'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

V akej lehote sa musí ukončiť dedičské konanie?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom dedičského konania. V novembri 2016 nám bolo zaslané s príslušného súdu papier, kde boli vymedzené aktíva a pasíva zosnulého. Aký je ďalší postup pri tejto veci? Už sú to dva roky a dedičské konanie ešte vždy nie je ukončené. Sú nejaké lehoty na ukončenie dedičstva alebo sa to môže ťahať aj niekoľko rokov? Za Vašu odpoveď Vám ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Možno zrušiť BSM pre podnikanie jedného z manželov?

Dobrý deň, chcem požiadať o zrušenie BSM počas trvania manželstva. Manžel si otvoril živnosť a chcela by som ochranu svojho podielu majetku, a aj ochranu neplnoletých deti. Prebieha zrušenie BSM a vysporiadanie majetku v dvoch krokoch? Alebo je to možné zlúčiť? Delí sa spolocny majetok na polovicu pre manželov, alebo je možné do podielu zahrnúť aj neplnoleté deti? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Ako požiadať o odpustenie polovice trestu?

Dobrí deň. Chcel by som sa opýtať, mal som zákaz činnosti na dobu piatich rokov a pokutu vo výške 1.000 EUR, ktorú som zaplatil. Zákaz mi ma skončiť 13 marca 2018 a chcel by som požiadať o odpustenie polovice trestu. Ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Vydedenie

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ako je to s dedičstvom. Svokra ma 85 rokov a 2 deti syn sa onu stará navštevuje ju a nosí jej jesť. A dcéra sa už 10 rokov a viac neozvala ani len telefónom. Môže ju svokra vydediť? Alebo bude mať v dedictve práva na majetok:? A jej brat, ktorý s ňou nežil vspolocnom dome, svokra obýva dom jej brat nedal žiadne peniaze na ten dom ma na nho nárok? Jej brat tam nie je minimálne 60 rokov ale je to ich majetok. Ak sa dá vydediť stačí ísť k notárovi? Alebo je potrebný právnik? Aký je postup? . Ďakujem za skorú odpoveď. Katarína.

Odpovedané dňa: 19.03.2017

Styk s maloletým dieťaťom

Ako starí rodičia mame súdom stanovený styk s maloletým vnukom každý tretí mesiac v roku prvý nepárny týždeň. Stalo sa nám, že v tom čase ako sme mali mať maloletého boli jarné prázdniny a maloletý vnuk bol u svojho otca ako mu bolo stanovené súdom. Teda pre neho sme nemohli ísť prvý nepárny týždeň lebo bol u svojho otca. Preto sme išli druhý nepárny týždeň v tom istom mesiaci pre maloletého vnuka, kde nám ho bývalá nevesta nechcela dať a ani nedala, kde povedala, že sme si ho mali zobrať od otca. Preto sa chcem opýtať aké opatrenie mám urobiť do budúcna, lebo sa zase môže vyskytnúť takáto istá situácia a vnuka nám nedá, kde pre vnuka chodíme cca 200 km. Za kladnú odpoveď a poradu vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 27.03.2017

Vrátenie daru na kúpu bytu pred rozvodom

Dcére sme darovali finančne prostriedky na kúpu bytu počas jej manželstva, môže nám dcéra tento dar vrátiť pred jej rozvodom s manželom, keď ona s tým súhlasí, dúfam, že nie je to protiprávne v súvislosti s vysporiadaní BSM po jej rozvode? Podotýkam, že majú hypotéku na byt, ktorú hradí jej manžel a medziúver zo stavebného sporenia, ktorú platí dcéra približne v rovnakej sume.

Odpovedané dňa: 18.03.2017

Nehnuteľnosť vyhotovená v rozpore s projektom

Dobrý deň, začiatkom minulého roka som uzavrela Zmluvu o budúcej kúpnej zmluve o kúpe nehnuteľnosti v stave projektu – ZOBKZ je uzavretá podľa Obchodného zákonníka, kúpna zmluva ma byt uzavretá podľa Občianskeho zákonníka. Stavba už finishuje a je v procese kolaudácie, byt je však vyhotovený v rozpore s projektom a stavebným nákresom, čo podľa vyjadrenia inšpekčnej firmy viedlo k znehodnoteniu priestoru, keďže mi po stranách stien nechali stĺpy, o ktorých podľa tvrdenia developera predtým nevedeli, že sú nosné. Moja otázka znie, je z právneho hľadiska možnosť požadovať nápravu (neviem nakoľko by to bolo možné technicky), prípadne sa domôcť zľavy z kúpnej ceny? Takáto situácia v zmluve upravená nie je. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.03.2017

Ako podať výpoveď, keď mi je zamestnávateľ dlžný?

Dobrý deň, chcem sa opýtať akú výpoveď mám dať zamestnávateľovi, ktorý mi nevyplatil za posledné tri roky diéty ale len časť z nich. Respektíve mám uviesť vo výpovedi, že ja nedlhujem žiadnu pohľadávku firme. Keby som ich chcel vymáhať neskôr. Aby nedošlo k situácii, že mi môžu spätne povedať, že som spôsobil škodu firme (fiktívne prácou a pod). Za odpoveď ďakujem.

Odpovedané dňa: 24.03.2017

Môžem sa nezúčastniť súdneho pojednávania

Dobrý deň, moje dieťa je v pestúnskej starostlivosti. Po nezhodách s pestúnku ohľadom frekvencii stretávania sa, som podala návrh na súd, ktorý rozhodol v môj prospech a to 1x do mesiaca. Nakoľko problémy s pestúnkou boli oveľa horšie po tomto rozhodnutí, ktorá sa odvolávala som sa rozhodla ustúpiť a stiahla návrh späť. Dohodli sme sa napokon na 2x za rok. Pestúnka však aj napriek dohode žiada o túto úpravu súdom, ktorého sa máme obe zúčastniť. Ja s tým však ale nesúhlasím. Nemám záujem sa zúčastňovať akéhokoľvek súdu, aby ma mohla pestúnka urážať a ponižovať. Moja otázka znie: v prípade, ak mi príde predvolanie na daný súd, môžem sa ho jednoducho nezúčastniť bez akýchkoľvek postihov? Poprípade, ak mi dajú pokutu alebo zaplatiť súdne trovy, koľko je to cca peňazí? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.03.2017

Návrh na striedavú starostlivosť

Ako a kedy mám požiadať súd o striedavú starostlivosť o maloletého syna, ak navrhovateľ v žiadosti o rozvod žiada o jeho zverenie do svojej starostlivosti?

Odpovedané dňa: 20.03.2017