Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Kde požiadať o výživné na deti v manželstve?

Dobrý deň, chcela by som vedieť ako postupovať a kde mám podať žiadosť na výživné na deti počas manželstva, zatiaľ rozvod nechcem, je živnostník no peníze čo ma -výplatu mi dá niekedy ma viac no použije ich na svoje veci ako oprava troch aut. Ale na deti mi nedáva postačí to len na šeky, keď dáme dokopy všetké peniaze preto chcem požiadať aj o výživné kôli tomu, že, keď by sme platili inkaso napolovicu zvládla by som to no na deti by mi ostalo asi len tak do 100 EUR. Píšem o mojej výplate, zarábam tak do 450 EUR. Neviem sa pohnúť ďalej, či ísť na súd, či je nejaký iný úrad na takéto záležitosti? Vopred Vám ďakujem. 

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Odhalená nevera

Kamoška chcela odhaliť neveru svojho bývalého jeho terajšej priateľke. Cez pokec mu písala a on začal prejavovať náklonnosť posielal nemravné fotky a ona to poslala jeho terajšej priateľke, aby zistila aký je. Chce ju obviniť, keďže asi prišiel, že kto to urobil a odvolával sa na nejaký paragraf 11-17 chcem sa spýtať, či sa mu podarí nejako uškodiť mojej známej.

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Ako postupovať?

Dobrý deň, kúpil som byt, v ktorom sa mi vždy po zime začnú robiť plesne. Predošlý majiteľ bytu mi však spomenul pri kúpe, že s tým boli dávnejšie problémy, ale že to dali opraviť dva krát a to zo spoločného fondu a potom aj na vlastne náklady, čiže mi stav nezatajili. Lenže sa to robí znova. Už mi to vlhkosť a plesne zničili nábytok a parkety. Správcu som požiadal, aby poslal nejakú odborné spôsobilú osobu, ktorá zistí, kde je problém. Správca poslal pána, ktorý urobil termovízne meranie a v závere sa vyjadril, že chyba je na spoločnej časti domu. Tak som chcel, aby sa to dalo opraviť. Je to spoločná časť domu, na ktorej je závada, ale na domovej schôdzi mi táto oprava aj tak nebola umožnená bola zamietnutá z dôvodu nedostatočných hlasov-jednoducho sú vlastníci ostatní proti, lebo si stále myslia, že mi ideme opravovať byt a nie spoločnú časť. A že už sa to robilo, a že sa nebudú zas do toho dávať peniaze. Lenže ja som tu v čase, keď sa to robilo nebýval a ja nemôžem za to, že neurobili riadnu opravu, akú mali a minuli peniaze z fondu zbytočné na opravu, ktorá nemala efekt. Chcel by som to dať na súd, ale bojím sa, že prehrám a budem musieť platiť trovy. Zákonom je jasné stanovené, že ide o spoločnú časť domu, fond opráv je určený na opravy spoločných časti domu, ale aj tak správca povedal, že pokiaľ to vlastníci neodsúhlasia, tak sa to nemôže opraviť. Ako mám prosím postupovať? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Aktíva dedičstva zisťované notárom

V roku 2010 darovala mi matka byt, v ktorom bávala až do svojej smrti v roku 2016. V o veci konajúca notárka v predvolaní na prejednanie dedičstva poslala výzvu s týmto textom "Prineste súpis majetku patriaceho do dedičstva, vyčíslenú hodnotu daru (byt, ktorý darovala poručiteľka v roku 2010 synovi )". Takéto konanie notárky považujem za protiprávne konanie. Chcel by som vedieť ako sa môžem brániť takémuto svojvoľnému konaniu zo strany notárky.

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Podmienečný trest a výžvivné

Dobrý deň, chcem sa spýtať pred 2 rokmi som dostal podmienku za výživné, ktoré som nezaplatil v podmienke môžem zaplatiť po jej skončení?

