Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Zrušenie darovacej zmluvy

Chcem poprosiť o radu. Dcére sme darovali dom, je na liste vlastníctva. Ona nám chce dom vrátiť a chce si ho kúpiť.  Ako máme postupovať? Je možné zrušiť darovaciu zmluvu?

Odpovedané dňa: 21.10.2013

Neprimerané normy práce

Dobrý deň. Mala by som na Vás takúto otázku. Môj otec pracuje v jednej zváračskej firme, pracovnú zmluvu má od 1.8.2013 so skúšobnou dobou 3 mesiace. Pracujú tam tak, že dvaja zvárači majú zvariť 3 kontajnery na deň, čo by nebol problém, ak by môj otec nepracoval sám. Momentálne musí sám spraviť 3 kontajnery na deň, čo nie je možné a preto nestíha. Jeho zamestnávateľ mu preto chce siahnuť na odrobené hodiny a tým aj na samotnú výplatu, čo voči nemu nie je fér. Otázka teda je, či mu môže zamestnávateľ takto siahnuť na výplatu a ako by sa môj otec voči tomu mohol brániť? Veľmi pekne ďakujem za Vašu pomoc a Vašu odpoveď. Nie je to neprimeraná norma práce.

Odpovedané dňa: 21.10.2013

Výpoveď z nájmu bytu

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať: uzavrela som zmluvu o podnájme ako študentka. V zmluve bolo uvedené, že výpovedná lehota je 2 mesiace. Nakoľko som prerušila štúdium výpoveď zo zmluvy som napísala v lehote dvoch mesiacov. Ale jedna osoba mi povedala, že ak ukončím štúdium, tak výpovedná lehota nie je platná, že je platná len vtedy, ak sa sťahujem niekde inde. Tak teraz neviem ako som to mala napísať a chcem sa opýtať ako to vlastne je podľa zákona.

Odpovedané dňa: 21.10.2013

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

Dobrý deň, pred 10 rokmi sme prerábali dom starých rodičov, v ktorom žila teta a celé prerábanie vyšlo tetu aj nás skoro rovnako, neskôr už rekonštruovaný dom sme dedili s tetou na polovicu, teraz však tvrdí, že chce predať dom za aspoň 50.000 € s tým, že všetky peniaze patria jej lebo len ona tam toľko investovala, čo nie je pravda, dali sme dom ohodnotiť a jeho všeobecná hodnota (dom aj s príslušným pozemkom) je 68.400 € a tak sme jej ponúkli odkúpenie za 35.000 €, no ona chce dom predať, ale my ho chceme. Musíme pristúpiť na sumu, ktorú chce ona? Prípadne ak s nami nebude chcieť jednať, môžeme si vziať z domu materiál (okná, konštrukcia krovu,...), na ktorý máme doklady, že sme tam kupovali?

Odpovedané dňa: 21.10.2013

Chce, aby jej vrátili dar

Dobrý deň. chcem sa opýtať, mama dala dcére a zaťovi dom za 1 € a teraz nastali komplikácie a preto chce nazad svoj dom. Aký býva postup pri navrátení majetku, čiže domu, ako by mala postupovať. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.10.2013

Zverenie dieťaťa do opatery otca

Dobrý deň. Chcem vedieť, ako je to so zverením dieťaťa do opatery otca. Môj päť ročný syn býva u mojej bývalej priateľky, ktorá má rodinné problémy so svojimi rodičmi, u ktorých býva aj s mojim synom. Tieto ich problémy by som chcel vyriešiť tak, že si chcem zobrať môjho syna k sebe (nakoľko to psychicky nevplýva dobre na päť ročné dieťa). Keďže je syn zverený matke, tak by som sa chcel spýtať, či je možné súdnom cestou a cez kurátorku vybaviť, aby nejaký čas býval u mňa (napr. 3 mesiace). Chcel by som to mať vybavené právne a na papieri, keďže neviem ako by to bolo aj s výživným, ktoré jej posielam. Je možné zverenie dieťaťa do opatery otca?

Odpovedané dňa: 27.07.2017

Vzdanie sa otcovstva a dedenie dlhov

Pekný deň! Moja otázka sa týka môjho otca. Chcela by som totiž aby sa dobrovoľne vzdal otcovstva, a to z dôvodu, že s mojou matkou sú dlhé roky rozvedení, výživné neplatil ani raz, má problémy s pitím alkoholu, o mňa neprejavuje veľký záujem a je veľmi zadlžený! Mám 21 rokov, a bývam s priateľom, no bojím sa, že raz by mohli otcove dlhy nárokovať u mňa. Napríklad, ak by sa s ním niečo náhodou stalo, zomrie a dlhy po ňom by som musela splatiť ja. Nechcem s ním mať nič spoločné, ale o tomto sa s ním neviem ani porozprávať lebo je vždy opitý. Mohla by som o to požiadať aj bez neho, aby som s ním o tom nemusela diskutovať? Ako postupovať? Ďakujem pekne za Vašu odpoveď. Alexandra

Odpovedané dňa: 17.10.2013

Porušenie pracovnej disciplíny

Dobrý deň. Dostal som od zamestnávateľa písomné upozornenie za porušenie pracovnej disciplíny, kde je uvedené, že som nevhodným správaním a konaním poškodil dobré meno firmy. Ďalej ma upozorňuje na možnosť skončiť pracovný pomer, ak nedôjde k náprave a zistí opätovné porušenie disciplíny. Chcem sa spýtať, či toto upozornenie je právoplatné lebo nie je tu vyznačená doba na odvolanie a ani kedy bude právoplatné. A tiež sa chcem spýtať do akej doby sa môžem odvolať alebo žiadať nejaké vysvetlenie, lebo zvýšenie hlasu pri riešení problému nepovažujem za porušenie pracovnej disciplíny. Ďakujem a prajem príjemný deň.

Odpovedané dňa: 18.10.2013

Výživné pre SZČO

Z čoho sa určuje výživné, ak som podnikateľom, z daňového priznania? Ak vlastním aj hnuteľný majetok, ktorý využívajú aj moje deti, vypočíta sa výška výživného aj z toho?

Odpovedané dňa: 17.10.2013

Zvýšenie výživného na maloleté dieťa

Dobrý deň. Mám 8 ročnú dcéru, na ktorú mi jej otec posiela výživné vo výške 50 eur. Manželmi sme neboli a ani sa nikdy nijako nepodieľal na jej výchove. Táto suma mu bola stanovená súdom ešte v roku 2007, keď mala dcéra 2 roky. Toho času bol nezamestnaný, ako aj teraz. Nedávno som však na obchodnom registri zistila, že je konateľom nejakej s.r.o. firmy, kde mal údajne vložiť základný vklad na imanie vo výške 6640 eur. Chcem sa touto cestou spýtať, či môžem tento fakt pokladať za vhodný argument na zvýšenie výživného na dcérku?

Odpovedané dňa: 17.10.2018