Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Výpoveď a dohoda v jednom liste

Dobrý večer, potrebovala by som urgent stanovisko: v pondelok je 30.11.2015 - posledný deň v mesiaci a chcem dať výpoveď. rada by som ju dala dohodou, ale keďže nie som si istá, či mi odpovedia v pondelok a teda by mi mohol plynúť ďalší mesiac,poradili mi, aby som napísala v jednom liste, kde ich budem žiadať o ukončenie prac. pomeru dohodou od 1.2.2015, v prípade nesúhlasu si uplatňujem výpoveď od 1.12.2015 s výpovednou lehotou v mojom prípade 3 mesiace. Prosím vás, je možné uviesť do toho listu obe možnosti a teda sebe ošetriť nepríjemnosť zotrvania v práci ešte o jeden mesiac dlhšie? Prosím vás o stanovisko. Ďakujem Janka

Odpovedané dňa: 29.11.2015

Doživotné právo bývania a prenos záložného práva

Dobrý deň. mám so sestrou byt v bezpodielovom spoluvlastníctve kde má mama doživotné právo bývania. Dá sa na takýto byt preniesť ťarcha - záložné právo nehnuteľnosti, nakoľko by som si chcel kúpiť dom a predať súčasný byt na ktorom je ťarcha, túto ťarchu potrebujem niekam presunúť, aby som mohol byt predať.. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 29.11.2015

Dedenie po mojej smrti

Dobrý deň! Som zosobášený s pani, ktorá má dve dcéry z prvého manželstva. Ja potomkov nemám. Mám len dvoch súrodencov. Prosím Vás, kto z nich má právo na dedenie po mojej smrti. Za právnu pomoc vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 30.11.2015

Nie je to vykorisťovanie?

Otázka: Dobrý deň. Chcem sa spýtať ide o takú vec. U nás v dedine je jeden chlapík našiel na internete inzerát na prácu vo Švajčiarsku. Poslal tam 3 chlapov pracovať. On je dobrovoľne nezamestnaný sedí doma a tí chlapi mu každý z výplaty platí nemalé peniaze. Nemá s nimi žiadnu zmluvu, skratka ich nejako donútil aby mu platili. Chcem sa spýtať či to nie je protizákonné.

Odpovedané dňa: 30.12.2015

Bude majetok patriť iba mne?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Bývame s priateľkou v 2 iz. byte, ktorý som kupil ja. Nie sme manželia. Máme aj 4r. synčeka. Teraz chcem kúpiť väčší 3 iz. byt, ktorý budem financovať zase iba ja a na liste vlastnictva bude moje meno. Ako je to s majetkom, bude patrit iba mne? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 30.11.2015

Prepis domu na syna

Dobry den. Mame taky problem polovica domu po otcovi pripadla medzi styroch surodencov. Chcel by som ich vyplatit z tejto polovice, dohodli sme sa na cene, vsetci uz podpisali len brat nechce podpisat. Chcel by som vediet ci je nejaky sposob, aby bola tato polovica prepisana na mna alebo zostane to na mrtvom bode. Dakujem.

Odpovedané dňa: 03.12.2015

Musí byť dohoda o striedavej starostlivosti schválená pred rozvodom?

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ak sa ideme s manželom rozvádzať a chceme dieťa do striedavej starostlivosti musí byť dohoda medzi rodičmi spísaná a potvrdená súdom, skôr ako bude prebiehať samotný rozvod manželov? Aby sme nemali na pojednávaní aj kolíznu opatrovníčku. Ja manžela stale milujem ale nepadla som do očí jeho rodičom. Teraz majú finančné problémy a žiju zo synom ktorý je alkoholik . Tak rok do mojho manžela hustila že je nestastný , lebo ako v každej domácnosti boli aj u nás hadky. A nabadala ho, aby žil s nimi. Bojím sa, že spracuje manžela a po roku mi bude chcieť zobrať aj syna. Vždy som mala pocit, že sa chce starať o môjho syna ako o vlastne dieťa . Ako sa mam brániť? Milujem ich oboch no manžel je už presvedčený. No bojím sa o syna. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 28.11.2015

Bývalá mi nechce vrátiť moje veci

Dobrý večer, chcel by som sa vás spýtať čo mám robiť keď mi moja bývala priatelka nechce vrátiť moje veci. Mám len 16 rokov a neviem čo mam robiť. Vopred dakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 13.12.2015

Právo na vstup do bytu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, zomrel mi otec, ktorý mal byt v BSM spolu so žijúcou manželkou. V tomto byte býva syn, ktorý tam má trvalé bydlisko a vymenil zámky s tým, že nikoho do bytu nevpustí. Matka je dlhodobo v nemocnici. Dedičské konanie ešte nieje skončené, ale mám od notárky, ktorá prejednáva dedičstvo oznámenie o okruhu dedičov ( sme traja dediči), dedí sa zo zákona, s tým, že dediči neboli poučení o ustanoveniach občianskeho zákonníka o dedičskom práve, o spôsobilosti dediť a o možnosti odmietnuť dedičstvo. Chcel by som sa opýtať, či je možné sa od polície dožadovať na základe tohto oznámenia o prístup do bytu. Ďakujem

Odpovedané dňa: 30.11.2015

Predkupné právo na podiel v dome

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ? Darovacou zmluvou som získala 1/2 rodinného domu. Dom má dve popisné čísla, obe polovice sú rovnaké. V prípade predaja som povinná ponúknuť moju polovicu druhej strane? Podotýkam, že každá polovica je samostatná a má samostatné popisné číslo. Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

Odpovedané dňa: 30.11.2015