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Sťažnosť na posudkovú lekárku

Mám zdravotné ťažko choré dieťa a tento týždeň sme boli na posudkovej kontrole, už druhej za pol roka, kde doktorka sa opýtala na 10 otázok dcéry a pritom odoslanú zdr, dokumentáciu ani len nevidela, a usúdila. Že dieťa nemá nárok na opatrovanie, ktoré mi odňali vo februári 2017. Mám pocit, že to bolo urobené naschvál, pretože po prvom raže prišlo zamietnutie z kraja na základe jej vyjadrenia posudku. Doktorka bola arogantná, odoslala ma na mesto, že oni mi pomôžu a mám pocit, že sa priamo bavila na nás. Nesúhlasím s jej postojom a chcela by som podať na ňu sťažnosť. Poradili by ste mi, prosím ako postupovať? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Vlastníctvo vodovodnej prípojky

Dobrý deň. Neviem, či mi touto formou môžete poskytnúť informáciu. Cez náš pozemok, ktorý sme kúpili bez ťarchy vedie vodovodná a kanalizačná prípojka, ktorá mala ísť hneď vedľa v ceste. Došlo k chybe pri zameriavaní prípojok a k zisteniu skutkového stavu prišlo, keď sme chceli začať stavať práve v blízkosti tejto prípojky. Nesúhlasíme s napojením susedov na túto prípojku. Vodárne aj obec si chybu priznali a susedov vraj napoja na novú prípojku. Stará sporná prípojka je pre susedov teda nefunkčná. Pri osadení nášho domu by nám teraz viac vyhovovalo napojiť sa na túto prípojku. Vodári od nás vyžadujú súhlas suseda, ku ktorému pôvodné viedla. Je to v poriadku? Veď my by sme mohli žiadať odstránenie prípojky nakoľko zasahuje do nášho súkromného vlastníctva, tak prečo je nutný súhlas susedov, keď ju chceme využiť? Pripadá mi to ako šikana zo strany vodárne, nakoľko nesúhlasom vznikol pre nich problém. Vodárne to však prezentujú tak, že nesúhlasíme preto, aby sme si mohli privlastniť susedovu prípojku. V prípade, že je súhlas nutný, nemáme problém napojiť sa na nám pridelenú prípojku, nakoľko nám ide o dobre susedské vzťahy. Za odpoveď ďakujem, pozdravujem, Beterová.

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Nechce prepísať záložné právo na dom

Dobrý deň. Potrebujem radu. S ex partnerkou som postavil dom. Ja som mal hotovosť, ona brala hypotéku. Ručí mojim bytom a nechce záložné právo prepísať na dom. Potrebujem, aby odbremenila byt a prepísala záložné právo na dom. Ako to mám dosiahnuť? Môžem ju dať na súd? Vyhral by som, za odpoveď ďakujem.

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Od akého dátumu má otec povinnosť platiť výživné?

Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom výživného. Okresný súd na prvom pojednávaní rozhodol o rozvode a stanovil výšku výživného pre ešte vtedy neplnoleté dieťa. Manžel sa odvolal proti rozhodnutiu OS proti rozvodu aj proti výške výživného. Od prvého pojednávania na OS prešlo 5 mesiacov, kým sme mali odvolacie pojednávanie na KS. Ten potvrdil rozhodnutie OS, čo sa týka rozvodu aj platenia výživného. Moja otázka je, že odkedy by mal manžel platiť na dieťa (zverené do mojej osobnej starostlivosti), ktoré medzičasom dosiahlo vek plnoletosti výživné, keď v rozhodnutí OS bolo uvedené, že je povinný prispievať na výživu počnúc dňom právoplatnosti rozsudku o rozvode a v rozhodnutí KS už na margo výživného nie je napísané nič, len, že "Rozsudok o výživnom je vykonateľný doručením (§44 CMP). Doposiaľ ani jeden rozsudok nebol právoplatne uznaný, keďže proti prvému rozhodnutiu sa manžel odvolal a tento druhý rozsudok KS ešte neprevzal lebo je mimo republiky. Doposiaľ dcére nijako neprispel na výživu, hoci u otca za celé rozvodové obdobie od 10/2016-06/2017 bola len párkrát na návšteve, nebývala u neho. Ďakujem veľmi pekne za poskytnutie rady. 

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Exekúcia

Zdravím. Chcem sa spýtať ak mi exekútor zriadi na účte viinkulacny podúčet v hodnote 388 eur zo zdravotnej koľko mi musí vrátiť? Zaplatil mi 79 eur ja som dala 106 eur priamo v zdravotnej a vrátil mi 106 eur na účet. Je možné, aby si nechal zhruba 200 eur? Ďakujem za odpoved.

Odpovedané dňa: 23.06.2017