Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Lehoty pri nariadení výkonu trestu

Dobrý deň,
Rad by som Vás požiadal o informáciu. Súd, ktorý podmienečne prepúšťal odsúdeného rozhodol o neosvedčení sa v skúšobnej dobe a tým nariadil dosedenie zvyšku trestu v decembri 2017. Až o dva roky neskôr, v decembri 2019 súd vydal výzvu na nastúpenie do výkonu trestu. Sú tieto dva roky v štandartnom postupe?

Odpovedané dňa: 03.06.2020

Časť domu patrí realitke

Dobrý deň. Som 1/3 vlastníčka rodinného domu s pozemkom, v ktorom býva moja 85 ročná babka. Ďalším 1/3 vlastníkom je moja sestra a 1/6 pripadá môjmu otcovi, ktorý ju zdedil po smrti svojej manželky /mojej mamy, 1/6 vlastnil môj ujo. Mal exekúciu a vyhlásil bankrot. Jeho 1/6 odkúpila realitná kancelária, ktorá teraz chce vymáhať nájomné od babky. Ponúkla nám možnosť odkúpiť túto 1/6 za 6800 eur, čo sa nám zdá prehnané. Moji rodičia a ujo sa ešte roky pred tým dohodli, že ujo sa vzdá svojej čiastky výmenou za osobný automobil. Moji rodičia mu auto dali, ale k zmluve už nedošlo, pretože moja mamka umrela a nikto vtedy neriešil tieto záležitosti. Takže ujo sa dostal do exekúcie a týmto aj tá vymáhaná čiastka. Čo môžeme robiť? Prosím poraďte nám.

Odpovedané dňa: 03.06.2020

Poplatky za darovanie bytu

Dobrý deň, . Chcem dvom dospelým deťom darovať byt stým, že ho budem užívať do smrti. Budú poplatky ako pri detičskom konaní? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 25.05.2020

Nadobudnutie nehnuteľnosti v rozvodové konaní

Dobrý deň,
Syn ide podať žiadosť o rozvod. Avšak potrebuje si kúpiť nehnuteľnosť a doriešiť už začatý úver. Rozvodové konanie bude trvať určite dlhšie ako nehnuteľnosť nadobudne. Potrebujem vedieť, či dňom podania žiadosti bude majetok nadobudnutý iba v stanovom vlastníctve, alebo potrebuje podpísať BSM. Neviem sa nikde dozvedieť, či dátum podania bude spätne aj dátumom rozvodu.
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 21.05.2020

Rozdelenie elektriny vody a plynu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Žijeme v dvojdome s jedným popisným číslom, všetko máme spoločné (plyn, voda, elektrina) a chceli by sme sa rozdeliť, aby každý mal svoje pripojenie a platil za seba. Každý máme vlastný vchod.

Odpovedané dňa: 21.05.2020

Ako postupovať pri ochrane duševného zdravia

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, učím na škole pre postihnuté deti. V septembri si ma údajne nahrali rodiča na diktafón, že kričím na deti a nahrávku predložili vedeniu, za čo mi bolo udelené kárne opatrenie. V celku mám mohutný hlas, aj keď rozprávam normálne. Nahrávku som dodnes nepočula. Nebránila som sa lebo v tom čase mal môj brat mozgovú príhodu. Vytkli mi aj syna, aby som ho v myšlienkach nenosila do práce (môj syn zomrel za tragických okolností). Od toho dňa všetko čo spravím, robím zle. Situácia a existencia je niekedy neznesiteľná rada by som vedela ako postupovať. Odísť zo zamestnania nechcem a ani si dovoliť nemôžem z finančných dôvodov.

Odpovedané dňa: 21.05.2020

Môže exekútor blokovať vozidlo?

