'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Starostlivosť o dieťa, na čo mám nárok?

Dobrý deň. Mám otázku týkajúcu sa starostlivosti o dieťa. Pred rokom ma opustil manžel. Zatiaľ som na rodičovskej dovolenke. Máme spolu syna, ktorý bude mať za chvíľu 3 roky. Zatiaľ platí hypotéku a posiela peniaze na malého, ale čo sa týka starostlivosti o dieťa, chce ho len vidieť, žiť s nami nechce. Zatiaľ nejaví záujem o pomoc do budúcna, čo sa týka škôlky a mojej práce. Bývame v Trnave a robotu mám v Bratislave. Neviete mi poradiť čo má slobodná matka v takejto situácií robiť a na čo všetko má nárok. Nemám tu nikoho, som na všetko sama a moja práca je na zmeny.  Ako to je so starostlivosťou o dieťa? Ďakujem pekne.

Odpovedané dňa: 27.10.2013

Nárok na odstupné a dohodár

Dobry den, dostala som vypoved. Pracovala som 4 roky na dohodu a po studiu rok a pol na trvalý pracovný pomer. Kolko rokov sa mi teda rata? Mam pravo na odstupne? Dakujem.

Odpovedané dňa: 21.10.2013

Tlačivo na rozvod manželstva

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, ako mám postupovať pri rozvodovom konaní. Existuje nejaké tlačivo na rozvod manželstva, alebo si mám celú žiadosť napísať sama a akým spôsobom. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 23.07.2017

Overenie údajov katastra

Dobrý deň, poprosím o informáciu, za účelom vysporiadania pozemkov podielového spoluvlastníctva si potrebujem na základe výpisu z katastra nehnuteľností overiť nasledovné údaje: adresu, dátum narodenia, príp. ak vlastník zomrel - dátum úmrtia, potrebný na Okresnom súde na zistenie okruhu dedičov po zomrelom vlastníkovi. Ako overím údaje katatra? Niektoré mestské a obecné úrady však tieto údaje odmietajú overiť a odvolávajú sa na zákon č. 253/1998 Z.z. na základe ktorého môžu podať informácie iba štátnym, verejným organizáciám a justícií. Prosím Vás, je zákon na základe, ktorého mi musia tieto mestské a obecné úrady uvedené údaje sprístupniť, resp. odsúhlasiť nakoľko nemám inú možnosť zistiť, či sú údaje uvedené na katastri správne, a či vlastník náhodou nezomrel. Veľmi pekne ďakujem

Odpovedané dňa: 27.10.2013

Styk dieťaťa so starými rodičmi

Dobry den, moja otazka znie: Ako spravne napisat navrh na upravu styku s dietatom so starymi rodicmi. Moji rodicia by si chceli podat tento navrh z dovodu, ze rozchod (brat a jeho partnerka neboli zosobaseni) mojho brata bol dost zlozity, skoncilo to tak, ze sa opil a partnerke podpalil auto, bol vzaty do vazby a tam caka uz 2 mesiace na sud. Jeho partnerka zila s mojimi rodicmi v spolocnej domacnosti vyse 3 roky, za ten cas sa narodil aj ich vnuk (teraz ma 3 roky , takze k mojim rodicom, jeho starym rodicom, ma silnu citovu vazbu. Momentalne tato byvala priatelka mojho brata nekomunikuje ani s mojimi rodicmi, s nikym. Moji rodiacia maju velky zaujem budovat si dalej s vnucikom vztah, ktory bol velmi krasny, maly bol zavisly na babke a dedovi. Teraz by si radi podali ten navrh na sud, aby mohli byt nadalej v kontakte s vnucikom, ale zial netusime ako tento navrh napisat, kolko dni v mesiaci si mozu ziadat a na kolko hodin. Ako je to so stykom dieťaťa so starými rodičmi. Dakujem velmi pekne.

Odpovedané dňa: 18.07.2017

Anulovanie manželstva

Da sa anulovat manzelstvo? Ak ano, v akych podmienkach sa to da?

Odpovedané dňa: 21.10.2013

Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to so zrieknutím sa dedičstva a dlhmi. Vo februári nám zomrel otec. Nakoľko z prvého manželstva mál 3 deti a z druhého 2, pred smrťou otec napísal závet, že všetko zanecháva deťom z druhého manželstva. My 3 deti z prvého manželstva sme sa zriekli dedičstva. Dnes mojej sestre prišiel papier so súdu, že má niečo platiť po ocovi. Je to možné, keď sme sa zriekli dedičstva. Ďakujem za radu.

Odpovedané dňa: 27.10.2013

Vyhodenie dieťaťa z domu

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže otec vyhodiť dieťa z domu (svoju dcéru), ktorá má osemnásť rokov, ale ešte študuje na strednej škole a bola mu zverená do výchovy po rozvode a matka na ňu pravidelne posiela výživné? Ako je to s vyhodením dieťaťa z domu.Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Odpovedané dňa: 27.10.2013

Darovacia zmluva alebo kúpna zmluva

Dobry den, chcem sa opýtať čo je výhodnejšie, uzatovriť kúpnu zmluvu alebo darovaciu zmluvu na pozemok. Matka mi chce prenechať pozemok a nevieme, či to máme urobiť darovacou zmluvou alebo kúpnou zmluvou.

Odpovedané dňa: 21.10.2013

Odovzdávanie dieťaťa rodičmi

Dobrý deň, Som rozvedená, dcéra žije v spoločnej domácnosti s otcom. Prednedávnom som sa presťahovala zo Štúrova do Bratislavy. V rozsudku je uvedené, že mám dcéru odovzdať do rúk otca, do bytu otca. Dcéra bude mať o 2 mesiace 14 rokov, po rozhovoroch s ňou je ochotná a aj schopná prísť za mnou do Bratislavy vlakom sama. Jej otec s tým ale nesúhlasí. Takúto zmenu treba spraviť súdnou cestou? A či vôbec môže moja dcéra absolvovať cestu sama, cesta trvá 1 hod. a 20 min.

Odpovedané dňa: 21.10.2013