'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Zneužitie osobných údajov

Dobrý večer, na uvedenie do deja uvádzam už predtým u Vás riešený problém: MOJA OTÁZKA Dobrý deň, p. Ficek, našiel som Vás, že radite online a momentálne nemám čas behať osobne za právnikmi, tak by som Vás chcel poprosiť poradiť s týmto problémom. - Mám 25, rodičia sú dlho rozvedení, mám niečo cez mesiac po svadbe. Problém je s otcom, nekontaktuje sa, nebol na svadbe, platí výživné. Dnes som však od neho dostal správu, aby som mu zaslal okopírovaný sobášny list a údaje o tom, kde a odkedy je zamestnaná moja manželka( práve ukončila vysokú školu). Ja som ešte študent a dva roky budem. Zo skúsenosti viem, že niečo zamýšľa. Myslíte, že sa chce zbaviť výživného? Viete mi napísať, čo asi plánuje? Otec je právne vzdelaný a čisté svedomie voči svojim deťom vôbec nemá. Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. S pozdravom, J. VAŠA ODPOVEĎ Oblasť práva: Rodinné právo Kraj: Prešovský Odpoveď: Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame, že podľa úst. § 71 zákona o rodine majú manželia voči sebe vzájomnú vyživovaciu povinnosť. To, že ste uzatvorili manželstvo nie ste povinný svojmu rodičovi oznamovať, ako ani to, či manželka pracuje. Z uvedeného dôvodu - vzájomná vyživovacia povinnosť medzi manežlmi, Vás otec poda prípadne už podal návrh na súd na zrušenie prípadne zníženie výživ. Povinnosti. Súd bude oprávnený tieto doklady resp. údaje vyžiadať v konaní. V rámci rodinnoprávnych vzťahov odporúčame uvedenú informáciu - dátum uzatvorenia manželstva /nie sobášny list/, ako aj poskytnúť informáciu o tom, či Vaša manželka pracuje. Zamestnávateľa neuvádzajte, uveďte len informáciu o tom, že Vaša manželka pracuje alebo nepracuje, teda nie zamestnávateľa/. NOVÁ OTÁZKA Rodič si vyžiadal sobášny list na matrike a sobášny list zneužil a doložil ho súdu ako dôkaz, že som ženatý študent. Návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti už podal. Chcel by som vedieť, či nedošlo k porušeniu zákona o ochrane o osobných údajov zo strany pracovníčky matričného úrady, prípadne zneužitia dokumentu mojim otcom. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 11.12.2018

Western Union storno platby

Prosím Vás o radu poslala som peniaze prostredníctvom western Union chcem sa opýtať, či je možné získať odoslané peniaze spať ďakujem za skorú odpoveď.

Odpovedané dňa: 09.12.2018

Je možný súbeh odstupného a odchodného

Dobrý deň, v akom zákone sa dočítam, resp odvolám na súbeh odstupného a odchodného. Čo robiť v prípade, ak mi zamestnávateľ dá na výber, že buď odstupné alebo odchodné, ak mám nárok na obidve ? Ďakujem Eva.

Odpovedané dňa: 08.12.2018

Kúpa bytu

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať s priateľom sme kúpili byt od jednej staršej pani minuli mesiac boli im ihneď vyplatené peniaze s banky s tým, že ona je jediná vlastnícka a ma dve deti. S tým, že jej syn nás dal na súd, že mu nebola vyplatená suma, ktorú sme udali na zmluve, ktorú si on vyžiadal, aby peniaze s jej bytu boli rozdelené medzi nich súrodencov rovnakým dielom. Jeho sestra má aj výpis účtu, že mu tie peniaze poslala len jemu akonáhle tie peniaze prišli jemu ich zobral exekútor takže z tých peniazov on nič nedostal, a že bude tvrdiť na súde, že sme ho oklamali, a že nevie vôbec aké zmluvy podpisoval pred notárom. Je možné, že súd mu to uverí, že sme na neho tlačili a nevedel čo podpisuje? Neradi by sme prišli o byt aj peniaze. A ešte by som chcela vedieť, či má vôbec nárok kým majiteľka žije na ten byt on, keďže nie je spolumajiteľ, lebo to bolo na dobrej vôli tej majiteľky, či si tie peniaze nechá alebo rozdelí medzi syna a dcéru. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 06.12.2018

