Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Vysporiadanie BSM ešte pred rozvodom

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Manžel trvá na vysporiadaní BSM ešte pred rozvodom. V prípade, že túto dohodu uzavrieme a spíšeme u notára, ma váhu tak, ako by bola uzatvorená po rozvode? Manžel mi ponúka dohodu 10 rokov na finančne vyrovnanie. Chcem sa spýtať, môžeme ešte pred vyplatením zadať zmenu vlastníka na kataster a v prípade, že by nedošlo k vyrovnaniu, následne zmeniť vlastníka späť aj na neho alebo to nie je možné? V prípade, že by sa počas 10 rokov stalo niečo už môjmu exmanželovi, dlh by bol splatný v zmysle tejto písomnej dohody, alebo by som musela dohodu uzatvoriť nanovo s dedičmi? V prípade, že uzatvárame dohodu v čase, kedy ma len jedného a to nášho spoločného syna, je možné, aby sme uzatvorili dohodu tak, že bude výhradným dedičom len nás syn? Ďakujem S pozdravom.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Odobratie deti a zverenie do náhradnej starostlivosti starej matke

Dobrý deň, pán advokát ide o vec, že dňa 4. 5. 2016 mi moja matka dala ako formou pomsty za vyporiadanie majetkového spoluvlastníctva bytu odobrať sociálnou kuratelou mojich dvoch synov vo veku 7 a 9 rokov. Stali sa do slova a do písmenká rukojemníkmi starej matky a a jej syna (v zátvorke uvádzam mojej biologickej matky a môjho brata). Nitrianska kuratela neberie v úvahu, že som sa o deti od narodenia starala ako matka, ale, že som zlyhala vo veci kedy sme nemali kde bývať a požiadala som starú matku o pomoc, aby deti mohli u nej prespávať. Nakoľko túto moju slabosť nevedieť zabezpečiť strechu nad hlavou doslova zneužila, zapojila do danej veci svojho syna (môjho brata) a jej brata (môjho strýka) a dnes ma označuje za osobu alkoholickú, strašiaka a únoscu deti, čo im je dennodenne vtĺkané do hlavičiek. Napriek tomu, že bývam v garzónke, za ktorú si riadne platím, chcem svoje deti späť, neporodila som ich ako darček pre svojho brata, ktorý vo veku 42 rokov si nebol schopný založiť vlastnú rodinu a mať svoje deti - vlastne. Otec je právnik, ale nevie mi pomôcť nakoľko ho má predsedkyňa súdu prostredníctvom vyššie uvedených osôb za nič a berie ho ako otca a nie ako právneho zástupcu. Dá sa v tejto veci nejako pomôcť? S pozdravom.

Odpovedané dňa: 22.03.2017

Rýchly rozvod manželstva a vyporiadanie BSM

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, sme spolu 10 rokov a chceme sa rýchlo rozviesť. Máme spolu dve deti, dcérku chcem ja a syna manželka. Ona s tým súhlasí. Ja nechcem od nej žiadne peniaze, nič. Máme však dlhy v bankách a chcem to vziať na seba, aby bola čistá. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Ako dosiahnuť zverenie dieťaťa do starostlivosti otca?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, čo sa dá v mojom prípade robiť. Žijem s priateľkou, s ktorou mám 7 mesačného syna. Ma svoju 6 ročnú dcéru, s ktorou žila s jej otcom. Ta mala je dosť zaostala, povedal by som skôr zanedbaná. Je na úrovni trojročného dieťaťa. To dieťa nevie riadne rozprávať, nerozumie, keď sa jej niečo hovorí, nevie nič nakresliť a žije len v jednej rozprávke, pretože viac nepozná. Mali odporúčanie k logopédovi, aj psychológovi, no oboch nenavštevovali alebo len krátko. Priateľka sa mi často vyhráža, že odíde späť k otcovi dcéry aj s našim synom. Bojím sa, aby aj z nášho syna neurobila to, čo z dcéry, pretože už teraz sa mu patrične nevenuje. Žijeme s mojimi rodičmi, ktorým nedovolí veľmi sa malému venovať a nedá si v ničom poradiť. Prosím Vás čo robiť v prípade, ak by naozaj odišla, aby ostal nás syn so mnou. Dá sa v prípade súdu argumentovať stavom jej dcéry na základe vyjadrenia učiteľky alebo psychológa? Deti nie sú zverené do jej opatery. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Vyporiadanie BSM

