Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Aká je výška odmeny advokáta za poskytovanie právnych služieb?

Dobry den. Chcem sa opytat, mam pravneho zastupcu, ktory odo mna vzal uz 540 eur za pravne sluzby. Jedna sa o vydanie platobneho rozkazu, kde som navrhovatelom, pricom mi odporca dlhuje sumu 1718 eur. V navrhu, ktory je podany na sude, je uvedena iba suma 217, 86 eur ako suma nahrady trov pravneho zastupenia. K sudnemu pojednavaniu zatial este nedoslo, preto ta suma este nie je finalna, co sa mi zda privela z celkovej sumy 1718 eur. Moja otazka je, ci by sa suma, ktora je v navrhu 217,86 eur nemala zhodovat s realnou sumou, ktoru som uz zaplatil svojmu advokatovi. Za Vasu odpoved vopred dakujem.

Odpovedané dňa: 04.12.2015

Nájomcovia neplatia nájom a nechcú opustiť byt lebo majú deti

Dobry den, potreboval by som poradit pred par mesiacmi som dal do podnajmu byt, ktory mam v osobnom vlastnictve. Podnajomnici uz par mesiacov neplatia dohodnute najomne, tak som sa rozhodol aby opustili priestory bytu. Nakolko su mi dlzni na najomnom vyse 1000 eur... ale oni sa ohradzuju tym, ze maju 3 male deti tak ich nikto nedostane z bytu. K 1.1.2016 im konci zmluva, ale podla ich informacii neplanuju opustit moj byt. Ako teda dalej mam konat ako ich dostat z mojho bytu. Dakujem

Odpovedané dňa: 13.12.2015

Môže manželka bez môjho súhlasu odísť s deťmi žiť do zahraničia?

Žijeme so ženou v Rakúsku, máme 2 deti (5 a 3 ročné). Manželka sa chce rozviesť a ísť do Nemecka, pričom deti chce zobrať so sebou. Môže len tak odcestovať? Aj keď som proti? Nemôžem s tým nič robiť? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 08.12.2015

Aký má ustanovený opatrovník rozsah oprávnený v súdnom konaní?

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Žijem v zahraničí, no na Slovensku mám dlh vo výške 2190 €. Keďže som nepreberal poštu, prišla k nám domov polícia s predvolanim. Mojej matke nechceli povedať o prípade nič, kým neodpíše papier o poručnictve. Mysleli sme si, že ide o inú vec, tak to matka podpísala. No potom jej oznámili, že ide o dlh. Chcem sa preto opýtať, či bol tento postup správny? Znamená to, že moja matka teraz za mňa preberá zodpovednosť, tým pádom aj dlh? Môžu to vymáhať od nej? Znamená to ,,poručnictvo '', že ma bude zastupovať aj V iných možných prípadoch týkajúcich sa dlhov alebo je to len v tomto jednom prípade? Je možné to poručnictvo nejak napadnúť poprípade zrušiť? Ešte by som potreboval poradiť, či sú dlhy dedičné, ak zosnulý nemá majetok ale iba dlhy? Vopred velmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 04.12.2015

Je pôžička trestný čin?

Dobrý deň Chcel by som sa opýtať, či je požičanie penazí trestní čin? resp. ak ano od akej sumy pri fyzických osobách ? Je to dost dôležité a súrne. Vopred za odpoveď ďakujem

Odpovedané dňa: 31.12.2015

Vymáhanie za výživné na deti.

Dobrý večer. Mám taký problém, bývalá manželka dala na mňa exekúciu. Vymáha odo mňa výživné za deti, keď sme boli rozvedení ale sme mali spoločnú domácnosť. Momentálne už nezdielame spoločnú domácnosť. Bol som na polícii a vypočuli aj mňa aj bývalú manželku a usúdili, že právo je na mojej strane tak pozostavili trestné stíhanie a neodobrali mi ani vodičký preukaz. Na polícii mi vtedy nedali žiadny spis. Chcel by som sa vas spýtať, že čo mám robiť, aby som vedel zrušiť tú exekúciu?

Odpovedané dňa: 04.12.2015

Musí platiť výživné ak sa odvolal?

S byvalym uz nezijem v spol.domacnosti. nikdy sme neboli zobrati a mame spolu 2deti. podala som na sud veci co sa tykaju deti... kedy sa budu stretavat.kolko platit... nakolko nekomunikujeme. platil mi 80eur na dve deti. preto som sa rozhodla situaciu riesit sudom.. sud na 2.pojednavani rozhodol takto: na 12rocnu dceru 100eur a na 7rocneho syna 80(spolu 180eur). stale vsak od janura 2014 plati 120. on sa sice odvolal, co mu bolo umoznene... tak teraz nemusi tolko platit? al.musi ked to sud urcil? ako mam postupovat? ake mam prava... podotykam ze na papieri ma min.mzdu... ale zaraba viac. treba na neho poslat danovu kontrolu kedze podnika? dakujem.

Odpovedané dňa: 03.12.2015

Môžeme v tomto prípade predať dom?

Dobrý deň. Dostal som sa do slepej uličky a neviem ako ďalej. Prosím o radu. Zomrela mi mama. Prebehlo dedičské konanie a majetok včetne domu sa rozdelil rovným dielom medzi piatich dedičov. Po prípadnom predaji domu by každému z nás pripadlo cca 5 tisíc eur. Lenže môj brat medzi tým zomrel a zostal po ňom dlh cca 7 tisíc eur, ktoré teraz bude vymáhať sociálna a zdravotná poisťovňa. Jeho dve deti sa vzdali práva dediť a nič nechcú, čo je logické. Chcem sa teda spýtať, je možné predať dom alebo musíme mať ešte súhlas niekoho za brata? Alebo ako ďalej postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 07.12.2015

Podiel z dedičstva. Na čo mám nárok?

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať ohľadom dedičstva po starej mame a to konkrétne. Dedičstvo už prebehlo, sme 3 dediči. Chcel som odkúpiť podiele od ostatných 2 dedičov, ale nedohodli sme sa na cene, pretože odo mňa pýtali viac ako bol znalecký posudok. Momentálne sa ale nehnuteľnosť predáva realitnou kanceláriou značne pod cenu. Mám právo s predajom nesúhlasiť? Viackrát sa mi vyhrážali, že ak nebudem súhlasiť dajú ma na súd. Chcel by som preto vedieť, na čo mám zo zakona právo. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 04.12.2015

Uhradenie nezaplatených koncesionárskych poplatkov

Dobrý den, zistil som, že v platbe za používanie káblovej televízie nie sú zarátané koncesionárske poplatky. Chcel by som túto situáciu urovnať a uhradiť RTVS poplatky, ktoré som nezaplatil, aby som uviedol veci do korektného stavu. Vzhľadom na to, že v byte bývam dlhšiu dobu, akú dobu je potrebné zaplatiť a ako postupovať tak, aby som urovnal vzniknutú dlžobu voči RTVS s minimálnou pokutou ? Aká je premlčacia doba v tomto prípade ? Poznámka: Nebola voči mne začatá exekúcia, ide o dobrovoľné urovnanie vzniknutého stavu.

Odpovedané dňa: 03.12.2015