'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Vymáhanie požičanej sumy

Kolegyni som zobrala pôžičku. Na zmluve je jej telefónne číslo, ostatné údaje sú moje. Prestala platiť mohla, by som od nej vymáhať súdnou cestou peniaze? Ďakujem

Odpovedané dňa: 02.10.2016

Sprenevera vo výške 260 €, aký bude postih?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako môže byť postihnutá osoba za spreneveru 260 eur? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 03.10.2016

Môžem sa presťahovať s dieťaťom?

Dobry den, mali sme sud ohladom mal.dcery Karin. Rozhodol, ze kazdy parny tyzden sa moze otec stretavat s dcerou v mojej pritomnosti od 10:00 do 18:00 hod sob a ned. Byvame zatial u mami no a muz je z vychodu. Mozem sa presťahovať na zapad napr do Nitry bez toho, aby som porusila nejake sudne veci?? Je tam urceny cas stretavania. Musim byvat na východe aj ked nechcem? Dakujem

Odpovedané dňa: 11.10.2016

Pôžička jedného manžela a BSM

Dobrý deň, chcela by dom sa z manželom rozviesť. Návrh ešte nie je podaný, pretože som prišla na to že môj manžel si zobrala pôžičku z nebankovky za mojim chrbtom. Ale teraz ju nespláca pretože má ešte v banke dve pôžičky (tie ma zobrané pred svadbou, ale vedela som iba o jednej, o tej druhej som sa dozvedela až po svadbe po roku a pol) a chcem sa spýtať, že keď sa budeme rozvádzať, či mi pripadne polka dlhu v nebankovne? Aj keď si ju zobral poza môj chrbát? Peniaze z nebankovky dal svojej mame. Náš spoločne nadobudnutý majetok je iba auto, čo sme kúpili po svadbe. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpovedané dňa: 03.10.2016

Úprava styku maloletého dieťaťa s jedným z rodičov a so starými rodičmi

Dobrý deň, prosím Vás, potrebovala by som radu pri riešení situácie,v ktorej sa ocitol môj syn. Je otcom 7-mes.dcéry, ale nežije s ňou ani s jej matkou v spoločnej domácnosti. Platí pravidelne 100 eur výživné, ako sa s bývalou partnerkou dohodli. Doteraz bolo všetko v poriadku,mohol sa s malou stretávať tak, ako mu to umožňovala práca - pracuje v nepretržitej prevádzke -,ale hlavne tak, ako mu to bývala partnerka dovoľovala. Dcéru navštevoval u nich doma, nebol to problém, takisto oni obidve k nám párkrát prišli na návštevu, keďže syn sa vrátil bývať k nám. Zrazu mu nechce dovoliť, aby syn chodil k nim domov, môže sa s malou stretnúť iba mimo ich bytu, ani k nám už nechce prísť, pretože si myslí, že u nás nie je vítaná, čo samozrejme nie je pravda. Syn sa snaží dohodnúť na stretnutí s dcérou, ale už druhý týždeň mu to nechce bývalá partnerka umožniť. Syn sa chce dohodnúť, ale ona nereaguje na nič. Dokonca povedala, že dá malej zmeniť priezvisko, keďže spolu nebývajú. My ako starí rodičia sme tiež nepochodili u nej, tiež nám nedovolí vídať sa s malou. Mohli by ste nám prosím Vás poradiť ako máme postupovať? Ďakujem veľmi pekne.

Odpovedané dňa: 07.10.2016

Vyplatenie súrodencov po prevode vlastníckeho práva k domu rodičmi

Dobry den. Prosim Vas o radu, rodicia nam prepisalli dom za cenu 10.000€. Mam 5 surodencov, kazdemu sme teda chceli dat po 2.000€ a tak teda sme 4 surodencom poslali a jeden teraz sumu nechce prijat lebo on ma tiez rodicovsky dom a nevyplacal ho. Neviem čo mam robit, ci staci nejaky papier, ktory doma podpiseme, ze sa sumy vzdal alebo jeho sumu mam rozdelit medzi ostatnych surodencov, alebo ako. Dakujem za Vas cas a odpoved. Prajem pekny den

Odpovedané dňa: 03.10.2016

Kedy mi začala plynúť sankcia zákaz činnosti viesť motorové vozidlo?