Dobrý deň. Ďakujem za takú skorú odpoveď. Vklad bol podaný v deň podpísania kúpnopred. Zmluvy, teda 1 deň pred sobášom. Ja vychádzam z toho, že do masy BSM nepatrí hodnota nehnuteľnosti na základe znaleckého posudku, teda 300. 000, -Sk. Rozdiel z výnosu za predaj považujem za masu BSM, myslím si, že môj nárok na byt - kúpený z výnosu a som uvedená na kúpnopredajnej zmluve ako kupujúca a rovnako aj na liste vlastníctva, že moje spoluvlastníctvo je platné a mám nárok na jeho polovicu. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

BSM a výnos z predaja rodinného domu

Dobrý deň. Môj bývalý manžel podpísal jeden deň pred sobášom so svojou matkou kúpnu zmluvu na rod. dom. Znalecký posudok bol datovaný 10 dní pred sobášom. Cena za nehnuteľnosť bola určená na 300. 000,- Sk. RD sme rekonštruovali, dostavovali a po šiestich rokoch predali a z výnosu sme kúpili 1-izbový byt, kde som na kúpnopredajnej zmluve uvedená ako kupujúca aj s manželom. Teraz pri riešení BSM mi manžel odmieta uznať právo na výnos za predaj rodinného domu a na byt, hoci som uvedená aj na liste vlastníctva ako spolumajiteľka. Má na to po 12tich rokoch právo? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 19.03.2017

Krivá výpoveď expriateľky

Dobrý deň, Chcel by som sa spýtať. Moja ex priateľka ma obvinila na polícii z fyzického napadnutia, nebezpečného vyhrážania s úmyslom zabitia so strelnou zbraňou a to niekoľko krát. Jej hlavný úmysel bol spraviť zo mňa nebezpečnú osobu, aby som mal obmedzenia styku s dcérkou a aby mi zadržali zbrojný preukaz. Všetky obvinenia zastavili pre úplnú nezmyselnosť a vždy inú výpoveď "poškodenej". Moja otázka znie. Moja ex je držiteľkou zbrojného preukazu skupiny "A". Ako by som mal postupovať, keď chcem, aby ju uznali nespôsobilou osobou na držbu ZP a prišla oň. Nechal by som to celé tak len spôsobilo mi to mnoho komplikácií. A to musel som zmeniť pracovisko po 11 rokoch služby. A rôzne iné vážne veci. Najmä po skončení týchto obvinení začala robiť prieky s plnením rodičovskej dohody. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 19.03.2017

V akej lehote sa musí ukončiť dedičské konanie?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom dedičského konania. V novembri 2016 nám bolo zaslané s príslušného súdu papier, kde boli vymedzené aktíva a pasíva zosnulého. Aký je ďalší postup pri tejto veci? Už sú to dva roky a dedičské konanie ešte vždy nie je ukončené. Sú nejaké lehoty na ukončenie dedičstva alebo sa to môže ťahať aj niekoľko rokov? Za Vašu odpoveď Vám ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Možno zrušiť BSM pre podnikanie jedného z manželov?

Dobrý deň, chcem požiadať o zrušenie BSM počas trvania manželstva. Manžel si otvoril živnosť a chcela by som ochranu svojho podielu majetku, a aj ochranu neplnoletých deti. Prebieha zrušenie BSM a vysporiadanie majetku v dvoch krokoch? Alebo je to možné zlúčiť? Delí sa spolocny majetok na polovicu pre manželov, alebo je možné do podielu zahrnúť aj neplnoleté deti? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Ako požiadať o odpustenie polovice trestu?

Dobrí deň. Chcel by som sa opýtať, mal som zákaz činnosti na dobu piatich rokov a pokutu vo výške 1.000 EUR, ktorú som zaplatil. Zákaz mi ma skončiť 13 marca 2018 a chcel by som požiadať o odpustenie polovice trestu. Ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 21.03.2017