'

Online právna poradňa - Dedičské právo


Právne články

Položiť otázku

Napadnutie závetu spísaného u notára

Dobrý deň, prosím o odpoveď na nasledovný problém. Som slobodný, nikdy som nebol ženatý a vlastné deti nemám, rodičia a jediný vlastný brat už nežijú. Iného vlastného alebo nevlastného súrodenca nemám. Minulý rok som u notára spísal závet, v ktorom ako jedinú dedičku všetkého hnuteľného aj nehnuteľného majetku stanovujem výlučne svoju dlhoročnú priateľku, s ktorou nebývame spolu. Môže tento závet napadnúť niekto z mojich bratrancov alebo sesterníc z matkinej, alebo otcovej strany, s ktorými som iba vo veľmi sporadickom kontakte? Či si môžu v takomto prípade robiť nárok z dedičstva? Ďakujem a zostávam s pozdravom.

Odpovedané dňa: 19.01.2017

Vzdanie sa dedičkého podielu

Dobrý den. 1. O pár tyzdnov by sme mali dostat pozvanku na dedicske konanie po babke (jej deti uz vsetky zomreli - je nas 5 vnuciek, z toho dve su moje sestry). Existuje moznost pred alebo pri dedicskom konani "vzdat" sa mojho podielu a rozdelit ho medzi obe sestry s tym, ze sa zdedena suma moze pravne odratat od sumy, ktorú im mám vyplatit z dedicstva po rodicoch? Ak áno, ako mam postupovat - ak nebudem moct osobne na dedicske konanie prist? 2. Zaroven mam este jednu otazku, ktora sa tyka dedicskeho konania po rodicoch. Toto prebehlo uz v roku 2004/5. Stala som sa vtedy vlastnickou bytu s povinostou vyplatit moje (vtedy malolete sestry) urcenou sumou. To som bohuzial nebola schopna s financnych dovodov doteraz vyplatit... Som povinná teraz vyplacat 2/3 zo sucasnej hodnoty bytu, alebo staci právne (nie emocionalne) vyplatit vtedajsiu sumu urcenu notarom. Sestry tlacia byt predat a rozdelit. Ja s tym v dnesnej tazkej dobe nesuhlasim a kedze nemam deti, budu po mojej smrti tak ci tak dedit po mne ;-) Velmi pekne dakujem za poradenie.

Odpovedané dňa: 18.01.2017

Výška ručenia za dlhy poručiteľa

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, do akej výšky zodpovedám za dlhy poručiteľa? Na vašej stránke, v jednej z Vašich odpovedí uvádzate, že "Ak by ste však aj nadobudli dedičstvo po poručiteľovi, v zmysle ustanovenia § 470 ods. 1 Občianskeho zákonníka ste chránený. Ak totiž dlhy poručiteľa sú vyššie ako jeho majetok, Vy ako dedič zodpovedáte iba do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva." http://ficek.sk/pravna-poradna/odmietnutie-dedicstva-pre-dlhy-a-vynimka-19962 Z iných zdrojov som sa dozvedela toto: "Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou. To znamená, že spolu s majetkom môžete po poručiteľovi zdediť aj dlhy, za ktoré zodpovedáte až do výšky ich hodnoty vyjadrenej v peňažných prostriedkoch." https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_odmietnutie-dedicstva/ Môžete mi, prosím, túto vec vyjasniť? Zodpovedá dedič do výšky majetku poručiteľa alebo do výšky jeho dlhov? Ďakujem. Andrea Csirke

Odpovedané dňa: 15.01.2017

Prepis stavebného sporenia pred smrťou

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu v prípade prepisu zmluvy stavebného sporenia po smrti našej mamy. V roku 2015 náhle zomrela naša matka, po viac ako roku bolo dedičské konanie, do ktorého nebolo zapísané stavebne sporenie. Len náhodou som sa nedávno dozvedela, že tri dni po smrti matky bolo sporenie prepísané na jedno z jej vnúčat. Keď som sa pýtala súrodencov, nikto na moju otázku nereagoval. Ako môžem právnou cestou postupovať, aby som zistila, kto prepis urobil? Tiež sa chcem opýtať, či k danému skutku asi nezákonného prepisu zmluvy nie je premlčacia doba, od prepisu to bude za chvíľu dva roky. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 14.01.2017

Obnovenie dedičského konania pre podstatnú zmenu okolnosti z ktorých dedičia vychádzali

