Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

Dobrý deň, som zamestnaná do dobu určitú.  So zamestnávateľom sme si dohodli aj skúšobnú dobu, ktorá však už uplynula. Môj pracovný pomer končí v máji 2014. Chcem sa opýtať, či vzniká nárok na výpovednú dobu, ak by som skončila pracovný pomer skôr?

Odpovedané dňa: 22.10.2013

Môže exekútor siahnuť na majetok rodičov

Dobrý deň,chcela som sa opýtať,či je možné, aby exekútor siahol na majetok rodičov, napr. na byt, ak mám u nich trvalý pobyt a bývam s nimi v spoločnej domácnosti.Niekde som počula, že je možné, aby exekútor siahol na ich majetok. Ďakujem..

Odpovedané dňa: 27.10.2013

Krok pred podaním žaloby

Predala som tovar zákazníkovi v hodnote cca 4400€. Nevypláca fakturu. Neprebera poštu. Vo fakture nemám pripomienku, čo sa týka urokov s omeškania ani položku, že tovar patrí predávajucemu do uhradenia plnej sumy. Moja otázka: Dá sa podniknut nejaký účinný krok vpred okrem žaloby? Ktorú by som zatial podať nechcela. Prosím o radu. ďakujem s pozdravom.

Odpovedané dňa: 27.10.2013

Spripomienkovanie zmluvy advokátom

Čo je to spripomienkovanie zmluvy advokátom? Je potrebné si nechať spripomienkovať zmluvu advokátom alebo postačí, ak zmluve rozumiem a podpíšem ju bez spripomienkovania? Ako dlho trvá samotné spripomienkovanie zmluvy advokátom? Aké mám povinnosti v súvislosti so spripomienkovaním zmluvy?  Ako prebieha spripomienkovanie zmluvy advokátom?

Odpovedané dňa: 23.10.2013

Vysťahovanie dieťaťa do zahraničia

Dobry den, moja otazka sa tyka rozvodu. Zijeme a pracujeme s manzelom v Norsku uz 6 rokov. Mame 2 deti, vo veku 1. a 3. roky. Deti su narodene v Norsku, ale su slovenski obcania. Je mozne, aby manzel po rozvode prestahoval deti na Slovensko bez toho, aby som ja mohla s tym nieco urobit? Myslim vzhladom na to, ze deti su Slovaci, takze nebude mat zakazane vycestovat/vystahovat sa z Norska. Este sme neni v rozvodovom konani, len zistujem dopredu nejake fakty, aby som bola pripravena. Velmi by som bola vdacna za nejake predbezne informacie. Dakujem.

Odpovedané dňa: 27.10.2013

Skončenie pracovného pomeru s tehotnou ženou

Dobrý deň, mám uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú, ktorá mi končí o 1 mesiac. Som však tehotná. Zamestnávateľovi som to ešte neoznámila. Plánujem tak urobiť čoskoro. Ako je to s mojim pracovným pomerom, budem môcť po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky nastúpiť späť k zamestnávateľovi? Musí ma zobrať späť do zamestnania? Predlžuje sa môj pracovný pomer, keď mu svoje tehotenstvo oznámim? A ešte jedna otázka musím mi zamestnávateľ opätovne predĺžiť pracovnú zmluvu?

Odpovedané dňa: 22.10.2013

Musí byť zmluva o dielo písomná?

Dobrý deň, musí byť zmluva o dielo písomná? Objednali sme si s manželom rekonštrukciu kúpeľne, murár, ktorý mám prácu vykonal na začiatku povedal, že práca bude stáť 700,- € ale dnes pýta 1000,- €, vraj mal zvýšené výdavky... S týmto zvýšením nesúhlasíme, pretože sme sa na tom nedohodli. Chcem vedieť, či má na to nárok a či to, že sme zmluvu neuzatvorili zmluvu písomne má nejaký vplyv na náš prípad? Nedostali sme totiž žiadnu písomnú zmluvu na podpis a ani nič sme nepodpisovali. Musí byť zmluva o dielo písomná?

Odpovedané dňa: 22.10.2013

Postup pri osvojení dieťaťa

Chcem sa opýtat na postup pri osvojení dieťaťa. Biologický otec sa s dieťaťom nestýka a ani nemá záujem, ani neplatí výživné na syna a matka má priatela a plánujú sa zosobášiť. Aký je postup pri osvojení dieťaťa? Aké doklady mám priložiť k návrhu? dakujem

Odpovedané dňa: 25.07.2017

Zvýšenie výživného a striedavá starostlivosť

Chcela by som sa opýtať. Chcem žiadať o zvýšenie výživného vzhľadom k tomu, že mi dcérka navštevuje už škôlku a náklady sa zvýšili. Ex partner má na daniach, že zarába minimálnu mzdu. Otázka spočíva v tom, že ak mi súd neodklepne zvýšenie výživného, nemôže súd odklepnúť striedavú starostlivosť, keďže nemá na to financie a jej vek 3 roky sa blíži, keďže od troch rokoch sa môže starostlivosť striedať. A tiež sa chcem opýtať na to, že bývame v BA kde už dcérka navštevuje škôlku a stavia sa nám dom a otec malej býva v BB, kde býva s mamou v 2 izbovom byte a nemá tam ani vlastnú posteľ. Prosím poraďte mi. Vopred Ďakujem.

Odpovedané dňa: 27.10.2013

Zvýšenie výživného a diéty

Chcem sa opytat ako sa vypocitava z platu vyska vyzivneho. Mam zakladny plat + diéty. Pri zvyseni vyzivneho sa to vypocitava len zo zakladneho platu alebo sa zohladnuju do to aj diety? Dakujem

Odpovedané dňa: 27.10.2013