Zdravím, možno to sem nepatrí ale predsa skúsim.
Kúpil som auto MV, na dopr. Inšpektoráte mi ho nechcú prepísať. Majiteľom vozidla je 13 ročný zdravotne postihnutý chlapec, a držiteľom je jeho mama (zákonný zástupca - ktorá má exekúcie) a preto exekútor vozidlo zablokoval. Má vôbec právo exekútor blokovať takéto MV ? Veď majiteľ 13r. chlapec, ktorý exekúcie nemá a navyše je zťp.
Čo treba robiť v takomto prípade?

Odpovedané dňa: 21.05.2020

Prerábka kúpeľné a nedokončenie práce

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako mám postupovať v danej situácii.
Dala som si prerábať v byte kúpeľnú na základe odporúčania mojej kolegyne odporučila mi svojho známeho.
Dotyčný prišiel dohodli sme sa iba ústne takže nemáme zmluvu. Požadoval zaslať zálohu vo výške 2000, ktorú som mu zaslala s poznámkou záloha kúpeľňa plus moje meno.
Začal pracovať prvý týždeň začal búrať ale už druhý týždeň sa mi to nezdalo tak sme s priateľom mu aj hovorili, či to stihne, pretože sme sa dohodli, že práca bude trvať max 3 týždne, a že pracovať bude od 8.00 do 16.00, ale dotyčný chodil kedy chcel a odchádzal kedy chcel. Posledný týždeň nám kúpeľňa aj WC vyzeralo skoro ako na začiatku, aj sme mu hovorili čo sa nám nepáči, aby to prerobil ale ignoroval nás. Samozrejme mám všetko nafotené. Prácu nedokončil v dohodnutom termíne a všetko sme museli dať prerobiť nakoľko bola zle aj elektrina aj voda a iné veci. Blížil sa dátum odovzdania kúpeľne bola nedeľa 10.5. a po telefonáte s priateľom, že prečo to nie je hotové mi bola zaslaná správa, že to nie je reálne dokončiť, že keď máme niekoho kto nám to dokončí, tak s tým súhlasí a odvtedy nám nebral telefón iba občas odpisoval. Chcela som od neho pokladničné bloky, ktoré doteraz nemám a nemôžem si vyreklamovať veci, ktoré kúpil bez môjho povolenia a sú nepoužiteľné. 18.5.2020 mi zaslal poštou faktúru na vyššiu sumu ako 2000 €, kontaktovala som ho telefonicky, ale nedvíhal tak sms správou a následne aj poštou, že mám výhrady voči faktúre a prosím, aby sa mi ozval. On mi napísal, že mi na druhý deň zavolá, ale neozval sa. Chcem sa opýtať, či som povinná faktúru uhradiť, keď tam nedal, že mu bola vyplatená záloha a nemám bločky od tovaru, ktorý mi stojí doma. Mám právo na reklamáciu ? Mám postupovať ?
Ďakujem vopred za odpoveď. S pozdravom Z.

Odpovedané dňa: 19.05.2020

Ako postupovať pri nesplácaní dlhu?

Dobrý deň. Mám problém s dlžníkom, 3 mesiace neplatí dlh a vyhýba sa. V apríli mal byt celý dlh splatený. Mám aj zmluvu, ale nieje tam napísaný dátum, do kedy mal byt dlh vyrovnaný. Viete mi prosím poradiť čo mám robiť? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 19.05.2020

Hypotéka a právo na dom

Dobrý deň. Neviem, či by ste mi vedeli poradiť - s bratom sme kúpili dom, v ktorom bývame aj spolu s našimi rodičmi. Dom je písaný na brata, keďže vtedy pracoval len on. Hypotéku platím ja aj brat. Chcela by som sa spýtať, či by sa dala spísať dáka zmluva kde bude písané, že hypotéku platím aj ja a tým pádom mám na dom právo ako on. Niečo v tom zmysle, že 50% domu je moja, keďže hypotéku platíme spolu. Ide mi o to, že ak by sa niečo stalo, aby som bola krytá, že mám na dom také isté právo ako on. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 16.05.2020