Máte
otázku?

Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o tom, ako postupovať pri neoprávnenom vydržaní majetku. Tento víkend sme pri hľadaní parcely mojej mamy a jej súrodencov zistili, že môj bratranec, podľa listu vlastníctva, stiahnutého z katastra v rokoch 2014 a 2015, nadobudol vydržaním vyše 57 000 km2 lesov a roľných plôch. Ide o tie, ktoré neboli vysporiadané a ktoré boli zapísané na iných, starších alebo už zosnulých členoch našej rodiny, a tiež o také, kde možno ani nefigurovali (čo podľa informácií z katastra už nedokážeme zistiť), hoci vieme, že sa o túto pôdu svojho času starali. Okrem bratranca si ešte minulý rok vydržaním nadobudol približne 3 000 m2 pôdy, predovšetkým lesnej, mamin žijúci brat, o čom nás nikoho neinformoval. Rada by som vedela: akým spôsobom je možné "získať späť" vyše 5,7 ha pôdy od bratranca, ktorý ju neoprávnene nadobudol vydržaním? Ktoré kroky by sme mali podniknúť? Túto pôdu užívali desaťročia moja mama, jej súrodenci a predkovia, nie môj bratranec. Akým spôsobom je možné vydržaním nadobudnúť ich diely a čo je potrebné urobiť, aby to bolo legálne a správne? Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

Dobrý deň, v zmysle § 134 Občianskeho zákonníka, oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Do tejto doby sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca. Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním sa do katastra nehnuteľností zapisuje na základe notárskej zápisnice, ktorá okrem všeobecných náležitostí notárskej zápisnice musí obsahovať aj vyhlásenie účastníka, že splnil uvedené podmienky vydržania, najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá aj vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady; pravosť podpisu osôb na vyjadrení musí byť úradne osvedčená. Na základe uvedeného sa preto možno domnievať, že práve táto podmienka nebola pri osvedčovaní ohlásenia o vydržaní dodržaná a preto trpí vadou neplatnosti. Právne súladný zápis vlastníckych vzťahov k predmetným nehnuteľnostiam môžete dosiahnuť na základe žaloby o určenie vlastníckeho práva, pričom v súdnom konaní môžete namietať aj nesplnenie ostatných podmienok nadobudnutia vlastníctva vydržaním Vašim bratrancom resp. strýkom.

Trápi vás "Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Dobrý deň, pred rokom mi zomrela mama a teraz sme mali dedicske konanie, na ktorom ma notarka upozornila ze niektore z pozemkov po mojej mame maju “spory”, snazia sa ich ziskat vydrzanim. Po prehladani sekretariatu mojej zosnulej matky sme nasli obalky do vlastnych ruk, s rozhodnutim o vydrzani pozemkov. Moja matka bola jednoducha zena, na tieto listy nikdy nereagovala, a nevedeli sme o nich az do teraz. Pravdepodobne tym ze listy prevzala ale nikdy na ne nereagovala, sa jej nejake pozemky vydrzali aj 15rokov dozadu a uz na nich figuruje novy vlastnik. Je nejaka sanca ze my ako dedici ich vieme ziskat spet? O uzivani matkych pozemkov sme si neboli vedomi, ani ona, pretoze vzdy tam rastli len stromy a burina. Nikdy ju ani nas nikto neinformoval ze by chcel pozemky uzivat, ak ich niekto aj uzival, robil to bez jej vedomia. Tak isto ani moja matka samotna nevedela o uplne vsetkych pozemkoch, ktore zdedila. Zistili sme to len nahodne, ked sme si par rokov dozadu v katastri vyhladavali podla jej mena co jej patri. Za niektore pozemky matka ani neplatila dane, lebo o nich nevedela, a nikto ju neinformoval, nevyzval. O dalsich pozemkoch sme sa dozvedeli az z dedickeho konania. Prosim poradte. Vdaka

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 29.03.2024)

Dobrý deň, v prípade, že niekto získal právo vlastníctva k nehnuteľnosti vydržaním, podľa Občianskeho zákonníka, osoba, ktorá tvrdí, že je vlastníkom, musí doložiť vlastnícky titul alebo skutočnosti, ktoré takéto vlastníctvo podporujú. V prípade, že čelíte tvrdeniu o nadobudnutí práva vydržaním zo strany súčasného zápisaného vlastníka, záležiť bude na dôkazoch, ktoré dokážete predložiť o neprávoplatnosti tohto vydržania alebo o tom, že vaša matka resp. jej právni predchodcovia boli pôvodnými vlastníkmi a nevzdali sa svojich práv. V minulosti mohol dotknutý vlastník požiadať o zápis poznámky spornosti podľa pozemkovoknižného poriadku. Osoba, ktorá nadobudla práva v dobrej viere na základe zápisu v pozemkovej knihe, je vo všeobecnosti chránená, pričom zápis platí aj napriek možnej neplatnosti z hmotnoprávneho hľadiska. V takýchto prípadoch sa mohla použiť žaloba na výmaz neplatného zápisu a obnovu pôvodného stavu. 

