Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Rozhodnutie o zmene výšky výživného

Prosím Vás čo znamená, že súd návrh navrhovateľky vo zvyšnej časti zamieta, keď mám rozsudok o zmene výšky výživného.

Odpovedané dňa: 27.11.2019

Trvalý pobyt a jeho zrušenie

Dobrý deň, mám menší problém. Som majiteľ bytu a chcem zrušiť trvalý pobyt vlastným sestrám, lebo bývajú v zahraničí a nebývajú na SK.

Odpovedané dňa: 27.11.2019

Vyživovacia povinnosť voči plnoletému

Dobrý deň. Syn dovŕšil 18 rokov, neštuduje a je na úrade práce. Jeho matka stále žiada výživné alebo doklad od súdu, že nie som ochotný jej platiť. Že vraj to potrebuje na úrad práce, aby dostávala nejaké peniaze. Musím ísť na súd alebo jej len povedať, že už jej nebudem posielať peniaze. Ďakujem pekne.

Odpovedané dňa: 25.11.2019

Výpoveď a návrat do práce

Dobrý deň, zaujímala by ma odpoveď na moju otázku. Viem, že ubehlo veľa času. Koncom apríla som po 4 a pol roku podala v práci výpoveď. Počas výpovednej lehoty som otehotnela, ale zistila som to až neskôr. Je ešte nejaká možnosť ako sa vrátiť naspäť do práce? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.11.2019

Prihlásená na trvalý pobyt

Dobrý deň, kúpila som byt na hypotekárny úver a chystáme sa v ňom bývať spolu so snúbencom, problém nastáva v tom, že jeho mama nemá kde bývať konci jej nájomná zmluva tak chce, aby bývala dočasne s nami, lenže ona je psychicky chorá. Čo sa stane, keď ju prihlásim na byt na trvalú adresu zmení si aj adresu na občianskom, a po nejakom čase budem chcieť, aby odišla odsťahovala sa, nemôžem mať z toho problémy, že ju z bytu nebudem vedieť dostať, keďže bude mať trvalú adresu? Majiteľka bytu som len ja ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.11.2019

Zrážka zo mzdy pri exekúcii a zamestnávateľ

Dobrý deň. Mal som exekúcie, o ktorých som vedel a zamestnávateľ mi ich zrážal zo mzdy. Všetko som splatil, už rok mi nič nezrazili a zrazu mi zrazili 358 e a ani mi nedali vedieť, že prečo a komu. Môže zamestnávateľ vykonať zrážku zo mzdy zamestnancovi bez toho, aby mu dopredu povedal prečo mu to ide strhnúť? Za skorú odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom Andrej 

Odpovedané dňa: 14.11.2019

Možnosť vrátenia daru

Dobrý deň, manžel pred pár roky dostal darem dum od rodiču kde už 10 let bydlime, dosť financí jsme do nej investovali. V darovací smlouve mame dodatek § 630 Obc. Zák. že si darce muže domáhať vrácení daru (domu) pokud se k nemu budeme chovať hrube a porušovať dobre mravy. Moje svokra je veľmi psychicky labilni a momentálne nemáme veľmi dobre vzťahy a obávam se toho, že by dum mohla chtít nazpátek. Moje otázka tedy je, čo by se muselo stat, aby si mohli svokrovci nárokovať dum nazpet, a či by se ješte ted po rocích dala nejakým zpusobem ošetriť darovací smlouva, aby jsme o dum neprišli.

Odpovedané dňa: 15.11.2019

Odvolanie zástupcu vlastníkov bytov

Chcem sa opýtať, či sa zástupca vlastníkov bytov voli na dobu určitú alebo je ho možné len odvolať.

Odpovedané dňa: 15.11.2019

Darovacia zmluva a zápis do katastra

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Opatrujem môjho uja a on sa rozhodol, že mi daruje byt. Dali sme si spísať zmluvu a podať na kataster. Povedali nám, že to trvá 30 dní. Po 30 dňoch to zapísané nie je lebo, kataster sa vyjadril, že je tam chyba. Notár to opravil, no na katastri mi povedali, že ďalších 30 dní. Ujo ide na operáciu a bojí sa, že zomrie a že to nieje prepísané, že nič nedostanem. Notár mi povedal, že to tak nieje, a že o to neprídeme ani keby sa s ujom niečo stalo. Chcela by som Vás poprosiť o radu, či je to tak, ako vraví notár. Som z toho už zúfalá volala som aj na kataster no tam ma odbili je ich málo a majú na to 30 dní. V pondelok ide ujo na operáciu a denne mi s tým nedá pokoj, aby som s tým niečo robila. Ak môžete prosím odpíšte mi, či môžem uja upokojiť alebo, či treba niečo iné robiť. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 08.11.2019

Môžno predať dom bez dedičského konania?

Môže môj brat predať rodičovský dom, keď ešte nebolo dedičské konanie?

Odpovedané dňa: 31.10.2019