'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Dôvod výpovede zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň, prosím o radu. Keď som PN a zamestnávateľ mi dá výpoveď s dôvodom, ktorý nie je pre mňa relevantný ako to mám riešiť? Je to možné riešiť až po skončení pn alebo to viem napadnúť skôr a akým spôsobom ? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 23.01.2019

Výplata mzdy a záloha

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako postupovať pri žiadosti o zálohu na výplatu. Čo žiadateľ musí dokladovať atď. a aké sú naopak povinnosti v tejto veci zo strany zamestnávateľa. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.01.2019

Nadobudnutie nehnuteľnosti pred uzatvorením manželstva

Dobrý deň. Mohla by som Vás požiadať o radu - vypĺňam daňové priznanie za nehnuteľnosť - byt sme s teraz už manželom kúpili pred svadbou na polovicu, chcela by som sa preto spýtať - jedna sa v tomto prípade o podielové alebo bezpodielové spoluvlastníctvo? Snažila som sa dopátrať k odpovedi, ale zatiaľ sa mi to nepodarilo. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za pomoc.

Odpovedané dňa: 22.01.2019

Postup pri nevyplatení mzdy

Dobrý deň. Chcel by som Vás požiadať o radu. Bývala zamestnávateľka mi nevyplatila mzdu za 3 mesiace (preto som ukončil pracovný pomer) a na moje výzvy nereaguje, odmieta zaplatiť. Ako mám postupovať ďalej? Poslal som jej doporučené už Výzvu na zaplatenie mzdy, Prežalobnú výzvu, snažil som sa s ňou skontaktovať, ale neúspešne. Je arogantná a nedá sa s ňou dohodnúť. Ako mám postupovať ďalej? Vopred ďakujem za pomoc. Pisarčík.

Odpovedané dňa: 22.01.2019

WC na pracovisku

Dobrý deň, Poprosila by som Vás o radu ako to je s WC na pracovisku. Či je zamestnávateľ povinný zabezpečiť základné potreby alebo nie. Je nás 5 na pracovisku, z toho sú 4 ženy a 1 muž (brigádnikov som nerátala tri dievčatá). Našla som info, že ak je na pracovisku 5 ľudí (chlapi, ženy) vtedy sa WC nerozdeľuje. Hlavne mi ide o to, aby som správne argumentovala pred zamestnávateľom, či ma povinnosť zabezpečiť WC na prevádzke ( výmera 175 metrov štvorcových). Ďakujem za odpoveď O.

Odpovedané dňa: 14.01.2019

Plná moc

Dobrý deň. Zaniká smrťou konateľa spoločnosti aj generálna plná moc, ktorú udelil tretej osobe?

Odpovedané dňa: 08.01.2019

Hypotéka pred rozvodom

Doby deň, chcel by som si zobrať hypotéku sám na seba, keďže s manželkou nežijeme v spoločnej domácnosti a čakáme na rozvod. A bývať niekde musím. Je to vôbec možné bez jej súhlasu alebo podpisu. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 08.01.2019

Zneužitie osobných údajov

Dobrý večer, na uvedenie do deja uvádzam už predtým u Vás riešený problém: MOJA OTÁZKA Dobrý deň, p. Ficek, našiel som Vás, že radite online a momentálne nemám čas behať osobne za právnikmi, tak by som Vás chcel poprosiť poradiť s týmto problémom. - Mám 25, rodičia sú dlho rozvedení, mám niečo cez mesiac po svadbe. Problém je s otcom, nekontaktuje sa, nebol na svadbe, platí výživné. Dnes som však od neho dostal správu, aby som mu zaslal okopírovaný sobášny list a údaje o tom, kde a odkedy je zamestnaná moja manželka( práve ukončila vysokú školu). Ja som ešte študent a dva roky budem. Zo skúsenosti viem, že niečo zamýšľa. Myslíte, že sa chce zbaviť výživného? Viete mi napísať, čo asi plánuje? Otec je právne vzdelaný a čisté svedomie voči svojim deťom vôbec nemá. Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. S pozdravom, J. VAŠA ODPOVEĎ Oblasť práva: Rodinné právo Kraj: Prešovský Odpoveď: Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame, že podľa úst. § 71 zákona o rodine majú manželia voči sebe vzájomnú vyživovaciu povinnosť. To, že ste uzatvorili manželstvo nie ste povinný svojmu rodičovi oznamovať, ako ani to, či manželka pracuje. Z uvedeného dôvodu - vzájomná vyživovacia povinnosť medzi manežlmi, Vás otec poda prípadne už podal návrh na súd na zrušenie prípadne zníženie výživ. Povinnosti. Súd bude oprávnený tieto doklady resp. údaje vyžiadať v konaní. V rámci rodinnoprávnych vzťahov odporúčame uvedenú informáciu - dátum uzatvorenia manželstva /nie sobášny list/, ako aj poskytnúť informáciu o tom, či Vaša manželka pracuje. Zamestnávateľa neuvádzajte, uveďte len informáciu o tom, že Vaša manželka pracuje alebo nepracuje, teda nie zamestnávateľa/. NOVÁ OTÁZKA Rodič si vyžiadal sobášny list na matrike a sobášny list zneužil a doložil ho súdu ako dôkaz, že som ženatý študent. Návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti už podal. Chcel by som vedieť, či nedošlo k porušeniu zákona o ochrane o osobných údajov zo strany pracovníčky matričného úrady, prípadne zneužitia dokumentu mojim otcom. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 11.12.2018

Western Union storno platby

Prosím Vás o radu poslala som peniaze prostredníctvom western Union chcem sa opýtať, či je možné získať odoslané peniaze spať ďakujem za skorú odpoveď.

Odpovedané dňa: 09.12.2018

Je možný súbeh odstupného a odchodného

Dobrý deň, v akom zákone sa dočítam, resp odvolám na súbeh odstupného a odchodného. Čo robiť v prípade, ak mi zamestnávateľ dá na výber, že buď odstupné alebo odchodné, ak mám nárok na obidve ? Ďakujem Eva.

Odpovedané dňa: 08.12.2018