Odporúčam Vám konzultovať danú situáciu s advokátom špecializujúcim sa na majetkové právo, ktorý bude môcť presne posúdiť Vaše možnosti a navrhnúť ďalšie kroky. Vzhľadom na komplexnosť situácie a potrebu detailnej analýzy relevantných dokumentov a právnych nárokov je dôležité získať odborné právne poradenstvo. Môžete sa objednať u nás na konzultáciu. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Pôda, ktorá bola súčasťou nadobudnutej nehnuteľnosti z roku 16. 02. 2004, bola pôvodne kúpená od dvoch súrodencov, pričom tretím bol otec môjho manžela. Tento však nedodržal lehotu vydržania a pôdu vydržal v roku 2006. Pôda mal pravom vydržať môj manžel, ktorý už je nebožtík. Po jeho smrti pôda prešla na mňa. Chcela by som vedieť, či môžem pokračovať a dovolať sa spravodlivosti, ktorú nestihol dotiahnuť do konca môj manžel pre úmrtie. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 11.05.2017)

Dobrý deň. 

Úmrtím Vášho manžela ste sa stali dedičom a prešli na Vás všetky práva, ktoré patrili Vášmu manželovi s výnimkou osobnostných práv. Odporúčam predložiť všetky dokumenty týkajúce sa Vášho problému na preštudovanie advokátovi, ktorý Vám poskytne právnu pomoc, keďže z popisu Vašej otázky nie je celkom jasné aké práva si už uplatnil Váš manžel pred smrťou. 


Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Dobrý deň. Pred nedávnom som navštívila stránky Katastra nehnuteľností, kde som zistila, že môj príbuzný, konkrétne brat môjho otca (otec ešte žije), si vydržaním, zmenou adresy a darovaním prepísal niekoľko parcel na svoje meno. Ide o parcely, ktoré sa nachádzajú pod rodinným domom, ktorého vlastníkom som ja a ďalším extravilantom, ktorým donedávna bol môj otec. Keďže dotyčná osoba nikdy nezmenila adresu a vôbec neprišla pozemky udržiavať, prisvojila si ich bez oprávnenia. Chcela by som vedieť, aké možnosti mám na napadnutie týchto dokumentov, keď mám pôvodné listy vlastníctva všetkých uvedených parcel. Zaujíma ma tiež, či je možné zažalovať aj notára, ktorý osvedčenie podpísal a vystavil. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 23.04.2017)

Dobrý deň, právnym prostriedkom ochrany je žaloba na určenie vlastníckeho práva. V predmetnom súdnom konaní súd preskúma aj skutočnosť, či boli splnené podmienky vydržania, prípadne či Vášmu príbuznému svedčí vlastníctvo na základe iného právneho titulu. Predpokladom úspešnosti podanej žaloby je, okrem iného, aj preukázanie naliehavého právneho záujmu na určení vlastníctva. Z tohto dôvodu Vám odporúčam zastupovanie advokátom na predmetné konanie.


Trápi vás "Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môžem získať spoluvlastnícky podiel vydržaním.

Odpoveď: Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?

(odpoveď odoslaná: 22.04.2015)

Dobrý deň, 

podľa § 134 OZ  sa oprávnený držiteľ stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125). Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu SR však aj spoluvlastnícky podiel je predmetom občiansko právnych vzťahov a teda podľa jeho názoru je možné ho nadobudnúť vydržaním.

K odpovedi pripájam rozohodnutie NS SR:

Rozsudok NS SR sp. zn. 2 Cdo 27/2005

Predmetom vydržania ako špecifického spôsobu nadobudnutia vlastníckeho práva môže byť spoluvlastnícky podiel na veci, ktorý je tiež predmetom občianskoprávnych vzťahov v zmysle ustanovenia § 118 ods. 1 OZ.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať pri neoprávnenom nadobudnutí majetku vydržaním?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.