Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Rozvod pre ucastnikov zijucich v zahranici

Dobry den, s manzelom sme sa zosobasili na Slovensku ale odisli sme zit do Anglicka. Momentalne nebyvame spolu a rozhodujeme sa ako najlahsie a najrychlejsie vykonat rozvod: 1. Je mozne vykonat rozvod aj na dialku, kedze nieje mozne aby sme sa dostavili na slovensko v tom istom case??? Dovod na rozvod je velmi vazny, preto tam nieje moznost aby sme sa k sebe vratili. 2. Mame jedno dieta, ktore vsak manzelove nieje, porodila som ho este pred svadbou. Kedze manzel bol pri porode, dieta ma jeho priezvisko. Ma manzel narok na dieta v tomto pripade??

Odpovedané dňa: 08.12.2015

Môžme po 20 rokoch žiadať právo prechodu?

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. S manželom máme kúpený rodinný dom už 20 rokov, v ktorom po prestavbe bývame 13 rokov. Prístup ku domu máme zabezbečený z verejnej komunikácie cez parcelu bývalého majiteľa nehnuteľnosti, /žiaľ len ústnou dohodou, ktorou nám doteraz umožňoval prístup, čo číní len pár metrov/, no bohužiaľ ju nemáme zahrnutú v kúpno-predajnej zmluve. Problém nastal až teraz, keď nám bývalý majiteľ napísal, že nám zakazuje vstup a prechod cez súkromné pozemky, ktorými nám vlastne zamedzí prístup ku nášmu rod. domu. Chcem poprosiť o radu, či môžme po 20 rokoch spísania kúpno- predajnej zmluvy, žiadať o právo prechodu, ktoré sme bohužiaľ vtedy nezahrnuli do zmluvy, a žiadať ho teraz, pretože sa nebudeme mať ako dostať ku domu? Je to pre nás veľmi nepríjemná záležitosť, pretože nás bývalý majiteľ limituje už aj skorým termínom zákazu prechodu cez prístupovú parcelu a my ani nemáme možnosť iného riešenia ohľadom prístupu ku domu, ktorý je jediný možný. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 07.12.2015

Protizákonne vysťahovanie

Dobry den, mal som prenajaty byt podla zakona o kratkodobom najme bytu. Mal som meskanie s platbou najmu niekolko dni a bola dohoda, ze majitelka si pride konkretny datum vecer pre peniaze. Ibaze nastala situacia, ze pocas obeda toho dna prisla, vymenila zamku, nechcela ma pustit k mojim veciam, ani mi umoznit riadne sa vystahovat. Tym protipravne zadrzala moje veci. Po tomto akte mi osobne odovzdala odstupenie od zmluvy, ktore bolo v uplnom rozpore so zmluvou. V zmluve bolo dohodnote, ze vystahovat ma moze po 60 dnoch od nezaplatenia najmu. Takisto bolo zmluvne dohodnute, ze po ukonceni najmu mam 10 dni na vystahovanie. Podal som trestne oznamenie, pricom mi policajti oznamili, ze sa nic nestalo (mam si to vraj riesit v obcianskopravnom konani). Zaujimavostou je, ze bola zaplatena aj kaucia a zakon uklada prenajimatelovi pouzit zaplatenu kauciu a dozadovat sa jej doplnenia do povodnej vysky, ale: namiesto vratenia pomernej casti kaucie odo mna pozadovala dalsie peniaze (tym podmienovala pristup k mojim osobnym veciam). Zo sekundy na sekundu som sa ocitol na ulici bez akychkolvek svojich veci. Ako sa mozem branit?

Odpovedané dňa: 22.12.2015

Problémy so susedom

Dobry den, byvame v dubravke v byte v osobnom vlastnictve. Nad nami byvaju mladi ludia, ktory neustale buchaju dupu a hrmocu s nabytkom (rano, cez den, v noci). Boli vela krat upozornovani, bola volana mestska policia aj statna, no buchaju dalej. Je to deprimujuce uz nevieme co, mame robit. Pisal som primatorovi, starostovi a nik nam nevie pomoct. Prosim o radu, ako to mame riesit dakujem.

Odpovedané dňa: 25.03.2016

Ako sa brániť proti neoprávnenému prevodu pozemku vydržaním?

Dobry den, v roku 1936 moj dedo vydrazil pozemok, ktory sme uzivali bez vyznacenia hranic. Takto ho uzival moj dedo, moj otec a teraz ho uzivam ja. Pred rokom som zistil, ze cast tohto pozemku bola prevedena na ineho obcana z tej istej dediny. Sposob, akym sa previedol pozemok ma zarazil. Previedol sa vydrzanim, co nie je mozne. Dotycny o tom vie a aj priznal, ze cast, ktoru si privlastnil nikdy neuzival. Byvaly starosta bol jeho pribuzny, tak mu pomohol. Neviem, ako mam postupovat, aby cast pozemku, ktoru sme uzivali dlhe roky, som ziskal spat. Velmi by som bol rad, ak by ste mi pomohli. Dakujem.

Odpovedané dňa: 08.12.2015

Dĺžka všeobecnej premlčacej doby

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aká je premlčacia doba pri nezaplatenej objednávke? 3 alebo 4 roky? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 16.12.2015

Ako sa brániť proti rozsudku o rozvode manželstva?

Dobrý deň. Chcem vás poprosiť o pomoc a radu. Dnes bolo o 9.00 pojednávanie ohľadom rozvodu manželstva. Ráno som utrpel úraz, bol som aj ošetrený. Ospravedlnenie z neúčasti, žiadosť o odročenie a o tom, aby pojednávanie prebiehalo v mojej prítomnosti a vyjadrenie ošetrujúceho lekára som e-mailom poslal o 8.13 hod. Z podateľne sa ale mail nedostal ku sudkyni a tá pojednávala v mojej neprítomnosti a manželstvo rozviedla. Prosím vás, ako mám postupovať, existuje nejaká obrana? Ďakujem za odpoveď. 

Odpovedané dňa: 04.12.2015

Pozostalosť a dedenie po manželovi

Dobry den, chcem sa spytat, zomrel mi manzel, ze ako prebieha dedicske konanie, ci musim o to poziadat alebo mi bude automaticky zaslane predvolanie. Dakujem za odpoved.

Odpovedané dňa: 06.12.2015

Možno podať trestné oznámenie na súde?

Dobrý deň, prosím Vás, môže oznamovateľ ústne podať trestne oznamenie sudcovi pre pripravne konanie pre trestný čin Poškodzovania cudzej veci? Ďakujem

Odpovedané dňa: 08.12.2015

Ako postupovať v konaní o rozvod manželstva?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. S manželom spolu nežijeme už rok, mame spolu malú dcérku. Manžel tvrdí, že podal návrh o rozvod manželstva. Koľko trvá, pokiaľ mi prídu papiere zo sudu? Manžela ešte stále milujem a rozvádzať sa nechcem. Co by ste mi poradili?

Odpovedané dňa: 04.12.2015