Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Náklady na starostlivosť o predmet dedičstva do ukončenia konania

Dobrý deň. Prosím o vysvetlenie, či som ako jediný žijúci potomok nebohých rodičov, povinný niesť prevádzkové náklady (splácanie úveru na zateplenie, odmena správcovskej spoločnosti, nutná údržba - výmeny meradiel, atď. ) na predmet dedičstva (byt, garáž) počas trvania dedičského konania. Rodičia zomreli pred dvoma rokmi, nezanechali žiaden závet a byt nie je možné legálne prenajať. Dedičmi zo zákona sú okrem mňa dve deti môjho zosnulého brata - jedno dospelé, študujúce v zahraničí a druhé maloleté, postihnuté. Dediči (a zákonný zástupca maloletej) dosiahli pred notárom dohodu o rozdelení dedičstva, aktuálne sa už tri štvrte roka čaká na rozhodnutie poručeneckej komisie - ovšem bez známok akejkoľvek aktivity z jej strany. Keďže je obava, že celé konanie sa pri takomto prístupe pretiahne na niekoľko ďalších rokov (jedna sa de facto o dve dedičské konania) nepovažujem svoj problém za zanedbateľný, a preto si zároveň dovoľujem opýtať sa, či mám právo (a hlavne šancu) na nejaké odškodnenie za - z môjho pohľadu - bezdôvodne zdražovanie vydania rozhodnutia (prípadne aj v zahraničí), a či mám nárok, aby sa na mojich nákladoch podieľali aj ostatní dedičia. Otázka, či je možné proces urýchliť je zrejme bezpredmentná (? ) Ďakujem za porozumenie, ZM.

Odpovedané dňa: 13.03.2017

Vylúčenie z užívania bytu

Dobrý deň, som ZŤP a invalidný dôchodca a soc.prípad. Chcel by som sa spýtať, či ja ako nájomník bytu môžem požiadať o otcove vylúčenie z užívania bytu, ktorý tu ma trvalý pobyt,  ale momentálne je vo výkone trestu odňatia slobody a 3×bol obvinený stíhaný a odsúdený z trest. činu nebezpečného vyhrážania kvôli jeho osočovaniam ponižovaniam, deptaniam, znevažovaniam, urážaniam, nadávaniam a vyhrážaniam sa fyz. likvidáciou  a fyz. napadnutiam aj z nožom, pričom majiteľom bytu je môj brat. A otec je notoricky alkoholik, keď išiel byt vypaľovať  a  nebyť mňa tak ten byt podpáli a vypáli. Čím ohrozuje nielen mňa ale celý vchod paneláku.

Odpovedané dňa: 13.03.2017

Penále

Chcel by som sa opýtať, či ma právo Sociálna poisťovňa predpísať penále z ešte neuhradenej istiny.

Odpovedané dňa: 13.03.2017

Vysporiadanie po rozchode partnerov

Dobrý deň, s partnerom sme žili 17 rokov, máme 12 ročného syna. 15 rokov sme bývali v byte, ktorý dostal od starej mamy, zaplatila som prevod, daň, kompletnú, rekonštrukciu bytu, zariadenie. Potom podnikal a zadĺžil firmu za 4 roky cca 4, 5 mil.SK, išla som do firmy, aby som to dala do poriadku 4 roky som bola na úrade práce, lebo nebolo na odvody, v tom čase sa zamestnal a kupovali sme ďalší byt, len na neho lebo som bola na úrade evidovaná, pomáhala som s vybavovaním, zaplatila som tam aj peniaze za kúpu, teraz ma vyhadzuje aj so synom z jeho bytu a ja od neho žiadam 40000,- eur, ktoré mi nechce vyplatiť, že mi nič nedá. Mám po právnej stránke na tento nárok cca 25000 viem aj dokázať a zvyšok nie, aj keď celá jeho aj moja rodina vedia, že všetko mal len vďaka mne. Ako by som mala postupovať? Ďakujem za radu.

