Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Výživné pre plnoleté dieťa (19 r.)

Dobrý deň, mám 19 a som študentom strednej školy. Bývam doma s rodičmi. Tí sa dozvedeli, že som iný, tak sú ku mne hrubí nepríjemní a každý deň to isté. Matka sa mi vyhráža, že ma vyhodí z domu. Stopla mi financie. Chcem sa spýtať, čo mám ďalej robiť. Nemám kam ísť a doma nemôžem ostať. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 10.12.2019

Úraz na zľadovatenom chodníku

Dobrý deň, spadol som na mestskej komunikácii ( čistý ľad ) a zlomil som si nohu. Predpokladaná doba liečby 8 týždňov. Chcem zažalovať mesto, pretože je zodpovedne za to, že neboli upravené a posypané komunikácie. Ako mám postupovať? Na koho sa mám obrátiť? Som vo finančnej núdzi, nemôžem si dovoliť ani právnika ani nemám financie na súd. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 08.12.2019

Nedokončenie diela

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Minulý rok sme uzatvorili so stavebnou firmou zmluvu o dielo na prístavbu a rekonštrukciu rodinného domu, pričom sme vyplatili zálohu na materiál a práce vo výške cca 17000 eur. Firma urobila výkopové práce a základy plus základovú dosku v októbri 2018. Potom majiteľ firmy stále odsúval termíny, vyhováral sa, aj sľúbil, že prídu a neprišli. Takto sa to ťahalo asi trištvrte roka s tým, že sme mu poslali aj výpoveď zmluvy. Na túto majiteľ reagoval tak, že vráti zvyšok zálohy, no odteraz sa tak nestalo. Po tom, ako sme mu oznámili, že podáme trestne oznámenie, s nami prestal komunikovať. Ako mame ďalej postupovať? Podať trestne oznámenie, obrátiť sa na súd alebo skúsiť vymáhať prostredníctvom nejakej spoločnosti?

Odpovedané dňa: 10.12.2019

Právo žiadať náhradu od menšinového spoluvlastníka

Dobrý deň, som väčšinový vlastník pozemku aj rodinného domu. Podiely som od kupoval od otca a jeho súrodencov, len jeho brat my nechcel predať svoj podiel. Rodinný dom a pozemok boli ohodnotené ešte v korunách, každému to vychádzalo po 100000 korún. Ja som im dal po 3500 e len strýko mi nechcel predať svoj podiel za tú hodnotu, že on tu dakedy veľa lopatoval a žiada odo mňa 7000 e. Nedá sa s ním nijako dohodnúť. Ja som musel medzičasom začať s prerábkou domu, lebo bol na spadnutie. Mám právo od neho vymáhať financie na rekonštrukciu?

Odpovedané dňa: 05.12.2019

Vyplatenie pozemku

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ohľadom pozemku, ktorý sme zdedili so súrodencami po našej mame, ale polovicu pozemku celého areálu zdedili bratranci a sesternice, ale nastal problém lebo sa pozemok predal, ale bol v tom podvod. Mali sme dostať rovnakú sumu my so súrodencami a tak aj sesternice s bratrancami. Oni dostali 2500 eur ale nás okradli, keďže sme dostali len 1020 eur. Nastal problém lebo suma mala byt rovnaká. Chcela by som nejakú radu ako sa dá toto vyriešiť. Za skorú odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom.

Odpovedané dňa: 05.12.2019

Vymáhanie pohľadávky bez dokladu

Dobrý deň prajem. Už je tomu viac ako 5 rokov, čo sme naleteli jednému známemu (podvodníkovi), ktorý to zahral, že potrebuje súrne vyššiu hotovosť, keďže to je otázka života a smrti. Do dnešného dňa peniaze nevrátil. Občas sa ozve po telefóne a po každé spomenie, že si je vedomý, že peniaze musí vrátiť, ale nakoľko nie je schopný sa ani natrvalo zamestnať peniaze neposiela. Je to ešte o to komplikovanejšie, že peniaze boli požičané z banky. Takže sa už táto suma spláca zopár rokov. Samozrejme doklad o požičaní od neho s podpisom nemáme. Preto sa na Vás obraciam, či je nejaká šanca a peniaze ešte niekedy uvidíme. Budem Vám vďačná za akúkoľvek odpoveď, radu. Vopred ďakujem, s pozdravom.

Odpovedané dňa: 04.12.2019

Domáce väzenie

Dobrý deň. Je možné požiadať o domáce väzenie pri zločine? Priateľ nie je ešte odsúdený, ale je vo vyšetrovacej väzbe. Jeho matka, stará matka a brat sú zdravotné ťažko postihnutý - staral sa o nich. Je možné o to požiadať?

Odpovedané dňa: 04.12.2019

Vysporiadanie majetku a vydanie veci

Dobrý deň, s manželom sa ideme rozvádzať. Manžel však nechce odísť zo spoločného domu, ktorý sme nadobudli počas manželstva a taktiež nechce ani moju čiastku mne z domu vyplatiť. Ak na súde pri vysporiadaní majetku dám návrh, že by som manžela vyplatila z domu ja, súd donúti manžela odsťahovať sa z domu?

Odpovedané dňa: 02.12.2019

Vypatenie dedičstva

Dobrý deň, chcel by som poradiť. V roku 2015 prebehlo dedičské konanie po úmrtí mojej matky. Predmetom dedičského konania bol 3 izbový byt a rekreačná chata. Dedičské konanie prebehlo v pomere dedenia, otec dedil v pomere 1/2, sestra 1/4 a ja tiež 1/4. Do dnešného dna tieto nehnuteľnosti užíva len otec. Moja otázka je, môžem sa dať z týchto nehnuteľnosti vyplatiť myslím, len tu čiastku po mame alebo podiel predať? Otec je alkoholik a on už teraz tvrdí, že z jeho polovicou majetku nemáme rátať, lebo on si s ňou môže urobiť čo chce. Ďakujem za pomoc.

Odpovedané dňa: 29.11.2019

Darovaní domu, nesvéprávný otec

Dobrý deň, obracím se na Vás dotazem ohledne darovaní domu. Konkrétne je to tak, že manželovi rodiče chtejí darovat svuj dum manželove sestre s tím, že sestra manžela vyplatí z poloviny domu (tchýne chce vyrešit vlastnictví domu, aby se nemuselo rešit pozdeji v dedičskem rízení). Problém je to, že tchán, tedy otec manzela, je nesvéprávný (bohužel už ve stavu kdy nekomunikuje, potrebuje peci 24/7). Poradíte mi, jak postupovať? Rodina i dum jsou na Slovensku.

Odpovedané dňa: 28.11.2019