Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Predkupné právo na podiel v dome

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ? Darovacou zmluvou som získala 1/2 rodinného domu. Dom má dve popisné čísla, obe polovice sú rovnaké. V prípade predaja som povinná ponúknuť moju polovicu druhej strane? Podotýkam, že každá polovica je samostatná a má samostatné popisné číslo. Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

Odpovedané dňa: 30.11.2015

Mám zápis v registri trestov. Dá sa zmazať? Kde sa môžem zamestnať?

Dobrý deň, môj manžel bol policajt, ale 24.9.2015 pravoplatne ho uznali vinneho pre precin zneuzitia pravomoci verejneho cinitela dostal penazny trest vo vyske 500 e (ktory je uz zaplateny) alebo nahradny trest 2 mesiace odnatia slobody. Po akom čase sa to zapíše do registra trestov? Teraz pracuje v SBS a zmluvu mu maju predĺžiť vo februári. Chcem sa spýtať či po 2 rokoch sa dá tento zapis v registri zmazať? A v akých odvetviach sa môže zamestnať?

Odpovedané dňa: 27.11.2015

Dohoda o rozvode, ako dlho trvá rozvod?

Dobry den! Chcela by som Vás poprosit o radu. S manzelom sme sa dohodli na rozvode,ale mame 5 rocneho a 6 mesacneho syna a chcela by som vediet, ci trva dlho, kym nas rozvedu, pretoze mame tak male dieta. Manzel je gambler a narobil nam dlhy a nevidime dovod ostat spolu liecit sa obmieta. Dakujem.

Odpovedané dňa: 28.11.2015

Problémy pri kúpe domu

Dobrý deň, Pred nedávnom sme sa presťahovali do väčšieho domčeka, ktory nemá vo vlastníctve ani jeden z nas, majiteľom je jej brat ktorému som celkovo vyplatil 10 000€ a na rekonštrukciu som prispel 8000€ ona mu dala svoj byt a doplatok sme mali spolu splatiť . Lenže odišiel som na mesiac preč a teraz by som sa chcel vrátiť, mame spolu bábätko a chcem, aby sme žili spolu, aj ked s priateľkou sme sa pohádali a moc nieje za to. Je tam nejaká vec, keby som prišiel späť bývať, co by nemuselo by v moj prospech?

Odpovedané dňa: 03.12.2015

Môžem byt prepísať na deti bez vedomia manžela?

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Vlastním byt, ktorý som nadobudla počas manželstva. Byt je napísaný len na moje meno, chcem ho prepísať na deti. Je to možné tak urobiť bez vedomia manžela ? Na byt sa použili peniaze zo stavebného úveru, ktorý si splácam len ja ,ale manžel je spoludlžník. Byt nie je založený. Ďakujem

Odpovedané dňa: 30.11.2015

Manžel podal o rozvod ja nesúhlasim

Manzel podal o rozvod po 23 rokoch manzelstva, z ktoreho mame 2 plnoletych synov. Ako dovod uvadza nepravdive veci. Trpi depresiami, na ktore sa lieci a ma na to aj polovicny invalidny dochodok. Mozem jeho terajsi zdravotny stav pouzit ako dovod na nesuhlas, s tym, ze sa nedokaze o seba postarat, financne ani fyzicky. Stale ho lubim a chcem byt pri jeho chorobe s nim a pomahat mu. Od podania navrhu na rozvod odmieta so mnou komunikovat a kazdu moju snahu premeni na hadku.

Odpovedané dňa: 25.11.2015

Je možné zrušiť otcovstvo?

Dobry podvecer. Chcela by som sa opytat, ci je mozne zrusit otcovstvo byvalemu muzovi. Sme rozvedeni od roku 2013. Raz za pol roka sa ozve, aj to nema nejaky velky zaujem o dceru. Rok mi na nu nedal ani euro. Spatne dlzi 1200 € na vyzivnom, ale to uz asi neuvidim.Teraz som druhy krat vydata a manzel by si chcel osvojit dcerku. Je to mozne? Vopred dakujem za radu

