Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Susedovi vadí keď periem

Dobrý deň, prosím o radu nevieme sa kde už obrátiť. V bytovom dome nám domovník znepríjemňuje bývanie búchaním na stenu a sťažovaním sa na Mestský úrad, kvôli častému praniu. Periem bežne dvakrát trikrát do týždňa cez deň, nie v noci. Pán je dôchodca, bývame v mestských bytoch.

Odpovedané dňa: 22.11.2017

Úverový podvod - trestné oznámenie

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či na mňa môže inkasná spoločnosť podať trestne oznámenie za úverový podvod ak nedokážem splácať svoj dlh.

 

Odpovedané dňa: 22.11.2017

Poškodené čelné sklo - Kooperativa

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohľadom neúspechu pri získaní náhrady škody za výmenu poškodeného čelného skla od poisťovne Kooperativa. Ani po troch odvolaniach mi nepreplatili vzniknutú škodu (400 eur). Zakaždým ju zamietli, že neviem dôveryhodné preukázať, že k škodovej udalosti došlo. Súhlasne stanovisko vodiča, od ktorého kamienok odletel, berú za nepostačujúce a spolucestujúceho - svedka (syn) neberú vážne nakoľko nie je podľa nich osoba nezaujatá. Chcem sa obatit vo veci na súd a potreboval by som pomoc vo vypracovaní podania na súd. Vedeli by ste mi s tým poradiť? Bude mi musieť poisťovňa v prípade úspechu preplatiť aj iné výdavky, napr. sumu, ktorú zaplatím pri podaní, právne služby, cestovné výdavky? A ako to je s uslou mzdou v deň konania pojednávania, ak som zamestnaný? Viete mi poslať cenovú ponuku na vypracovanie podania na súd? Za odpovede voped ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.11.2017

Zvýšenie výživného a dobrovoľne nezamestnaný rodič

Som dobrovoľne nezamestnaná. Na syna platím výživné 50 eur mesačne. Bývali manžel chce podať návrh na zvýšenie výživného. Mám právo na súde, aby výživné nezvýšili? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.11.2017

Obťažovanie bývalým priateľom

Dobrý deň, prosím o radu ako postupovať v prípade ak ma bývalý priateľ neustále obťažuje, vyvoláva mi, vypisuje sms správy. Ak nereagujem tak sa to stupňuje. Minulý rok som na neho podala trestne oznámenie a bol uznaný vinným zo zločinu vydierania. Neustále ma kontroluje a zisťuje kde som, s kým som, čo robím ak mu nedvíham alebo nevolám tak vyvoláva mojej rodine. On je neustále v tom, že mi dvaja sme stále spolu a niekoľko krát som mu zdôraznila, že medzi nami je koniec a nech mi dá pokoj, ale neprestáva to. Mám strach a neviem čo robiť. Upozornila som ho, že ho opakovane udám no jeho reakcia bola, že si ma nájde. Konkrétne vyhrážky od neho nepadli, nakoľko si dáva veľký pozor na to čo povie. Prosím o radu čo robiť. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.11.2017

Postup pri rozvode manželstva

Ja manžel chcem požiadať o rozvod. Žili sme s manželkou v zahraničí niekoľko rokov takže nemáme spoločné bydlisko na Slovensku. Každý máme iba pôvodný trvalý pobyt u rodičov. Po návrate na Slovensko sa manželstvo zhoršilo až sa stalo neúnosným kvôli neustálym hádkam. Máme maloleté deti, ktoré budú zverené matke. Mám podať žiadosť na súd kde býva manželka? Je možné, že sa dohodneme, ako by bolo najlepšie vyriešiť spor čo najrýchlejšie. Aké doklady budeme potrebovať ku žiadosti (nemôžeme dokladovať spoločné bydlisko, keďže bolo v zahraničí a už tam nežijeme).

Odpovedané dňa: 21.11.2017

Skúšobná výpovedná doba, lehota

Rada by som sa opýtala, akú mám skúšobnú dobu? Pracujem vo firme už 2 rok a znova mi dali zmluvu na novo, nieje to žiadny dodatok alebo niečo ku zmluve ako predĺženie prac. zmluvy. Je to nová pracovná zmluva. Aká je skúšobná doba ? 3 mesačná ako pri prvej novej zmluve ? Síce mám na zmluve mesiac skúšobnej doby, ale je to v poriadku ? Nie je to porušenie zákona? Ďakujem Vám!

Odpovedané dňa: 21.11.2017

Odstúpenie od kúpno predajnej zmluvy

Dobrý deň, pred týždňom som kúpila osobný automobil. S predávajúcim sme uzatvorili zmluvu o kúpe motorového vozidla podľa paragrafu 588 Občianskeho zákonníka. Po odovzdaní auta predávajúcim sa objavila prvá skrytá závada, po najazdení 20 km sa objavili ďalšie dve. Predávajúci so mnou nemieni diskutovať, podľa neho je všetko vymyslené. Auto je teraz v autorizovanom servise na kompletnej prehliadke, aby sa zistili ďalšie prípadne skryté závady. Chcela by som sa spýtať, akým spôsobom postupovať v tomto prípade, keďže predávajúci odmieta komunikovať a chce to riešiť právnou cestou. Aké práva ako kupujúcemu mi z toho vyplývajú, prináležia? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 21.11.2017

Práca počas štedrého dňa

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Môže ma zamestnávateľ nútiť ísť do práce (robím predavačku v coop) na štedrý deň? Podľa nového sú všetky sviatky zavreté ale že vraj štedrý deň je sviatok až od 12? Je to pravda? Ďakujem, pekný deň.

Odpovedané dňa: 20.11.2017

Darovanie nehnuteľnosti s následným predajom

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať. Otec mi chce darovať nehnuteľnosť, ktorej je výlučným vlastníkom. Nehnuteľnosť vlastní viac ako 5 rokov. Po darovaní by som chcel nehnuteľnosť predať napríklad po 3 rokoch od darovania. Vzniká mi povinnosť platiť daň z predaja, pretože nevlastním nehnuteľnosť aspoň 5 rokov. Ak chcem dať ohodnotiť nehnuteľnosť súdnym znalcom tesne pred darovaním budem musieť uviesť túto zistenú cenu v darovacej zmluve ? Alebo stačí, že budem pri platení daní disponovať súdnoznaleckým posudkom. Jedna sa o to, že pri preukazovaní daňových výdavkov sa vychádza z ceny stanovenej na základe znaleckého posudku v čase darovania. Avšak neviem, či je potrebné, aby bola táto cena uvedená aj v darovacej zmluve alebo stačí mať súdnoznalecký posudok.

Odpovedané dňa: 20.11.2017