Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

"Manko" a hmotná zodpovednosť zamestnanca

V predajni počas mojej smeny došlo k manku 100e (krádežou). Kamerový záznam nemám (aj, keď kamera tam je). Vedúci žiada, aby som to uhradila, aj keď nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť. Som povinná to uhradiť a môže mi prípadne siahnuť na mzdu? Na polícii to neohlásili a tým pádom sa nič nerieši. V prípade, že odmietnem zaplatiť, môže mi dať výpoveď?

Odpovedané dňa: 11.12.2017

Odpredaj nehnuteľnosti

Sme dvaja bratia, jeden ma dvojaké občianstvo rakúske a slovenské, budeme dediť časť nehnuteľnosti domu, dom ma samostatné 3 bytové jednotky, jedna je vo vlastníctve občana s dvojakým občianstvom R a SR a druhá jednotka občana SR, dediť sa ma tretia byt. Jednotka. Občan s rak. Občianstvom chcel by odpredať občanovi SR svoju byt. Jednotku a časť tretej zdedenej byt. Jednotky a ja nemám záujem o odkúpenie, z jeho strany je vyhrážanie, že odpredá všetky tri byt. jednotky. Otázka: dovoľuje to zákon, keď sú spoluvlastníkmi dvaja občania USA, dvaja vlastníci SR a občan s dvojakým občianstvom SR a R Ďakujem.

Odpovedané dňa: 11.12.2017

Auto a vady

Dobrý deň, mal by som otázku ohľadom auta, kúpil som auto 4. 10. 2017 s tým, že majiteľ mi tvrdil, že o auto bolo starané, nie sú s ním žiadne problémy, jednoducho auto je na 100% už po týždni používania sa na aute začali prejavovať chyby, ktoré sú určite dlhodobejšieho pôvodu a nie sú skryté (krivé kotúče na brzdách, spojka zodratá, ručná brzda, elektrika v aute) a teraz najnovší problém, auto je v servise lebo je prasknutý chladič to znamená, že auto nekúri, prehrieva sa a trati sa voda, a moja otázka znie mám nárok od neho žiadať peniaze na preplatenie opravy? Alebo dokonca mu môžem auto vrátiť. V zmluve nie je uvedená žiadna chyba a auto ich ma strašne veľa, ja sa do aut nerozumiem ale sú na tom aute chyby, na ktoré nemusím byť ani mechanik a vidím ich.

Odpovedané dňa: 08.12.2017

Pracovný pohovor a invalidný občan.

Dobrý deň, som absolvent VŠ, chystám sa na pohovor. A som polovičný invalidný dôchodca. Chcem sa spýtať, keď budem zamestnávateľovi hovoriť, že som polovičný invalidný dôchodca, tak, či ma právo vedieť konkrétne čo mi je? Lebo nie je mi príjemné mu u tom hovoriť, rad by som si nechal pre seba čo mi je. A, či bude potrebovať doklad o tom, že som polovičný invalidný dôchodca? A ak bude potrebovať doklad, tak, či v tom doklade musí byt aj uvedené, že čo konkrétne mi je? Alebo bude stačiť len doklad ? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 07.12.2017

Rezervačná zmluva

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť nakoľko nevieme ako sa máme k tomu postaviť. Predávame byt bez RK, podpísali sme zo záujemcom rezervačnú zmluvu na byt, no po mesiaci prišiel, že vraj mu v banke nedajú takú hypotéku na byt a žiadal o vrátenie rezervačného poplatku, aj keď sme sa dohodli, že si nebude vyžadovať vrátenie zálohy, no nakoniec sme sa dohodli, že z 1500 eurovej zálohy chce aspoň 600 eur tak sme vyhoveli a podpísali sme odstúpenie od rezervačnej zmluvy 31. 10.2017. No dnes nám doručil papier, že chce vrátenie celej sumy zo zálohy. Potrebovali by sme poradiť, či fakt musíme vrátiť celú sumu. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 06.12.2017

Občianske združenie - dar fyzickej osobe

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môže občianske združenie z vlastných finančných prostriedkov vyzbieraných z 2% daní darovať peňažné prostriedky matke zdravotné znevýhodneného dieťaťa ako pomoc na rehabilitáciu a výdavky spojené so starostlivosťou o takéto dieťa. Aký je postup, aby to bolo všetko v právnom poriadku. Musí matka nejak dokladovať na čo peňažné prostriedky použila? Ďakujem. S pozdravom.

Odpovedané dňa: 05.12.2017

Náhrada za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti

Som zamestnanec odmeňovaný podľa zákona 553/2003 Z. Z. O odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Súčasťou mojej pracovnej náplne je aj odhŕňanie snehu z obecných komunikácii v zimnom období. Počas víkendu (dni pracovného pokoja) mám nariadenú pracovnú pohotovosť mimo pracoviska. Za hodiny pracovnej pohotovosti mimo pracoviska mi patrí náhrada podľa § 21 citovaného zákona. Mám pridelený služobný mobilný telefón. Patrí mi v tomto prípade náhrada za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti mimo pracoviska podľa § 21 ods. 1 písm. a/ alebo podľa § 21 ods. 1 písm. b). V čom spočíva prakticky rozdiel medzi písm. A) a písm. B) § 21 ods. 1 zák. č. 553/2003. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 04.12.2017

Získaní slovenského občanství

Dobrý deň, jsem občan české republiky, narodil jsem se v Čechách a trvali pobyt mám také v Čechách, muj dedá jaký je 50 let zesnulý byl Slovák, mám právo na slovenské občanství s tím, že bych se vzdal českého. Dekuji za odpoved a Vás čas.

Odpovedané dňa: 04.12.2017

Rozvod s občanom SR

Sem česka a manžel je Slovák, ale nevím kde vubec bydlí. Manželství bylo uzavřené na Slovensku a nevím kam mám podať žádost o rozvod. S manželem nežijí od roku 2005.

Odpovedané dňa: 05.12.2017

Dedenie v tretej dedičskej skupine

Dobrý deň, prosím, ak je to možné, môžete mi odpovedať na doplňujúcu otázku k  ficek.sk/dedenie-v-tretej-skupine-12836?  Deti synovcov a neteri (prasynovci - pranetere) po poručiteľovi nemajú nárok na dedičstvo ani v tom prípade, ak v čase úmrtia poručiteľa (slobodný, bezdetný) žili deti jeho už mŕtvych súrodencov (synovci/netere),  ale časť majetku bola až teraz znovuobjavená ?

Ak by sa tak nestalo a tento majetok nebol pri dedičskom konaní po poručiteľovi opomenutý, dnes už mrtvi synovci/netere by boli jeho vlastníkmi a následne by sa nimi stali ich deti (prasynovci/pranetere).

Ďakujem.

Odpovedané dňa: 02.12.2017