Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Úprava styku s dojčaťom

Dobrý deň! Som matka trojmesačného dieťaťa a podávam návrh na zverenie dieťaťa do mojej osobnej starostlivosti, keďže otec dieťaťa ma opustil počas tehotenstva. Chcela by som sa spýtať, či môžem žiadať obmedzenie styku otca s dieťaťom výhradne za mojej prítomnosti a u nás doma (v mieste môjho a maloletého trvalého pobytu) z dôvodu, že dojčím? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 22.03.2017

Súdne pojednávanie BSM - poplatok

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne poplatku za súdne pojednávanie o rozdelení BSM. Počula som, že poplatok za pojednávanie sa ráta 3 % z masy BSM: napr. BSM je v hodnote 210 000,00 e a 3% z tej sumy je 6 300:2=3 150,00 e. Na každého je poplatok vo výške 3 150,00 e. Rozumiem tomu správne? Som v situácii, kde nedostávam žiadne financie - som na dlhodobej PN - / čiže ani z PN/ a súdim sa o príspevok od ex manžela. Otázka : - Dá sa poplatok splácať do štátnej pokladne? - Dá sa, keď mám takúto situáciu – znížiť poplatok? - Dá sa prípadne odpustiť poplatok? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Ako preukázať exekútorovi, že mi veci nepatria?

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na exekúciu. Mám bohužiaľ exekúciu, som slobodná matka dvoch deti. Momentálne na MD. Žijem v dome po starých rodičoch, kde sú vlastnickami moje dve tety. Mám tu aj trvalé bydlisko. V tomto dome neni moje nič, okrem deti. Dostala som oznámenie, že mi bude vykonaná exekúcia za prítomnosti polície, ale ako im dokážem. Že tu nieje moje nič? Prosím, pomôžte mi. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 24.03.2017

Vysporiadanie BSM ešte pred rozvodom

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Manžel trvá na vysporiadaní BSM ešte pred rozvodom. V prípade, že túto dohodu uzavrieme a spíšeme u notára, ma váhu tak, ako by bola uzatvorená po rozvode? Manžel mi ponúka dohodu 10 rokov na finančne vyrovnanie. Chcem sa spýtať, môžeme ešte pred vyplatením zadať zmenu vlastníka na kataster a v prípade, že by nedošlo k vyrovnaniu, následne zmeniť vlastníka späť aj na neho alebo to nie je možné? V prípade, že by sa počas 10 rokov stalo niečo už môjmu exmanželovi, dlh by bol splatný v zmysle tejto písomnej dohody, alebo by som musela dohodu uzatvoriť nanovo s dedičmi? V prípade, že uzatvárame dohodu v čase, kedy ma len jedného a to nášho spoločného syna, je možné, aby sme uzatvorili dohodu tak, že bude výhradným dedičom len nás syn? Ďakujem S pozdravom.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Odobratie deti a zverenie do náhradnej starostlivosti starej matke

Dobrý deň, pán advokát ide o vec, že dňa 4. 5. 2016 mi moja matka dala ako formou pomsty za vyporiadanie majetkového spoluvlastníctva bytu odobrať sociálnou kuratelou mojich dvoch synov vo veku 7 a 9 rokov. Stali sa do slova a do písmenká rukojemníkmi starej matky a a jej syna (v zátvorke uvádzam mojej biologickej matky a môjho brata). Nitrianska kuratela neberie v úvahu, že som sa o deti od narodenia starala ako matka, ale, že som zlyhala vo veci kedy sme nemali kde bývať a požiadala som starú matku o pomoc, aby deti mohli u nej prespávať. Nakoľko túto moju slabosť nevedieť zabezpečiť strechu nad hlavou doslova zneužila, zapojila do danej veci svojho syna (môjho brata) a jej brata (môjho strýka) a dnes ma označuje za osobu alkoholickú, strašiaka a únoscu deti, čo im je dennodenne vtĺkané do hlavičiek. Napriek tomu, že bývam v garzónke, za ktorú si riadne platím, chcem svoje deti späť, neporodila som ich ako darček pre svojho brata, ktorý vo veku 42 rokov si nebol schopný založiť vlastnú rodinu a mať svoje deti - vlastne. Otec je právnik, ale nevie mi pomôcť nakoľko ho má predsedkyňa súdu prostredníctvom vyššie uvedených osôb za nič a berie ho ako otca a nie ako právneho zástupcu. Dá sa v tejto veci nejako pomôcť? S pozdravom.

