Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Koncesionárske poplatky a premlčanie ?

Dobrý deň, majiteľkou bytu som od 02/2011 a bohužiaľ až dnes som sa dozvedela, že koncesionárske poplatky za rozhlas a TV nie sú zahrnuté v inkase, elektrinu riadne platím odkedy som majiteľkou bytu. Zatiaľ mi neprišli žiadne nedoplatky ani výzvy na úhradu. Chcem sa opýtať, že aká je možnosť platiť čo najmenšie penále. Prihlásiť sa dobrovoľne a žiadať o 3 ročnú premlčaciu dobu a tým pádom uhradiť nedoplatky za tri roky? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 26.06.2017

Ako postupovať, keď nemám na súdny poplatok?

Dobrý deň. Mal som od bývalej svokry pôžičku vo výške 8000 €. Pred rokom a pol som uznal dlh a dohodli sme sa písomne na splátkovom kalendári po 30 € mesačne. Ústne sme sa dohodli, že prvé dva roky, pokiaľ musím platiť družinu mojej dcérke, jej môžem posielať 15 €. Teraz mi prišiel platobný príkaz na celú sumu aj s omeškaním a súdnymi trovami, aj keď rok a pol posielam 15 €. Nachádzam sa v situácii, keď nemôžem zaplatiť 6 % poplatok za podanie odporu. Pracujem ako učiteľ s platom 660 €, mám úver na bývanie a spotrebný úver s mesačnou splátkou 135 € + 305 € mesačne platím, výživné 75 € a nájomné 160 €. Veľmi Vás prosím o radu ako pokračovať.

Odpovedané dňa: 26.06.2017

Kto bude dediť po smrti priateľa?

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s dedením v prípade smrti ak priateľ, s ktorým žijem už viac ako rok a mame spolu jeden a polročného syna, je stále ženatý. Dom, ktorý kúpil s manželkou na úver, nechal jej a dcére, pre nás (mňa a syna) kúpil druhý dom v hotovosti (dom je na jeho mene), v ktorom teraz žijeme. Ako je to s dedením pre mňa a syna ak oba domy nadobudol počas manželstva. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 26.06.2017

Priama adopcia dieťaťa z Českej republiky

Dobrý deň, zháňame právnika, ktorý by s nami vyriešil všetky náležitosti ohľadom priamej adopcie dieťaťa z Čiech. Dieťa nám bude odovzdané matkou hneď po pôrode v pôrodnici koncom septembra 2017. Prosím kontaktujte nás na zadanej mailovej adrese. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 25.06.2017

Vydanie bezdôvodného obohatenia

Požičala som jednej rodine pred viac ako rokom okolo 1600 eur. Táto rodina mi odmieta vrátiť peniaze, ktoré potrebujem. Nebola spísaná zmluva nakoľko táto rodina využila moje citové rozpoloženie zo straty bábätka. Mám iba doklad prevodu z môjho účtu na ich, respektíve na ich dlžobu na dom. Ďalšie peniaze získali odo mňa v hotovosti. Odmietajú akýkoľvek kompromis. Dá sa s tým dačo robiť? Aspoň nejakú čiastku získať naspäť? Či sa to neoplatí riešiť súdne a doklad o prevode nestačí? Môj muž vtedy len priateľ bol svedkom ako tie peniaze dostali. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 26.06.2017

Čo nasleduje po zrušení BSM?

Dobrý deň, rada by som sa spýtala ako sa postupuje s nehnuteľnosťou (domom vo Veľkom Bieli) v prípade rozvedených manželov, ktorí si zrušili bezpodielové spoluvlastníctvo. V septembri tohto roku to budú 3r. Je potrebné, pokiaľ jeden z manželov v dome nebýva, aby ho manželka z jeho polovice vyplatila? Prípadne, je povinná mu platiť mesačne nájomné pokiaľ nemá na vyplatenie nehnuteľnosti, či je nutné nehnuteľnosť predať? Ide o bývalých manželov v dôchodkovom veku, ktorí si dobre nevychádzajú, takže nejaká forma dohody ani nenastane. Exmanžel prišiel za bývalou manželkou s tým, aby ho vyplatila, no nakoľko je to staršia pani po infarkte obáva sa čo sa teraz bude diať. Na čo má ona právo, na čo má právo on? Tak by som bola veľmi povďačná, keby ste mi vedeli objasniť, ako sa v takomto prípade postupuje. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 25.06.2017

Kde požiadať o výživné na deti v manželstve?

Dobrý deň, chcela by som vedieť ako postupovať a kde mám podať žiadosť na výživné na deti počas manželstva, zatiaľ rozvod nechcem, je živnostník no peníze čo ma -výplatu mi dá niekedy ma viac no použije ich na svoje veci ako oprava troch aut. Ale na deti mi nedáva postačí to len na šeky, keď dáme dokopy všetké peniaze preto chcem požiadať aj o výživné kôli tomu, že, keď by sme platili inkaso napolovicu zvládla by som to no na deti by mi ostalo asi len tak do 100 EUR. Píšem o mojej výplate, zarábam tak do 450 EUR. Neviem sa pohnúť ďalej, či ísť na súd, či je nejaký iný úrad na takéto záležitosti? Vopred Vám ďakujem. 

Odpovedané dňa: 24.06.2017

Prídavky na deti, bývanie po rozvode ?

Dobrý deň, prajem sme rozvedený bývame v jednej domácnosti deti boli zverené do mojej starostlivosti manžel mi platí výživné na dve deti 240 eur. Deti majú vek 13 a 12 rokov. Zarábam 440 eur s daňovým bonusom. Prídavky mi nechce dať. Súdom boli nariadené matke. Požaduje, aby som mu dala polovicu na bývanie. Ma právo na polovicu, aby som prispievala. Moc mi na deti nezostane. Môžem požiadať o výživné na seba. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 25.06.2017

Výživné alebo zapretie otcovstva

Dobrý deň. Ďakujem za odpoveď a prepáčte, ale moja otázka nebola dobre položená. Rozvedený som už skoro rok a po dohode na súde syn bol zverený do starostlivosti matky a ja platím výživné každý mesiac tak ako to určil súd. Testy DNA som dal urobiť až teraz a výsledok, že otcovstvo je vylúčené mám druhý deň. Nechcem, aby súd zrušil moje otcovstvo, ale nie je fer, aby som platil bývalej manželke výživné. Preto chcem poradiť, či je možné zrušiť len výživné a ostať otcom alebo musím požiadať aj o zrušenie otcovstva. Syn o tom ešte nevie a mám ho veľmi rad, aj keď som sa dozvedel krutú pravdu stále bude mojim synom. Momentálne som na ex manželku veľmi nahnevaný a neviem čo mám spraviť. Za radu ešte raz veľmi pekne ďakujem.

Odpovedané dňa: 26.06.2017

Odhalená nevera

Kamoška chcela odhaliť neveru svojho bývalého jeho terajšej priateľke. Cez pokec mu písala a on začal prejavovať náklonnosť posielal nemravné fotky a ona to poslala jeho terajšej priateľke, aby zistila aký je. Chce ju obviniť, keďže asi prišiel, že kto to urobil a odvolával sa na nejaký paragraf 11-17 chcem sa spýtať, či sa mu podarí nejako uškodiť mojej známej.

Odpovedané dňa: 24.06.2017