Odpovedané dňa: 12.03.2017

Nátlak pri podpise zmluvy

Budem podpisovať zmluvu a som si vedomý, že to bude pod nátlakom a v núdzi. Chcem ju podpísať preto, aby som nespôsobil iné škody no potom to chcem napadnúť. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 12.03.2017

Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň. Odsúdený mi spôsobil škodu cca 1300 eur. Bol mu uložený súhrnný trest vo výmere 3 rokov s odkladom 42 mesiacov. Uložila sa mu povinnosť nahradiť v skúšobnej dobe spôsobenú škodu podľa § 51 ods. 2, ods. 3, ods. 4 písm. c) Tr. zák. Podmienka vypršala koncom roka 2016, ale k náhrade škody nedošlo. Zaplatil v exekúcii jednu splátku. Je možné nejako napadnúť, že odsúdený nesplnil povinnosť uloženú v rozsudku? Posudzuje osvedčenie sa súd sám (zisťuje, či odsúdený splnil uložené podmienky) alebo treba zaslať súdu podnet či oznámenie o nesplnení si uloženej podmienky? Do akej doby od skončenia skúšobnej doby. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 12.03.2017

Podvod pri predaji auta

Dobrý deň, kúpil som auto z bazáru. Samozrejme auto bez evidencie histórie servisných intervalov. Pri predaji mi bolo oznámené, že auto je z dovozu Holandsko. Po pátraní na internetových stránkach ohľadom zistenia histórie cez VIN som sa dopátral, že auto pochádza z Francúzka a stránka ma informovala, že je tam uvedený záznam ohľadom nahláseného počtu najazdených kilometrov. V roku 2014 - 227 000 km a v roku 2015 - 185 000 km. Za túto informáciu som samozrejme zaplatil. Ako mám prosím postupovať, keď bazár odmieta moje argumenty, že takéto informácie sú len informatívne a nemôžem ich použiť ako dôkaz. Druhá vec je, že pri predaji mi bolo oznámené, že auto je po dopravnej nehode na zadnú časť - nárazník. Protokol z kontroly originality voľne dostupný na internete však vyplýva, že auto bolo búrané ako  spredu aj zozadu. Uvádza sa aj strecha. Autorizovaný predajca auta mi ako majiteľovi záznam histórie odmieta poskytnúť. Prosím poraďte ako mám postupovať. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 12.03.2017

Bankový účet

Dobrý deň, objednával som si z istého bazáru produkt v hodnote 30 eur. Avšak neprišlo mi to čo som žiadal, proste klamstvo. Meno vymyslené a peniaze išli na jeho účet, tel. číslo je na neznámeho človeka v BA, ktorý tu Simkartu predal. Chcem sa spýtať, čo v takomto prípade robiť? Má to zmysel ďalej riešiť? Čo som čítal na internete polícia nebude riešiť za 30 eur súdny príkaz na zistenie mena od banky. Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Odpovedané dňa: 12.03.2017

Prepis polovice bytu na blízku osobu

Dobrý deň, v auguste sme urobili prepis bytu, ktorý patril mamine darovacou zmluvou na dve polovice. Ja aj mama máme každá polovicu bytu. Sestra teraz chce urobiť prepis bytu, ale maminej polovice, že by ju prepísala na sestru. Ako má postupovať a aké sú poplatky a postupy.

Odpovedané dňa: 12.03.2017

Služobná cesta

Dobrý deň, v apríli mám ísť na služobnú cestu do Činy no v rovnakom čase ma čaká umelé oplodnenie. Má zamestnávateľ právo nebrať to v úvahu a napriek tomu ma vyslať na sluzobku? Taktiež mi zistili, že pred pár rokmi som prekonala žltačku, ktorú som si pravdepodobne doniesla z Činy, je povinnosťou zamestnávateľa zabezpečiť očkovanie? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 12.03.2017