Odpovedané dňa: 25.11.2015

Žaloba o vyporiadanie BSM a spoločné úvery

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu ohľadom môjho právneho problému, týka sa BSM a spoločných úverov, ktoré sú po rozvode vymáhané len z mojej strany. Vo februári 2012 ma súd rozviedol s mojím ex-manželom. Keďže počas doby 3 rokov sa môj ex-manžel nijakým spôsobom nechcel dohodnúť na rozdelení spoločného majetku, podala som v tomto smere na súd žalobu o vyporiadanie BSM. Jednalo sa ani nie tak o rozdelenie majetku, ako o potvrdenie spoluúčasti na spoločných dlžobách a exekúciách, ktoré boli vymáhané len na mojej osobe a na ktorých sa nemienil spolupodieľať. Keďže som nevyužila služby advokáta a riešila žalobu sama, neboli splnené isté podmienky presného vyplnenia a popísania návrhu. Súd mi dvakrát vrátil spomenutý návrh na opravu, ináč žalobu odmietne. Pri druhej výzve som požiadala súd o odklad, aby som mohla využiť služby advokáta. Súd mi síce vyhovel, list bol odoslaný 2.11.2015, doručený bol podľa doručovacieho lístka 6.11. 2015 a termín bol predĺžený do 10.11.2015. Bohužiaľ k prebratiu listu som sa dostala až po tomto termíne, ktorý bol uvedený v liste. Doterajšie výzvy zo súdu boli formulované tak, že som mala odpovedať do určitého termínu odo dňa doručenia. Tu však táto možnosť nebola, termín bol stanovený pevne. Chcela by som sa teda spýtať, či je to správny postup zo strany súdu, či tým, že som neskoro prebrala túto zásielku, je žaloba úplne odmietnutá a nedá sa už s ňou robiť nič a ja už nemám šancu dosiahnuť touto cestou rozdelenie BSM a hlavne dosiahnuť to, aby sa môj ex-manžel spolupodieľal na platení spoločných úverov. Možno by žaloba ani nebola ani potrebná, ak je možnosť dosiahnuť súdne to, aby mi ex-manžel vyplatil už vyplatené a aj ďalšie ešte nevyplatené úvery a exekúcie, ktoré splácam aj bez tohto rozdelenia, keďže k nemu nedošlo. Len neviem, ako ďalej postupovať. Ďakujem za radu.

Odpovedané dňa: 25.11.2015

Môžem mať deti vo svojej opatere?

S partnerom sme žili spolu 9 rokov, máme spolu dve deti..priezvisko majú po ňom, my dvaja sme spolu neboli manželia. Deti a ja sme mali vždy trvalý pobyt v mojom byte, úplne inde. Nerozumeli sme si a našiel si frajerku. Odsťahovala som sa. Po dohode si deti bral a posielal mi peniaze, ja som začala robiť čerstvo v zahraničí na dva týždne a dva som doma a beriem si ich. Moja otázka znie: uspejem v tom ak budem sudne chciet deti do mojej starostlivosti? Má veľmi zlé hygien. návyky, ubytuváva socialne slabších a tresne stíhaných v dome, kde majú byť aj moje deti, bojím sa o ne, zmeniť to nechce. Brať mu ich nechcem, ale chcem mať na papieri, že sú priklepnuté mne. Je to možné? Aj keď dva týždne mám prácu vonku a potom som dva týžne doma.

Odpovedané dňa: 25.11.2015

Ako sa brániť proti prieťahom v konaní?

Prve konanie súd pre nedoloženie spisu žalovaným odročil na neurčito. Druhe konanie po siedmich mesiacoch súd deň pred pojednávaním telefonicky odročil na neurčito s odôvodnením, že žalovaný 2 dni pred pojednávaním splnomocnil nového právneho zástupcu ako aj z dôvodu, že žalovaný nedoložil spis. Tretie konanie súd odročil na neurčito z dôvodu, že žalovaný opätovne sudu nedoložil spis aj napriek tomu, že po druhom odročení konania, ho súd písomne vyzval, a to aj pod hrozbou pokuty, o doloženie spisu. Rád by som sa opýtal: Je postup v tomto prípade správny alebo pre opakované nedoloženie spisu žalovaným nebol sud žalobou viazaný a mal rozhodnúť? Je povinný súd pri treťom odročení konania stanoviť už aj nový termín konania? Dá sa takéto konanie súdu posúdiť ako vedome prieťahy v súdnom konaní? Na koho sa je potrebné obrátiť a požiadať o nápravu? Ďakujem

Odpovedané dňa: 25.11.2015