Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Rodiny dom

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať. Som vlastník rodinneho domu, môžem prepísať dom alebo darovaciou zmluvou darovať môj dom svojej matke? A mohla by matka darovať dom ale prepísať dom späť na mňa? Ak áno po akej dobe by to mohla urobiť? Vopred Ďakujem x.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Rozdelenie zisku po zdanení v SRO

Príjemný deň, PO SRO rozhodla na Valnom zhromaždení a rozdelení zisku po zdanení tak, že časť daruje fyzickej osobe nepodnikateľovi. Môže to urobiť priamo (zisk preúčtuje na účet nerozdeleného zisku a následne sa suma prevedie alebo vyplatí z pokladne? )? Alebo sa musí tento zisk po zdanení rozdeliť cez podiely na zisku? Ide v tomto prípade o podiely na zisku? (podiely na zisku podliehali doteraz 14% odvodu na zdravotné poistenie, od 2017 zrážkovej dani 7%) Ďakujem. 

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Pracovno právny spor

Dobrý deň, prajem. Chcem napadnúť dohodu o rozviazaní pracovného pomeru na základe krivého podozrenia voči mojej osobe. Hľadám si bezplatného štátneho právnika, ktorý ma bude zastupovať.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Odstúpenie od darovacej zmluvy

Dňa 6. 3. 2017 som s jedným domovom seniorov uzavrel darovaciu zmluvu v hodnote 1000 euro. V ten istý deň sme matku aj previezli. Matka zomrela 10. 3. 2017, tak sa chcem spýtať, či sa dá odstúpiť od zmluvy. Darovaciu zmluvu ako aj výšku sumy navrhli samozrejme oni.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Ako postupovať pri vymáhaní výživného

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, ako mám ďalej postupovať pri vymáhaní výživného nakoľko už je na bývalého manžela exekúcia ale len do roku 2013 a za posledné roky 2014, 2015, 2016. 2017 mi vyplatil len výživné v sume 156 eur a syn je už dospelý, či môže on pokračovať vo vymáhaní, a či mu bývali manžel môže platiť výživné naďalej ak už nenavštevuje školu ďakujem za radu.

Odpovedané dňa: 23.03.2017

Odstúpenie od zmluvy pri kúpe auta

Cez víkend som kúpil auto v AAA Auto Bratislava. V hotovosti som zaplatil 4550 eur + mesačne splátky. Splácať mám začať od 20. 4. 2017. V ich podmienkach na webe ale aj v zmluve je napísané, že mám nárok na výmenu auta do 7 dní bez udania dôvodu. V dokladoch, ktoré som od nich dostal sa objavil aj Protokol o skúšobnej jazde strana 2, ktorý som predtým nevidel a nepodpisoval, na základe toho papiera je jasné, že mi dvaja predajcovia nezávislo na sebe klamali. Chcem sa preto informovať je možné, odstúpiť od zmluvy a zároveň od úveru tak, aby mi vrátili peniaze. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Vymáhanie pohľadávky ručiteľom

Dobrý deň, v roku 2001 som bola ručiteľom známym, ktorí si brali pôžičku z Prvej stavebnej sporiteľne. Prestali ju splácať, v roku 2012 bola pohľadávka z PSS odpredaná firme, ktorá sa zaoberá odkupom pohľadávok. Ja ako ručiteľ som to pomaly splácala a minulý rok som doplatila zvyšnú čiastku. Celkovo išlo o cca 13 000 eur. Mám ja teraz právo žiadať peniaze od dlžnícky? Ako mám postupovať? Na koho sa obrátiť, aby som aspoň časť peňazí dostala naspäť? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Predaj pozemku mestu resp. zámena pozemku mestom

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, manžel má pozemky v meste Senec, kde je 1/2 spoluvlastníkom na základe dedičkého konania a druhým spoluvlastníkom, res. Správcom je SPF na základe ROEP. Ide o pozemky pred bytovkou, pri hlavnej ceste a pod., ktoré mi nemáme záujem užívať. Je možné ponúknuť pozemky mestu na predaj, alebo zámenu. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Ako postupovať pri prepise dedičstva?

Dobrý deň. Ako postupovať pri prepise dedičstva z rodičov na deti? Jedna sa o rodinný dom. Ďakujem 

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Úprava styku s dojčaťom

Dobrý deň! Som matka trojmesačného dieťaťa a podávam návrh na zverenie dieťaťa do mojej osobnej starostlivosti, keďže otec dieťaťa ma opustil počas tehotenstva. Chcela by som sa spýtať, či môžem žiadať obmedzenie styku otca s dieťaťom výhradne za mojej prítomnosti a u nás doma (v mieste môjho a maloletého trvalého pobytu) z dôvodu, že dojčím? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 22.03.2017