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, mám takýto problém: Po otcovej smrti som sa zriekla spolu s mamou dedičského podielu v prospech sestry, ktorá bola vtedy ešte slobodná. Viac-menej som sa nechala obalamutiť s tým, že keďže budú len 2 vlastníci, dom sa ľahšie predá a sestra odkáže dom mojim dvom deťom, kedže je bezdetná. Medzičasom sa sestra vydala, jej manžel je riadny hulvát, mamke obaja znepríjemňujú život. Chcela by som vedieť, či existuje nejaký opravný prostriedok alebo obnova dedičského konania a či v prípade sestrinej smrti nebude mať nárok na polovicu domu jej manžel. Už teraz sa správa tak, akoby mu to všetko patrilo. Má totiž 2 deti z prvého manželstva, aj trvalý pobyt má u svojej bývalej. Ďakujem Vám za skorú odpoveď.

Odpovedané dňa: 11.01.2017

Nedostavenie sa dediča na pojednávanie

Dobrý deň, prebieha dedičské konanie, kde sú dvaja dediči - syn a dcéra, obaja žijú v zahraničí a sú občanmi Austrálie. Na dedičské konanie nechcú prísť. Jeden z nich sa nechal zastúpiť slovenským advokátom, druhý nejaví žiadny záujem o spoluprácu. Boli už dva termíny, ani na tretí sa ten dedič nechce dostaviť. Moja otázka je, či môže pani notárka zastaviť dedičské konanie a všetko zostane neprededené? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 11.01.2017

Môžem sa vzdať dedičstva?

Dobrý deň, dedila som ako neplnoletá, tým pádom mi štat určil poručníka. No zdedila som čiastku na dome po otcovi ale aj jeho dlhy. Keďže som sa toho nemohla vzdať, lebo som bola neplnoletá a ani som velmi nevedela o čo ide, keďže som bola dieťa. Tak by som potrebovala radu, či sa da vzdať celeho dedistva, kedže som už dovršila 18 rokov. Dnes uz mam 23. Vopred pekne ĎAKUJEM.

Odpovedané dňa: 31.01.2017

Napadnutie darovacej zmluvy treťou osobou

Rodičia darovali mojej sestre a jej druhému maželovi RD s tým, že ich doopatrujú, alebo zabezpečia adekvátne náhradné bývanie. Pred štyrmi rokami sestra zomrela a jej 2. manžel zostal bývať v RD. Po sestre zostali 3 deti, 2 z prvého manželstva a 1 z druhého. Po jej smrti každý z nich zdedil nejaké percento, takže vlastníkmi sú všetci štyria. Rodičia sa z RD odsťahovali (nezniesli, že si sestrin muž začal vodiť do domu priateľku) Sestrin 2 manžel sa začal v dome "rozťahovať", sestriným deťom z 1.manželstva obmedzuje pohyb po RD, tým, že zamyká spoločné priestory, vulgárne sa k ním správa, narúša vzájomné spolunažívanie a mne znemožnil vstup do garáže, ktorej som majiteľkou, napriek tomu, že v darovacej zmluve je vecné bremeno, že musí sprístupniť každodobému majiteľovi garáže prechod cez pozemok, ktorý patrí RD. Moji rodičia o celej situácii majú vedomosť, no vzhľadom k tomu, že majú vek, viac ako 70. rokov a otec je po mozgovej príhode, nechcú sa už púšťať do sporov so "svojím zaťom". Nezabezpečil rodičom primerané bývanie (zabezpečila ho druhá sestra) a mne znemožnil vstup do garáže. Môžem túto darovaciu zmluvu napadnúť aj ja, keďže si myslím, že nie je dodržané vecné bremeno ako podmienky darovacej zmluvy?

Odpovedané dňa: 05.01.2017

Nevysporiadaný pozemok po domom

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, ako dcéra získa pozemok pod domom od SPF, na ktorom stojí rodinný dom so súpisným číslom. Dcéra je väčšinovou vlastníčkou rodinného domu po nebohých mojich starých rodičov. Musíme pozemok odkúpiť od SPF? ďakujem.

Odpovedané dňa: 03.01.2017

Dedenie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve

Mám byt v mojom osobnom vlastníctve (nie spoločne s manželom), ktorý som zdedila po mojej zomrelej sestre. V prípade mojej smrti ako sa bude tento byt dediť? Máme dospelého slobodného syna. Bude sa deliť medzi manžela a dieťa alebo byt - nehnuteľnosť zdedí len syn?

Odpovedané dňa: 03.01.2017