Dobrý deň, dňa 1.3.2016 ma pri dopravnej kontrole zastavila policajná hliadla, pri ktorej zistili, že mám iba 17 rokov. Vedľa mňa nesedela osoba, ktorá by mala vodičský preukaz už 10 rokov a tak mi ho zadržali. Po polovici trestu som podal žiadost o upustenie od zvyšku zakazu činosti na ODI, a to dňa 4.3.2016. Smiem vediet, či sa mi doba trestu rátala už od 1.3 alebo až od 20.4.2016, kedy som mal na inspektorate prejednávanie.

Odpovedané dňa: 04.10.2016

Ako vysťahovať bývalého vlastníka z vydraženého bytu?

Dobrý deň, v júli 2015 som vydražil byt v meste Levoca, v ktorom mali trvalý pobyt manželia. Dohoda bola, že im s tým pomôžem, byt vydrazíme a do 4-mesiacov si vybavia peniaze a byt aj s odmenou si odkúpia späť. Pobyty som im zrušil tohto roka v marci, nakoľko stále meškajú s najomnym. Mám podpísanú nájomnú zmluvu s výpoveďou do dvoch mesiacov. Teraz mám na byt kúpca ale pôvodný vlastníci sa stále vykrucajú a nejak sa im do sťahovania nechce. Po prečítaní všetkého možného má napadaju možností, neviem ci aspoň jedna je spravna: 1. Ak si tam dám ja trvalý pobyt, môžem sa tam nasťahovať a užívať byt spolu s nimi, pokiaľ nedôjde k dohode? 2. Je možné prenajať jednotlivé izby v byte nakoľko ide o 3-izbový byt s tým, že jedna izba by ostala im a užívať spoločne priestory aj ostatnými najomcami? 3. Alebo dalo by sa vymeniť zámok s tým, že jeden kľúč im nechám respektíve nenechám a mal by som voľný vstup bez trvalého, prechodného, pobytu? 4. Napíšem písomnú výpoveď s doporucenim, respektíve dám osobné podpísať, počkám dva mesiace a byt vypratam. 5. Alebo musím podať návrh na súd na vysťahovanie, čakať neviem koľko a po následnom rozhodnutí súdu a exekučnom príkaze byt vypratat? Ak je správny len bod č. 4, koľko by to trvalo, stalo a ci by bol z Vašej strany záujem o zastupovanie. Alebo existuje aj nejaký iný spôsob? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 30.09.2016

Zaplatiť pokutu po ukončení riadnej zmluvy?!

Moja stará zmluva (televízia) bola platná do 22.9.2016. Začiatkom augusta mi zavolali, či chcem pokračovať vo využívaní ich služieb. povedal som, že asi áno. 11.8. mi poslali zmluvu na podpis, ktorú mám poslať naspäť. Medzitým som si to rozmyslel, tak som zmluvu nepodpísal. Tým som považoval vec za vybavenú, totiž nevedel som o zákone 102/2014. 25.9.2016 som dal riadnu výpoveď v lehote 30 dní pred ukončením zmluvy, s tým, že zmluva mi končí 22.9.2016. Na to 23.9.2016 som obdržal faktúru na 76,51 Eur za aktivačný poplatok a zmluvnú pokutu kvôli predčasnému ukončeniu. Moja otázka znie. Mohli mi aktivovať niečo, čo som riadne vypovedal, tým pádom, keď mi skončila zmluva v riadnej výpovednej lehote a či je platná zmluva po obťažujúcom telefonáte (ktorú som ja vôbec neinicioval) počas dovolenky. Čo sa môže stať, ak nevyplatím danú faktúru. Oni majú jeden telefonický rozhovor, ja mám riadne opečiatkovanú výpoveď a odovzdávací protokol o zariadeniach k ukončeniu zmluvného vzťahu. Za odpoveď dakujem J.O.

Odpovedané dňa: 11.10.2016

Zverejnenie relácie napriek môjmu nesúhlasu

Dobrý deň, aj napriek môjmu nesúhlasu, ktorý som potvrdila cez e-mail, odvysielala redaktorka reláciu. Ako postupovať? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 30.09.2016