'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Chce, aby jej vrátili dar

Dobrý deň. chcem sa opýtať, mama dala dcére a zaťovi dom za 1 € a teraz nastali komplikácie a preto chce nazad svoj dom. Aký býva postup pri navrátení majetku, čiže domu, ako by mala postupovať. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.10.2013

Zverenie dieťaťa do opatery otca

Dobrý deň. Chcem vedieť, ako je to so zverením dieťaťa do opatery otca. Môj päť ročný syn býva u mojej bývalej priateľky, ktorá má rodinné problémy so svojimi rodičmi, u ktorých býva aj s mojim synom. Tieto ich problémy by som chcel vyriešiť tak, že si chcem zobrať môjho syna k sebe (nakoľko to psychicky nevplýva dobre na päť ročné dieťa). Keďže je syn zverený matke, tak by som sa chcel spýtať, či je možné súdnom cestou a cez kurátorku vybaviť, aby nejaký čas býval u mňa (napr. 3 mesiace). Chcel by som to mať vybavené právne a na papieri, keďže neviem ako by to bolo aj s výživným, ktoré jej posielam. Je možné zverenie dieťaťa do opatery otca?

Odpovedané dňa: 27.07.2017

Vzdanie sa otcovstva a dedenie dlhov

Pekný deň! Moja otázka sa týka môjho otca. Chcela by som totiž aby sa dobrovoľne vzdal otcovstva, a to z dôvodu, že s mojou matkou sú dlhé roky rozvedení, výživné neplatil ani raz, má problémy s pitím alkoholu, o mňa neprejavuje veľký záujem a je veľmi zadlžený! Mám 21 rokov, a bývam s priateľom, no bojím sa, že raz by mohli otcove dlhy nárokovať u mňa. Napríklad, ak by sa s ním niečo náhodou stalo, zomrie a dlhy po ňom by som musela splatiť ja. Nechcem s ním mať nič spoločné, ale o tomto sa s ním neviem ani porozprávať lebo je vždy opitý. Mohla by som o to požiadať aj bez neho, aby som s ním o tom nemusela diskutovať? Ako postupovať? Ďakujem pekne za Vašu odpoveď. Alexandra

Odpovedané dňa: 17.10.2013

Porušenie pracovnej disciplíny

Dobrý deň. Dostal som od zamestnávateľa písomné upozornenie za porušenie pracovnej disciplíny, kde je uvedené, že som nevhodným správaním a konaním poškodil dobré meno firmy. Ďalej ma upozorňuje na možnosť skončiť pracovný pomer, ak nedôjde k náprave a zistí opätovné porušenie disciplíny. Chcem sa spýtať, či toto upozornenie je právoplatné lebo nie je tu vyznačená doba na odvolanie a ani kedy bude právoplatné. A tiež sa chcem spýtať do akej doby sa môžem odvolať alebo žiadať nejaké vysvetlenie, lebo zvýšenie hlasu pri riešení problému nepovažujem za porušenie pracovnej disciplíny. Ďakujem a prajem príjemný deň.

Odpovedané dňa: 18.10.2013

Výživné pre SZČO

Z čoho sa určuje výživné, ak som podnikateľom, z daňového priznania? Ak vlastním aj hnuteľný majetok, ktorý využívajú aj moje deti, vypočíta sa výška výživného aj z toho?

Odpovedané dňa: 17.10.2013

Zvýšenie výživného na maloleté dieťa

Dobrý deň. Mám 8 ročnú dcéru, na ktorú mi jej otec posiela výživné vo výške 50 eur. Manželmi sme neboli a ani sa nikdy nijako nepodieľal na jej výchove. Táto suma mu bola stanovená súdom ešte v roku 2007, keď mala dcéra 2 roky. Toho času bol nezamestnaný, ako aj teraz. Nedávno som však na obchodnom registri zistila, že je konateľom nejakej s.r.o. firmy, kde mal údajne vložiť základný vklad na imanie vo výške 6640 eur. Chcem sa touto cestou spýtať, či môžem tento fakt pokladať za vhodný argument na zvýšenie výživného na dcérku?

Odpovedané dňa: 17.10.2018

Zníženie výživného po strate zamestnania

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom zníženia výživného po strate zamestnania. V apríli 2013 som bol situáciou v práci donútený podpísať dohodu o rozviazaní pracovného pomeru. Bez odstupného. Mal som plat cca 600€. Nastúpil som na úrad práce a bola mi priznaná podpora o výške cca 400 €. Požiadal som o zníženie výživného na plnoletú dcéru, platím 130€, ktorá má 20 rokov a študuje na platenej súkromnej škole v mieste bydliska, 890€ na semester. Mám ešte jednu vyživovaciu povinnosť na maloletú dcéru, kde som sa dohodol s matkou na minimálnom výživnom. Moje preukázateľné výdavky sú vo výške cca 600€, bývam v podnájme 135€, mám hypotekárny úver 154€, výživné plnoletá dcéra 135 a neplnoletá dcéra 28€, ostatok strava, zubárka, ošatenie a pod. Nemám žiadny majetok ani úspory, len ešte jednu pôžičku na sumu 25000€, ktorú som zatiaľ nesplácal pre nedostatok financií. Výživné platím doteraz načas, bez omeškania. Mám záujem o zníženie výživného po strate zamestnania. Sudkyňa zamietla žiadosť s tým, že som si sám zapríčinil stratu zamestnania. Moja otázka: Za jeden mesiac strácam nárok na podporu a nebudem mať žiadny príjem. Iba sociálnu podporu, ak mi ju uznajú. Môžem opäť požiadať o zníženie výživného na základe mojich nových finančných pomerov? Môže sudca opäť použiť formuláciu, že za stratu zamestnania si môžem sám, alebo platí, že súd už raz o tom rozhodol a nemôže na to poukázať znovu? Ako by to bolo so znížením výživného po strate zamestnania. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 17.10.2013

Vrátenie vecí bývalým priateľom

Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť čo mam robiť, keď mi môj bývalý priateľ nechce vrátiť moje osobné veci a veci mojich deti. Má ich zamknuté v sklade. Mám s ním dvojročnú dcéru na ktorú neplatí (to som už dala na súd). Veci potrebujeme, mám tam auto, pracku, osobné veci a doklady. Ďakujem za radu.

Odpovedané dňa: 17.10.2013

Neoprávnený odpredaj majetku právnickej osoby

Dobrý deň. V roku 2012 sme založili spoločnosť s ručením obmedzeným s dvoma spoločníkmi. Po roku sme sa nedohodli a spoločník povedal, že odkúpi môj podiel, čo ale doteraz nespravil. Predal majetok firmy - auto a kompletné vybavenie predajne za cca 40.000 euro. Boli to potraviny, pričom obchody išli veľmi dobre, ale nie podľa neho. Neviem ako ďalej, nezaplatil ani dane cca 4.000 euro a telefón . Už rok predajňa nefunguje a priestory, kde bola sú prenajaté inej firme. Spoločníčka je majiteľkou budovy, kde bol predtým obchod, teraz to prenajala tejto inej firme. Pomôžte prosím ako ďalej postupovať. Všetko má ona. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 17.10.2013

Lehota na vybavenie žiadosti o odpustenie polovice trestu

Dobrý deň, chcem sa spýtať na nasledujúcu vec. Asi pred dvoma /2/ mesiacmi som poslal žiadosť o odpustenie polovice trestu a neozvali sa mi. Majú nato nejakú určenú dobu alebo mám to ísť podať ešte raz osobne. Vopred vám ďakujem za odpoveď. 

Odpovedané dňa: 17.10.2013