické, nakoľko neviete, či sa to dostane do rúk oprávnenej osoby, takže radšej osobne. Odporúčame si pripraviť dve vyhotovenia výpovede, jedno odovzdáte a jedno Vám u zamestnávateľa potvrdia podpisom, že ju prevzali, a to si necháte ako dôkaz, že ste výpoveď podali. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Zamestnávateľ Vám Vašu výpoveď nemôže zamietnuť. Musí ju akceptovať a nemusí sa k nej nijako vyjadrovať. Výpoveď však musí byť písomná a doručená, aby bola platná. 

Podľa § 61 ods. 1 Zákonníka práce, "Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."

Vaša výpovedná doba by mala byť jeden mesiac, keďže u daného zamestnávateľa nepracujete viac ako jeden rok. Avšak v pracovnej zmluve môžete mať uvedené niečo iné, napríklad dva mesiace. 

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výpoveď formou dohody" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.