Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Presunutie času odletu

Dobrý deň, letím so spoločnosťou Ryanair cestou Lisabon - Brusel - Bratislava, môj let z Lisabonu do Bruselu presunuli a nestíham let z Bruselu do Bratislavy. Čo mám robiť? Žiadať o finančnú náhradu alebo o nahradenie obidvoch leteniek? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 22.02.2018

Výpoveď zo skráteného pracovného úväzku

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom výpovednej lehoty pri skrátenom úväzku (menej ako 15h týždenne). V článku ( https://mojplat. Sk/hlavná-stránka/právo/pracovnoprávna-ochrana-zamestnancov/skrátene-úväzky/práca-na-skrátený-pracovný-úväzok ) som sa dočítal, že by výpovedná lehota mala byt 15 dni, ale podľa zákona č. 311/2001 Z. z. § 62 (6), keďže moja pracovná zmluva trvá od 10. 12. 2015, by mala byt 2 mesiace. Je to naozaj tak alebo ma článok, v ktorom sa píše, že ak je zmluva na skrátený pracovný úväzok dohodnutá na menej ako 15 hodín týždenne, výpovedná lehota sa skracuje na 15 dni? Ďakujem za radu.

Odpovedané dňa: 22.02.2018

Rozvod - späťvzatie návrhu ?

Dobrý deň, prajem nevedeli by ste mi poslať žiadosť, ako sa dá zrušiť žiadosť o rozvod Za kladnú odpoveď ďakujem alebo nejakú stránku kde sa to dá stiahnuť. Ešte raz ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.02.2018

Ukončená exekúcia a blokovaný účet ?

Dobrý deň, ako postupovať v prípade, že banka blokuje celý účet dva roky po ukončení exekúcie a dva roky si sťahuje poplatok za správu exekúcie na účte vo výške 10 e mesačne. Komora exekútorov celý prípad preverila a oznámila nám, že exekúcia bola ukončená a ukončenie bolo oznámené banke v januári 2016. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.02.2018

Kúpno-predajná zmluva uzatvorená v AAA - auto.

Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu odpoveď veľmi mi to pomohlo.

Odpovedané dňa: 21.02.2018

Trestný čin alebo priestupok ?

Dobrý deň. Jednej pani som požičala detský kostým hodnota 8 € a nechce mi ho vrátiť. Neodpovedá na správy a zablokovala ma. Ak mám dôkaz v mobile, že som jej ho dala, a že mi ho nemieni vrátiť viem nejakou inou cestou si ho vymôcť ? Môžem ísť s takou vecou na políciu? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.02.2018

Podielový spoluvlastník a právo cesty ?

Dobrý večer, zaujali ma Vaše odpovede na zriadenie vecného bremena v práve prechodu, pretože práve takýto problém mám aj ja, ale z opačnej strany. Vlastním nehnuteľnosť, ktorá je určená na podnikanie - stavba,  z ktorej istú časť cca 1/10 vlastní iný majiteľ. Pozemok okolo celej nehnuteľnosti vlastním len ja. Doposiaľ mohol majiteľ 1/10 nehnuteľnosti bez problémov využívať môj pozemok na prístup k svojej časti nehnuteľnosti. Nebolo mu bránené v prístupe. Avšak teraz majiteľ 1/10 nehnuteľnosti sa dožaduje na súde zriadenia vecného bremena spočívajúce v práve prechodu cez môj pozemok. Má právo žiadať majiteľ 1/10 hneď zriadenie vecného bremena? Je zákonom určené, aké minimálne vymedzenie priestoru na prechod mu musím poskytnúť ? Kto to určuje? Nemal by najprv súd určiť, aby bola uzatvorená nájomná zmluva na časť pozemku, aby mal zabezpečený prístup k svojej časti nehnuteľnosti? Je určené zákonom, aká cena nájomného je možná? Ako zákon chráni vlastníka pozemku, aby sa jeho nehnuteľnosť neznehodnocovala zriadením vecného bremena? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 22.02.2018

Rozdelenie spoločného majetku

Dobrý deň, po 14 rokoch sme sa rozišli s priateľom, s ktorým mám 2 deti. Spolu sme nadobudli dom, auto a všetok hmotný majetok. Po rozchode som sa odsťahovala s deťmi s tým, že z domu sme nič nezobrali. Na dom máme hypotéku, ktorú som platila 3 roky ja a teraz ju platí on. Mám právo si žiadať vyplatenie z domu alebo čiastku, ktorú som vyplatila ja? Za odpoveď ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.02.2018

Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva súdom ?

Dobrý deň. V 2007 som kúpila dom kde 2/3 mám ja, 1/3 má bývalý priateľ. Pri kúpe domu som ja brala hypotéku, ktorú dodnes splácam a v hotovosti som zaplatila 100 000 Sk. Priateľ odišiel v roku 2009 a nárokuje si na sumu 10 000 eur. Neprispieva ničím a ja som už investovala do nehnuteľnosti od doby kedy on tam nežije. Otázka znie: Môže si nárokovať na takúto sumu a môže ju aj dostať? Žiadna dohoda z jeho strany nepripadá do úvahy, pretože stále trvá na tejto sume Vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 19.02.2018

Šéf sleduje kameru

Šéf sleduje kamery v práci. Odchod a príchod zamestnancov v práci a podľa toho opravuje hodiny príchodu a odchodu. Kameru ma aj na chodbe kde sa prezliekajú učni je to v poriadku. Po chodbe chodia aj zamestnanci do sprchy. Čo sa dá s tým robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.02.2018