'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Ako neplatiť výžiné na dieťa

Dobrý deň. Chcel by som vedieť, čo by sa dalo urobiť, aby som nemusel platiť na dieťa? Problém je v tom, že partnerka zostala tehotná, ale rozišli sme sa, pretože som zistil, že berie drogy! Na potrat nechce ísť a vyhráža sa mi, že keď sa dieťa narodí tak budem platiť alimenty! Lenže problém je v tom, že ona tie drogy brať neprestane! A ja nechcem mať dieťa s takým človekom! Čo, keď sa nakazí nejakou chorobou (žltačka, hiv)? Je nejaká možnosť ako by sa dalo po právnej stránke zabrániť tomu, že po narodení dieťaťa bude odo mňa požadovať alimenty? Pretože ja také dieťa nechcem, keď matka počas tehotenstva berie drogy! Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 19.03.2017

Ako zabezpečiť, aby synovcovia nededili

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom dedenia. Moja matka za života nechcela, aby vnuci (synovia brata, ktorý zomrel hneď po matke) dedili po nej. Preto brat synov vydedil, lenže súd zrušil vydedenie. Aké sú možnosti, aby synovcovia nededili po starej mame, lebo sa o ňu nezaujímali 10 rokov až do jej smrti? Vopred ďakujem o odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.03.2017

Odstúpenie od zmluvy

Dobrý deň, dňa 15. 3 2017 som uzatvorila zmluvu o poskytovaní služieb so spoločnosťou poskytujúcou internet. Pripojenie ešte nebolo prevedené, Môžem odstúpiť od zmluvy bez sankcie aj keď je podpísaná s viazanosťou? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.03.2017

Je možné navrátenie spôsobilosti na právne úkony ?

Dobrý deň, trpím schizofréniou a bol som pozbavený svojprávnosti. V období pred hospitalizáciou som zobral niekoľko úverov z banky a odišiel do ameriky kde som založil firmu. Následne moja rodina podala žiadosť na súd o zbavenie svojprávnosti a umiestnila ma do ústavu. Teraz po niekoľkých rokoch by som chcel svojprávnosť naspäť a začať pracovať. Mám nejakú šancu uspieť u súdu? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.03.2017

Odblokovanie účtu v exekučnom konaní

Dobrý deň! Chcel by som sa opýtať, ako dlho môže exekútor blokovať účet? A vôbec, prečo mi pan  súdny exekútor  účet, keď z prijmu mám exekučné zrážky? Odo dňa 5. 10. 2016, kedy bol môj účet na moje meno zablokovaný, už tento účet nepoužívam a mám nový účet pod dievčenským menom, lebo tak mi tento ušet nemôže exekútor zablokovať. Samozrejme, že z bezpečnostných dôvodov nie som na tom novom účte ani disponent, mám iba kartičku k účtu a bankomatovú kartu, tak, že si svoj príjem viem bezpečne vybrať a nehrozí mi blokácia na tom účte. To bolo jediné riešenie pred blokáciou, otvoriť si účet na dievčenské meno, tak na tento účet exekútor nemá dosah a nemôže ho blokovať. Ale späť k môjmu starému účtu, ktorý bol na moje meno. Ako dlho ho môže exekútor blokovať? Lebo na koľko od blokácie 10/2016 už tento účet nepoužívam a plánujem ho zrušiť. Pre mňa je výhodnejšie a bezpečnejšie mať účet pod iným menom, kôli exekútorom. Prečo exekútor nezastaví exekúciu pre nemajetnosť? Zbytočné mi to tam rastie a je pre mňa nereálne takú sumu zaplatiť. Bolo by možné zastaviť exekúciu pre nemajetnosť? Lebo čím viac to bude rast, tým je menšia šanca peniaze odo mňa vymôcť, keď že nemám ani majetok. Ďakujem Vám za odpoveď a prajem Vám príjemný deň.

Odpovedané dňa: 27.02.2017

Nepravdivé údaje v servisnej knižke

Dobrý deň. Dňa 10. 2. 2017 som zakúpil motorové vozidlo WVj passat za 6000e 2005 rok. Kúpno predajna zmluva (uzavretá v zmysle paragrafu 588 a občianskeho zákonníka). Pri podpise zmluvy, predávajúci uviedol stav tachometra 159000km. Do zmluvy mi aj vlastnoručne pred svedkom na moju žiadosť dopísal, že k vozidlu mi dal aj servisnú knihu a do kolonky súpis závad neudal žiadne závady., že auto je poctivo servisované! Počas jazdy domov auto začalo vydávať zvuky od prednej nápravy, volal som predajcovi a ten povedal, že vykonal skúšobnú jazdu so servisakom a bez závad! L. Spojil som sa so servisakom a ten povedal, že v aute sedel ako spolujazdec a jazda bola vykonaná len v rámci obce a to iba 50km rýchlosťou! Odvtedy mám viac auto v servise( moje náklady zatiaľ na odstránenie závady sa vyšplhali 300e+ práca ešte nevyúčtovaná nakoľko závada pretrváva)To mi nedalo a šiel som do originál servisu zistiť čo bolo na aute vlastne servisované! Prvé dva servis. Úkony boli vykonané priamo u predajcu Vw v rámci záruky mobilityDna (3. 1. 2007-17. 6. 2008) Odo dňa 5. 5. 2010 bolo auto každé následne dva roky servisované v Porsche Inter Auto v BA(Audi). Dňa 17. 3. 2017 som osobné prišiel do Porsche, Audi Inter. So servisnou knihou, aby som zistil čo bolo na aute servisované odo dňa 5. 5. 2010/6. 3. 2012/6. 8. 2014/21. 12. 2016/Primaci servisný technik mi povedal, že v ich databáze nemajú žiadny záznam ani vystavené faktúry cez Pc. Na moju otázku čo to znamená odpovedal, že pečiatky sú originál, ale niektorý mechanik povedal aj meno to možno počas tohto obdobia robil ako bokovku/ domáci servis a následne použil originálnu pečiatku, ktorú majú položenú na stolíku primaci technici servisu. Auto som si dal pozrieť v servise a tam mi bolo povedané, že na aute nebolo nič menené len olejový servis., že budesia treba meniť brzdy, tlmiče, spojková sada. Cca za 2000e. Auto ma teraz najazdených 161900km, ale viac je v servise ako jazdí. Moja otázka je možné v takom prípade odstúpiť z mojej strany od kúpno- predajnej zmluvy, alebo žiadať dodatočnú zľavu z ceny vozidla( z dôvodu kupoval som auto v dobrej viere so servisnou históriou a poctivým servisom po prvom majitelovy a nakoniec auto nebolo priamo servisované v originál servise len boli použité pečiatky)ich zamestnancom.

