'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Náležitosti žaloby podľa nového CSP

V zmysle § 133 CSP sa fyzická osoba v žalobe označuje okrem iného dátumom narodenia alebo iným identifikačným údajom. Moja otázka znie: Čo znamená "iný identifikačný údaj"? /dôvodová správa k CSP neobsahuje/ Kde je možné legálne zistiť dátum narodenia fyzickej osoby? /nerieši žiadny právny predpis/. Žaloby bez dátumu narodenia súdy vracajú späť na doplnenie podania. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 05.10.2016

Ako vypracovať žiadosť o upustenie od zvyšku trestu zákazu činnosti?

Dobry den, prosim Vas potrebovala by som poradit. Potrebujeme na sud napisat ziadost o upustenie zvysku trestu zakazu cinosti viest motorove vozidlo. Neviem, ako to spravne napisat. Dna 27.8.2016 otcovi ubehla polovica trestu a chcel by touto ziadostou poziadat sud o upustenie zvysku trestu. Dakujem vopred za pomoc.

Odpovedané dňa: 29.09.2016

Možno vydediť súrodenca po smrti jedného z rodičov?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť vo veci dedičstva po smrti otca. Je tu problém, že jeden z mojich súrodencov je rozvedený, občas príde na návštevu ale je dosť problémový a bez stáleho bývania. Momentálne je doma. Nespráva sa slušne k mame, nadáva a uráža ju. Domnievam sa, že bude problém sa s ním dohodnúť vo veci dedičstva. Je možné ho vydediť alebo dá sa stanoviť nejaká minimálna hodnota dedičského podielu? Prosím poraďte mi. Ďakujem

Odpovedané dňa: 28.09.2016

Vrátenie nájomného za byt

Dobrý deň, Chcel by som Vás poprosiť o radu. Nájomné za byt sme zaplatili za celý mesiac, pričom od polky mesiaca sme podpísali výpovednú zmluvu, pretože sme našli nájomcov, ktorý sa tam od polky mesiaca nasťahovali. Najprv sme dostali odpoveď, že tú sumu za polku mesiaca nám vrátia na ďalší mesiac, ale potom sa už prestali ozývať. Zmluva bola realizovaná cez realitnú a právnickú kanceláriu, ale tú to akosi nezaujíma. Ide mi hlavne o ten princíp. Vedeli by ste mi poradiť, ako by som sa vedel dostať k tým peniazom? Je potrebné si najať právnika a dať to na súd, alebo sú aj iné cesty? V prípade vyhraného sporu mi budú uhradené peniaze, ktoré som dal za právnika? Za odpoveď Vám vopred ďakujem

Odpovedané dňa: 29.09.2016

Možno priznať vyživovaciu povinnosť oprávnenému, ak je jej plnenie v rozpore s dobrými mravmi?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Platím výživné na 24 ročného syna, ktorý až tohto roku v septembri ukončil stredoškolské štúdium maturitnou skúškou. Chcem zdôrazniť, že na strednej škole študoval od roku 2005 do roku 2016, čo je 9 rokov! Mám oprávnené podozrenie, že sa snaží účelovo predlžovať dobu prípravy na povolanie tým, že viackrát zmenil strednú školu, čo malo za následok aj opakovanie ročníka, na maturitnej skúške neuspel a opravnej skúšky sa zámerne nezúčastnil. Potom opakoval 4.ročník na inej strednej skole, kde ako som už písal vyššie tohto roku aj zmaturoval. Teraz je prijatý (netuším, akým zázrakom, keďže mám vedomosť, že 2x na strednej škole prepadol) na vysokú školu - bakalárske štúdium denná forma. Chcem sa opýtať, či je možné žiadať o vrátenie výživného za dobu, kedy sa preukáže, že napr. opakoval ročník zámerne alebo len na základe subjektívnych dôvodov (napr. v tejto škole sa mi už nepáči, učiteľ na mne sedí a pod.) alebo ak sa bez relevantného dôvodu nedostavil na opravnú maturitnú skúšku. Prípadne by ma ešte aj vo všeobecnosti zaujímalo, keďže je rodič povinný plniť si vyživovaciu povinnosť, či aj dieťa má nejakú povinnosť pripravovať sa na budúce povolanie zodpovedne - napr. neprepadnúť, pod rôznymi zámienkami nemeniť školu a tým pádom opakovať ročník a pod? Je v poriadku, ak dieťa študuje na strednej škole 9 rokov? Som ako rodič v takomto prípade nútený takéto konanie strpieť bez výhrad, nie je takéto konanie v rozpore s dobrými mravmi, prípadne aké sú možnosti brániť sa proti takémuto konaniu? Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpovedané dňa: 28.09.2016

