'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Lehota na vybavenie žiadosti o odpustenie polovice trestu

Dobrý deň, chcem sa spýtať na nasledujúcu vec. Asi pred dvoma /2/ mesiacmi som poslal žiadosť o odpustenie polovice trestu a neozvali sa mi. Majú nato nejakú určenú dobu alebo mám to ísť podať ešte raz osobne. Vopred vám ďakujem za odpoveď. 

Odpovedané dňa: 17.10.2013

Odopretie vrátenia kúpnej ceny

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na nasledujúcu vec. V autobazári som kúpila ojazdené auto a predávajúci mi nepovedal o chybách. Auto som kúpila v hotovosti a cestou domov som zistila, že nefungujú brzdy. V Štúrove som natankovala za 20euro a už v Nových Zámkoch pri OD Kaufland som musela tankovať opäť. Navyše ihneď ako som zhasla  motor, už som nevedela naštartovať. Hneď som preto volala do autobazáru, že čo sa mi stalo a že chcem odstúpiť od zmluvy. V autobazáre mi na to povedali, že dobre, ale predávajúci už nie je v obchode a že na druhý deň mám zobrať auto naspäť a vrátia mi peniaze. Hneď ráno som zobrala auto naspäť, ale keď som tam už bola, tak sa predávajúci vyhováral na to, že on už tie peniaze nemá, a že ich dal majiteľovi, ale že na druhý deň mi tie peniaze vráti. Vypýtala som si preto doklad o tom, že mi nevyplatili peniaze späť. Takýto doklad mi síce dal, ale už ma týždeň zavádza, že mi tie peniaze vráti a stále mi ich nevyplatil. čo mám robiť, ísť na políciu alebo čo mi poradíte. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 16.10.2013

Premiestnenie dieťaťa do cudziny - únos

Dobrý deň. Ako by som mal postupovať ak moja bývalá priateľka, s ktorou mám dieťa bez môjho vedomia odišla do inej krajiny a vôbec mi neodpovedala na to, kde je aj s dieťaťom. Dieťa jej bolo súdne zverené do starostlivosti pred 3 rokmi, ale doteraz som dieťa vídaval. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 16.10.2013

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

Dobrý deň, odo dňa 06.08.2013 som evidovaný úrade práce. Od 11.11.2013 mám možnosť  "pracovať na živnosť". Chcem sa spýtať, či je možné žiadať o príspevok pre podporu podnikania a od 11.11.2013 už vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, príp. aké nástrahy ma čakajú a či to časovo stihnem (vybavenie živnosti, požiadanie o príspevok). Ďakujem

Odpovedané dňa: 16.10.2013

Aké sú riziká pri kúpe bytu?

Dobrý deň, kupujeme byt a v zmluve mame túto formuláciu. Zmluvné strany sa dohodli, že do doby zaplatenia celej kúpnej ceny prevádzanej nehnuteľnosti budú originálne vyhotovenia tejto zmluvy a návrh na vklad uložené u Mgr. ... (u „tretej osoby“), ktorá kúpne zmluvy s návrhom na vklad odovzdá kupujúcim po tom, čo uhradia predávajúcemu druhú časť kúpnej ceny vo výške 60.000 Eur na jeho účet. Ako sa v tomto prípade vyhnúť riziku, že nedôjde k prevodu vlastníckeho práva? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 16.10.2013

Podnikanie bez živnosti

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako je to s podnikaním bez živnosti, aké povinnosti má človek, ktorý predáva svoje ručne robené výrobky (zápisníky - sú z kože a z papiera) na sprostredkovateľskom portáli. Daný človek nemá žiadnu živnosť, je študent a jeho hrubý príjem z predaja je do 1000 eur/ročne. Má vôbec nejaké povinnosti voči niečomu? Hrozí mu niečo? Je podnikanie bez živnosti v poriadku. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 16.10.2013