Odpovedané dňa: 21.03.2017

Overenie výmazu trestu

Doby deň, chcel by som sa informovať ako, a či je možné sa informovať o výmaze trestu. Podal som si o výmaz pre podnikateľské účely nakoľko som spĺňal všetky predpoklady na výmaz, viedol som riadny život a je to už vyše 10 rokov, svoju žiadosť som podal riadne na okresnom súde v podateľni, kde mi bolo dane potvrdenie a aj pridelenie mena sudcu aj zo spisovou značkou mojej žiadosti. Zaujímalo by ma ako overiť, či moja žiadosť bola postúpená a prípadne vybavená, nakoľko to je už pomerne dlhá doba 6 mesiacov. Predpokladám, že by som mal obdržať písomne vyrozumenie, nakoľko mi ešte nič neprišlo, žiadam Vás o radu, za, ktorú vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.03.2017

Môže stavebný úrad zakázať drobnú stavbu (oplotenie pozemku)?

Dobrý deň, Môže mi zakázať stavebný úrad (starosta obce) oplotiť vlastný pozemok na základe územného plánu, ktorý ešte nie je oficiálne schválený? Vlastníci majú poskytnúť časť pozemku na komunikáciu, ktorá tam je, len obec ju chce mať širšiu a o túto časť nechcú dovoliť oplotenie. Nikto z vlastníkov nepodpísal, že časť pozemku predá alebo daruje obci. Ak mi niekto vyhodí nebezpečný odpad na neoplotenu časť pozemku, musím potom znášať náklady ja alebo obec pri likvidácii? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.03.2017

Rozdelenie pozemku, spochybnenie ROEP, duplicita ?

Dobrý deň. Prosím o radu. Bol jeden pozemok EKN v pozemkovej knihe o výmere 3000 m2, v spoluvlastníctve. Jeden spoluvlastník oddelil svoj podiel, a pričlenil ho k inému pozemku. Vznikla nová parcela CKN s Listom vlastníctva. Stalo sa tak rozsudkom o určení vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Súd určil spoluvlastníka za výlučného vlastníka, určil celkovú výmeru novej parcely CKN. Rozsudok však neobsahuje čísla parciel, z, ktorých nová parcela vznikla, žiadnu výmeru, ani tu o, ktorú by mal byt zmenšený pozemok EKN. Kataster zaevidoval novú parcelu CKN na List vlastníctva, bez Geometrického plánu, zapísal čísla bez výmer, z ktorých pozemkov vznikla a zmenšil pozemok EKN z 3000 m2 na 2000 m2. ROEP vytvoril List vlastníctva na pozemok EKN s výmerou 2000 m2 a na tento List vlastníctva aj výlučného vlastníka ako spoluvlastníka. Výsledok :  výlučný vlastník ma vlastnícke právo k podielom pričleneným k novej parcele CKN, aj spoluvlastnícke právo k pozemku EKN, zmenšenému o jeho podiely. Nie je toto DUPLICITA? Je možné nejakým spôsobom spochybniť ROEP? Ako sa nazýva stav, keď je na Liste vlastníctva zapísaný vlastník, jeho právny pred predchodca, pričom v PKV je zapísané, že podiely predchodcu prešli dedičským konaním? Prepáčte, že namiesto jednej otázky je ich niekoľko, ale úradníci mi nevedeli dať zmysluplnú odpoveď. Budem veľmi rad ak mi odpoviete. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 23.03.2017

Dlžoba nezamestnaného syna

Dobrý deň, potrebujem len malú radu. V spoločnej domácnosti bývame spolu ja s manželom a nás nezamestnaný 25 r.syn (nár. 1991), ktorý, vyzerá to tak, že pracovať ani nechce. Keďže odmietol ponúkané miesto, z Úradu práce ho vyradili, a, pretože nemal z čoho, neplatil poistné do VSZP, čo teraz poisťovňa vymáha. Tu dlžobu som teraz zaplatila, no zaujíma ma takáto vec: Ak by sa nebodaj stalo, že nás nezamestnaný syn by mal takú dlžobu, ktorá by bola postúpená exekútorovi a on sám nemá žiadny majetok, no žije s rodičmi, ktorí majú príjem zo zamestnania, vlastný byt a auto - ako sa postupuje? Možno sa hlúpo pýtam, ale skutočne mám obavy. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Oľga.

Odpovedané dňa: 18.03.2017