Manžel financoval celý dom

Prosim Vas, ak je to mozne, o odpoved na nasledujucu otazku. Dakujem. Rozvadzame sa po 15-rocnom manzelstve. Nehnutelnost, v ktorej byvame bola kupena pocas manzelstva a na katastri je zapis oboch manzelov 1:1. Manzel sa vyhraza, ze nemam narok na ziadnu cast domu ani na nahradne byvanie, nakolko dom zaplatil on. Tuto skutocnost vie dokazat bankovym vypisom, ze peniaze na kupu sucasneho domu ziskal predajom svojho domu, ktory vlastnil este pred manzelstvom. Naozaj sa zo mna stane po rozvode bezdomovec ?

Odpovedané dňa: 28.09.2016

Možno zrušiť darovaciu zmluvu po 15 rokoch?

Dobry deň. Chcem sa opytat ci sa da aj po 15 rokov zrusit darovacia zmluva darcom, ohladne pozemku. Dakujem za odpoved

Odpovedané dňa: 28.09.2016

Môže dlh narásť až o 200 % ?

Dobrý den, je možné, aby dlh narástol o 200 %? Može príst exekútor ku mne domov a zobrat hnutelný majetok? Výška dlžnej čiastky je 269,16 e je to z 23.5.2013 dnes je to 832,83 e a ak to nezaplatím tak prídu 5.10.2016. Prosím o radu, neviem ako postupovat, nemám možnost to zaplatit naraz. Dakujem za odpoved.

Odpovedané dňa: 28.09.2016

Zverenie dieťaťa otcovi

Dobrý deň chcem sa opýtať momentálne bývame oddelene s manželkou. Manželka býva vo svojom dome, je Angličanka, má občianstvo Veľkej Británie má 7 detí, to siedme dieťa má so mnou. Ja bývam v prenájme v tom istom meste. Bývame na Slovensku, naša dcéra sa narodila na Slovensku, sobášení sme na Slovensku. Dcéra má teraz tri mesiace. S manželkou sme sa rozišli asi mesiac po narodení dieťaťa, po mesiaci si našla priateľa. Veľká Británia vystupuje z EÚ, manželka vraví, že sa bude a aj chce vrátiť do Británie a chce zobrať našu dcéru so sebou. Ako otec mám šancu, aby dcéra ostala tu na území Slovenska?

Odpovedané dňa: 29.09.2016

Úhrada za poškodenie auta

Pred 3 mesiacmi mi šofér rozvážajúci zmrzlinu poškodil na mojom súkromnom vozidle bočné zrkadlo. (Suma za nové s prácou v servise by bolo niečo vyše 300€). Dal mi svoj telefón a ústny prísľub, že mi škodu zaplatí. Keďže išlo o menšiu škodu, nespísala som s ním tlačivo o nehode. Trvalo mi mesiac, kým som škodu opravila súkromne za menej peňazí, ako by som zaplatila v autorizovanom servise. S dotyčným som sa dohodla na minimálnej sume 75€, pričom som mu nezapočítala náklady spojené s cestou do servisu, čo bolo 20€. Potom nasledovali telefonáty, kde má ubezpečil, že škodu zaplatí. Neskôr už telefón nezdvíhal, ale občas zareagoval na sms s tým, že zaplatí. Posledne sľúbil, že do týždňa mi na účet pošle peniaze, čo sa nestalo a nereaguje na žiadnu komunikáciu. Vo firme už nepracuje a keď som pátrala po majiteľoch, žiaden kontakt nemajú nikde uvedený. Dotyčnému som napísala, že budem kontaktovať právnika. Ide o poškodenie cudzej veci, chcem, aby mi uhradil škodu ním spôsobenú. Stálo ma to čas, energiu a hlavne z princípu nechcem, aby vyhral nečestný človek a neprevzal za svoj čin zodpovednosť. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 29.09.2016