Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banskobystrický
Odpovedá: Advokát Banská Bystrica
Odpovedané dňa: 9. 1. 2017

Otázka: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či musím platiť výživné na dospelé dieťa - 24 ročné, pokiaľ študuje a zároveň je SZČO, ale ako slobodný podnikateľ bez živnosti, registrovaný na štatistickom úrade. Ďakujem.

Odpoveď: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň. Vaša vyživovacia povinnosť trvá až do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Uvedené sa posudzuje z rôznych hľadísk, najmä či dieťa študuje denné štúdium, alebo či študuje diaľkovo. Napríklad ak má denné štúdium a popri tomto štúdiu pracuje (ako brigádnik alebo ako podnikateľ ) a na štúdium si privyrába tak Vaša vyživovacia povinnosť bude trvať dovtedy, kým neskončí vysokú školu, lebo sa pripravuje na svoje budúce povolanie. Ak však riadne pracuje (podniká) a študuje popri práci napríklad diaľkové štúdium, alebo doplnkové štúdium - doplnenie vzdelania, tak už výživné platiť nemusíte, nakoľko dieťa splnilo podmienku, že sa dokáže samé živiť.Podotázka: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň! Moja dcéra bude mať v júli 25 rokov. No nedávno ukončila štúdium a zamestnala sa na plný úväzok no podáva si prihlášku na VŠ managementu. No v práci ostáva! Výživné mu sťahuje EX. Úrad. Ešte tam ma pozdĺžnosti, ktoré spláca po čiastkach na dcéru mi platí 80 eur. Chcem sa spýtať! Ma sa výživné ukončiť?  Mám to ja alebo musí otec s ktorým nie som v kontakte? Ďakujem.

Odpoveď: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Odpovedá: Advokát (odpoveď odoslaná: 23.04.2017)

Dobrý deň,

vyživovacia povinnosť zaniká momentom, keď dieťa nadobudne schopnosť samo sa živiť. Ak pracuje a dokáže si zabezpečiť svoje potreby, potom je schopná sama sa živiť a vyživovacia povinnosť zanikla. Tým pádom je možné podať na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoleté dieťa. Keďže je plnoletá, návrh na súd môže podať sama. Súd posúdi, či skutočne je schopná sama sa živiť a následne rozhodne, či vyživovaciu povinnosť zruší alebo nie.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o informáciu ohľadom ukončenia vyživovacej povinnosti. Môj syn v súčastnosti končí vysokoškolské štúdium druhého stupňa a v septembri 2017 dosiahne vek 25rokov. Syn je zverený do výchovy matky a somnou nijako nekomunikuje a pred pár rokmi zmenil aj tel.číslo. Na moje písomne požiadanie mi občas poslal potvrdenie o návšteve školy, ktoré, keďže mi pripadalo nevierohodné som si chcel overiť priamo na univerzite ale tam mi informáciu o navštevovaní školy odmietli dať z dôvodu, že syn je plnoletý a takú informáciu mi dať nemôžu. Na Facebooku má už druhý rok status v minulom čase, že túto školu NAVŠTEVOVAL. Ak teda na univerzite v skutočnosti študuje momentálne sa asi pripravuje na štátnice a v septembri po dosiahnutí veku 25 rokov by som mohol vyplácanie výživného ukončiť. Keďže komunikácia medzi nami je nulová asi sa mi nepodarí získať potvrdenie o ukončení štúdia. Chcem sa teda spýtať, či mám už teraz podať návrh na ukončenie vyživovacej povinnosti s účinnosťou od septembra 2017. Zo strany manželky syn nebol nikdy vedený k zlepšeniu svojej finančnej situácie trebárs nejakou brigádou. Viem, že to povinné nieje ale na druhej strane sa aktívne venuje nie zrovna lacnému koníčku a o prácu nejaví ani najmenší záujem. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.04.2017)

Dobrý deň, štúdium na vysokej škole končí nie v septembri ale vykonaným poslednej skúšky, to znamená niekedy v tomto období. Podajte návrh na zrušenie výživného už teraz, s účinnosťou od podania návrhu. Kým súd doručí Váš návrh synovi a kým bude súdne pojednávanie, môže už byť september. Na súdnom pojednávaní sa potom dohodnete, od ktorého dátumu sa zruší vyživovacia povinnosť. Ak by ste to urobili až v septembri, kým by bolo súdne pojednávanie možno by už bol aj nový rok. V súdnom konaní môžete žiadať, aby syn predložil potvrdenie o návšteve školy. Nečakajte. Môžete predložiť aj jeho status z Facebooku.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň. Môj syn je už plnoletý a zmenil si priezvisko. Musím stále platiť výživné pokiaľ neskončí školu? Nové priezvisko má po otčimovi. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.04.2017)

Dobrý deň, ak sa sústavne pripravuje na budúce povolanie, musíte aj naďalej platiť výživné. Pokiaľ by však túto sústavnú prípravu na budúce povolanie zneužíval, podajte návrh na súd na zrušenie výživného.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa (Rodinné právo)

Dobry den. Tiez sa chcem spytat, ze dokedy musim platit vyzivne, ked dcera ma 17 rokov, uci sa za kozmeticku na styri roky s maturitu. Tento rok bude mat v decembri uz teda 18 rokov, ale uz chodi na brigady, cize si zaraba popri skole. Dokonca uz brigadovala aj u mna, teda u mojho zamestnavatela - minuly rok v lete. Takze ak dovrsi 18 rokov a zaraba si, musim jej stale platit, aj ked este chodi do skoly? Platim jej 140 € mesacne a mam minimalnu mzdu. Takto mi to sud vyrubil. Vobec nebral do uvahy, ze mam minimalnu mzdu a este platim za byt elektriku a ine veci okolo aj exekucie mam. Ale sud to vobec nezaujimalo. Takze poprosim o odpoved, ako mam dalej postupovat, ked dovrsi tych 18 rokov a stale bude brigadovat alebo na dohodu bude pracovat. Dakujem.

Odpoveď: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 23.01.2017)

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné uviesť, že vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. V zmysle ustálenej rozhodovacej praxe súdov ojedinelý príjem dieťaťa (napr. z brigád) ešte neznamená, že dieťa je schopné samé sa živiť (porovnaj napr. R 76/1968, podľa ktorého: „Ojedinelý príjem dieťaťa (napr. v čase školských prázdnin), ktoré sa inak štúdiom pripravuje na budúce povolanie, spravidla neovplyvňuje vyživovaciu povinnosť rodičov.“). Rovnako ani dovŕšenie plnoletosti nie je dôvodom na zrušenie vyživovacej povinnosti. Spravidla pritom platí, že pokiaľ sa dieťa sústavne pripravuje na svoje budúce povolanie, ešte nie je schopné samé sa živiť.

Len pre úplnosť dodávam, že ak bolo výživné určené súdom, tak zrušiť ho možno opätovne iba súdnym rozhodnutím. V konaní o zrušení vyživovacej povinnosti sa bude riešiť predovšetkým skutočnosť, či je dieťa schopné samé sa živiť alebo nie.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Bezplatná právna pomoc, oblasti práva:
Rodinné právo | Rozvod | Spoluvlastníctvo | Občianske právo | Obchodné právo | Pracovné právo | Vymáhanie pohľadávok | Správne právo | Trestné právo | Procesné právo (civilné) | Dedičské právo | Iné oblasti práva | Nezaradené

Právne články

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI (z rovnakej oblasti práva):