'

Online právna poradňa - Občianske právo


Právne články

Položiť otázku

Prihlásená na trvalý pobyt

Dobrý deň, kúpila som byt na hypotekárny úver a chystáme sa v ňom bývať spolu so snúbencom, problém nastáva v tom, že jeho mama nemá kde bývať konci jej nájomná zmluva tak chce, aby bývala dočasne s nami, lenže ona je psychicky chorá. Čo sa stane, keď ju prihlásim na byt na trvalú adresu zmení si aj adresu na občianskom, a po nejakom čase budem chcieť, aby odišla odsťahovala sa, nemôžem mať z toho problémy, že ju z bytu nebudem vedieť dostať, keďže bude mať trvalú adresu? Majiteľka bytu som len ja ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.11.2019

Možnosť vrátenia daru

Dobrý deň, manžel pred pár roky dostal darem dum od rodiču kde už 10 let bydlime, dosť financí jsme do nej investovali. V darovací smlouve mame dodatek § 630 Obc. Zák. že si darce muže domáhať vrácení daru (domu) pokud se k nemu budeme chovať hrube a porušovať dobre mravy. Moje svokra je veľmi psychicky labilni a momentálne nemáme veľmi dobre vzťahy a obávam se toho, že by dum mohla chtít nazpátek. Moje otázka tedy je, čo by se muselo stat, aby si mohli svokrovci nárokovať dum nazpet, a či by se ješte ted po rocích dala nejakým zpusobem ošetriť darovací smlouva, aby jsme o dum neprišli.

Odpovedané dňa: 15.11.2019

Odvolanie zástupcu vlastníkov bytov

Chcem sa opýtať, či sa zástupca vlastníkov bytov voli na dobu určitú alebo je ho možné len odvolať.

Odpovedané dňa: 15.11.2019

Darovacia zmluva a zápis do katastra

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Opatrujem môjho uja a on sa rozhodol, že mi daruje byt. Dali sme si spísať zmluvu a podať na kataster. Povedali nám, že to trvá 30 dní. Po 30 dňoch to zapísané nie je lebo, kataster sa vyjadril, že je tam chyba. Notár to opravil, no na katastri mi povedali, že ďalších 30 dní. Ujo ide na operáciu a bojí sa, že zomrie a že to nieje prepísané, že nič nedostanem. Notár mi povedal, že to tak nieje, a že o to neprídeme ani keby sa s ujom niečo stalo. Chcela by som Vás poprosiť o radu, či je to tak, ako vraví notár. Som z toho už zúfalá volala som aj na kataster no tam ma odbili je ich málo a majú na to 30 dní. V pondelok ide ujo na operáciu a denne mi s tým nedá pokoj, aby som s tým niečo robila. Ak môžete prosím odpíšte mi, či môžem uja upokojiť alebo, či treba niečo iné robiť. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 08.11.2019

Nájom a jeho ukončenie

Chcem sa opýtať: mám prenajatý byt a zaplatila som nájom v danom mesiaci a depozit. Po týždni bývania som si uvedomila, že v byte nechcem ostať. Ale majiteľ bytu mi nechce vrátiť ani depozit ani zvyšok nájmu. Čo s tým robiť?

Odpovedané dňa: 28.10.2019

Darovanie pozemku do BSM

Dobrý deň, je možné darovať pozemok do bezpodielového spoluvlastníctva manželov? Ak to nie je možné, je možné kúpiť pozemok do bezpodielového spoluvlastníctva manželov za nejakú malú sumu? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.10.2019

Znalec pri darovaní

Dobrý deň, s manželkou sme sa rozhodli, že darujeme svoj byt synovi (mame ho v BSM). Je potrebný znalecký posudok o cene a iné podrobne špecifikovanie bytu (spôsob nadobudnutia, plocha, súčasti. ). Všetky údaje sú predsa k dispozícii na katastri. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.10.2019

Darovacia zmluva a overenie

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ak je darovacia zmluva na nehnuteľnosť podaná na kataster, musí byt notárom overená alebo stačí overená na matrike - obecnom úrade? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 10.10.2019

Napadnutie darovacej zmluvy po zosnulej darkyni

Dobrý deň, poprosím Vás o radu - je možné napadnúť darovaciu zmluvu na súde po zosnulej darkyni? Som jej jediná dcéra a matka pol roka pred smrťou darovala nehnuteľnosti môjmu Ex manželovi, kvôli vtedajšej exekúcii, ktorú som mala na mojej s.r.o. a chceli sme sa vyhnúť poplatkom dedičského konania. Ex ma fyzicky napadol v 2017 a 2018 a bol odsúdený. Rada by som sa dostala k majetku po svojich rodičoch.

Odpovedané dňa: 10.09.2019

Použitie záznamu z kamerového systému

Dobrý deň,
je možné zaznamenávať kamerovým systémom aj súkromný pozemok a dom suseda a použiť ho (záznam) v trestnoprávnom konaní, ak inštalácii kamerového systému predchádzalo protiprávne konanie suseda (napr. Hádzanie kameňov), o ktorom existujú trestne oznámenia? Tzn, že z daného miesta očakávame útok. Alebo vykonávanie záznamu susedovho domu a pozemku je absolútne vylúčené ako to uvádza zákon o ochrane osobných údajob a ani takáto situácia nie je výnimkou.
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.07.2019