Výpoveď pracovnej zmluvy

Dobrý deň, chcem sa spýtať mojej manželke konci pracovná zmluva po dvoch rokoch k 31. 12. 2018 zamestnávateľ môže dať výpoveď, aby upovedomil vopred lebo v tejto firme aj minulý rok dali výpovede medzi sviatkami, keď boli ženy na dovolenkách alebo v tomto prípade tiež musí zamestnávateľ dať vopred vedieť o skončení pracovného pomeru. Ďakujem za odpoveď Robert.

Odpovedané dňa: 06.12.2018

Provident

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Mám dlh v pohotovosti bral som si raz úver 600 e splátka 98 e mesačne na rok. Zaplatil som jednu splátku viem moja chyba veľká nezodpovednosť. Bolo to v roku 2014 a teraz je december 2018 a mám zaplatiť 5200 e. Dá sa s tým niečo robiť, ešte to nedali na exekúciu, dohodol som si splátky po 50 e ale zdá sa mi ten úrok veľa. Čo ďalej platiť za vlastnú hlúposť alebo sa to dá nejak normálne urobiť ešte?

Odpovedané dňa: 06.12.2018

Prepísanie nehnuteľnosti

Vlastníme s druhom spoločne nehnuteľnosť. Dohodli sme sa, že ho vyplatím mimosúdne, na ruku. Ako najrýchlejšie a najlacnejšie je prepísanie domu len na mňa. Darovacou, kúpnou zmluvou? Vieme si to vybaviť sami?

Odpovedané dňa: 04.12.2018

Nepravidelné výživné

Dobrý deň, môj bývalý manžel má súdom určenú výšku výživného na dve deti 250,- Eur mesačne k 15. k rukám matky. Už vyše roka mi však výživné posiela nepravidelne a to tak, že napr. čaká do tretieho mesiaca a potom pošle len za dva mesiace alebo len za jeden. Napríklad dlhuje mi za október, november a december, ale pošle výživné začiatkom decembra len za dva mesiace alebo len za jeden. Tým pádom spĺňa podmienku, že vlastne nie sú to tri mesiace neplatenia výživného a ja tým pádom nemôžem podať trestne oznámenie, i keď ide o nepravidelné platenie. Ja som v podstate 3 mesiace bez výživného. On to jednoducho zneužíva. Dá sa s týmto niečo urobiť, aby mi posielal pravidelne? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 04.12.2018

Mohol by som investovať ak mám 16 rokov?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či by som mohol investovať menšie peniaze (500-1000 eur) ak mám len 16 rokov? Na internete som odpoveď´ nenašiel, tak som sa obrátil na Vás. Ak áno, nemal by som nejaký problém alebo možno pokuty, a či by potom moji rodičia za to niesli zodpovednosť. Ďakujem veľmi pekne.

Odpovedané dňa: 29.11.2018

Pracovná cesta - vymáhanie

Pracujem na základnej škole ako učiteľ. Zamestnávateľ ma vyslal v októbri 2017 rámci projektu Erasmus+ na služobnú cestu /návštevu školy/ do Belgicka. Na projekt sme dostali dotáciu z európskeho programu Erasmus+. Teraz, keď potrebujú dokladovať, zistili po roku, že ja som tam nemal cestovať a požadujú odo mňa vrátiť sumu, ktorú som vtedy dostal na účet - na zaplatenie cesty, ubytovania, stravovania a vreckového. Ide pre mňa o veľkú sumu. Je to v poriadku? Mám ja platiť za chybu niekoho iného ?

Odpovedané dňa: 29.11.2018