Odpovedané dňa: 22.03.2017

Rýchly rozvod manželstva a vyporiadanie BSM

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, sme spolu 10 rokov a chceme sa rýchlo rozviesť. Máme spolu dve deti, dcérku chcem ja a syna manželka. Ona s tým súhlasí. Ja nechcem od nej žiadne peniaze, nič. Máme však dlhy v bankách a chcem to vziať na seba, aby bola čistá. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Ako dosiahnuť zverenie dieťaťa do starostlivosti otca?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, čo sa dá v mojom prípade robiť. Žijem s priateľkou, s ktorou mám 7 mesačného syna. Ma svoju 6 ročnú dcéru, s ktorou žila s jej otcom. Ta mala je dosť zaostala, povedal by som skôr zanedbaná. Je na úrovni trojročného dieťaťa. To dieťa nevie riadne rozprávať, nerozumie, keď sa jej niečo hovorí, nevie nič nakresliť a žije len v jednej rozprávke, pretože viac nepozná. Mali odporúčanie k logopédovi, aj psychológovi, no oboch nenavštevovali alebo len krátko. Priateľka sa mi často vyhráža, že odíde späť k otcovi dcéry aj s našim synom. Bojím sa, aby aj z nášho syna neurobila to, čo z dcéry, pretože už teraz sa mu patrične nevenuje. Žijeme s mojimi rodičmi, ktorým nedovolí veľmi sa malému venovať a nedá si v ničom poradiť. Prosím Vás čo robiť v prípade, ak by naozaj odišla, aby ostal nás syn so mnou. Dá sa v prípade súdu argumentovať stavom jej dcéry na základe vyjadrenia učiteľky alebo psychológa? Deti nie sú zverené do jej opatery. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Vyporiadanie BSM

Dobrý deň. Ďakujem za takú skorú odpoveď. Vklad bol podaný v deň podpísania kúpnopred. Zmluvy, teda 1 deň pred sobášom. Ja vychádzam z toho, že do masy BSM nepatrí hodnota nehnuteľnosti na základe znaleckého posudku, teda 300. 000, -Sk. Rozdiel z výnosu za predaj považujem za masu BSM, myslím si, že môj nárok na byt - kúpený z výnosu a som uvedená na kúpnopredajnej zmluve ako kupujúca a rovnako aj na liste vlastníctva, že moje spoluvlastníctvo je platné a mám nárok na jeho polovicu. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

BSM a výnos z predaja rodinného domu

Dobrý deň. Môj bývalý manžel podpísal jeden deň pred sobášom so svojou matkou kúpnu zmluvu na rod. dom. Znalecký posudok bol datovaný 10 dní pred sobášom. Cena za nehnuteľnosť bola určená na 300. 000,- Sk. RD sme rekonštruovali, dostavovali a po šiestich rokoch predali a z výnosu sme kúpili 1-izbový byt, kde som na kúpnopredajnej zmluve uvedená ako kupujúca aj s manželom. Teraz pri riešení BSM mi manžel odmieta uznať právo na výnos za predaj rodinného domu a na byt, hoci som uvedená aj na liste vlastníctva ako spolumajiteľka. Má na to po 12tich rokoch právo? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 19.03.2017

Krivá výpoveď expriateľky

Dobrý deň, Chcel by som sa spýtať. Moja ex priateľka ma obvinila na polícii z fyzického napadnutia, nebezpečného vyhrážania s úmyslom zabitia so strelnou zbraňou a to niekoľko krát. Jej hlavný úmysel bol spraviť zo mňa nebezpečnú osobu, aby som mal obmedzenia styku s dcérkou a aby mi zadržali zbrojný preukaz. Všetky obvinenia zastavili pre úplnú nezmyselnosť a vždy inú výpoveď "poškodenej". Moja otázka znie. Moja ex je držiteľkou zbrojného preukazu skupiny "A". Ako by som mal postupovať, keď chcem, aby ju uznali nespôsobilou osobou na držbu ZP a prišla oň. Nechal by som to celé tak len spôsobilo mi to mnoho komplikácií. A to musel som zmeniť pracovisko po 11 rokoch služby. A rôzne iné vážne veci. Najmä po skončení týchto obvinení začala robiť prieky s plnením rodičovskej dohody. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 19.03.2017