Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Opakovane vede vozidla pod vplyvom návykovej látky

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať. Či ma význam podávať odpor k rozsudku. Včera som bol odsúdený v superrýchlom konaní, za jazdu pod vplyvom alkoholu. Pri čom som nafúkal takmer 2 promile. Viedol som malý motocykel. Rozsudok je 4mesiace s podmienečným odkladom na 1rok, a zákaz vedenia mot. Vozidiel na dobu 6rokov. Za rovnakú vec som už bol odsúdený pred cca 3 rokmi. Preto sudca dal takýto vysoký trest. Samozrejme som sa priznal, skutok oľutoval, spolupracoval pri všetkom, a tak ďalej. Pre mňa je 6 rokov bez VP absolútne likvidačný rozsudok, keďže pracujem v zahraničí, a jazdím vlastným autom. Bojím sa však, že pri odvolaní by som mohol dostať ešte vyšší trest, prípadne priamo basu na tvrdo. Myslíte si, že by bolo rozumne podávať odpor v takomto prípade? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.04.2018

Nevyplácanie mzdy a výplatné pásky

Dobrý deň, prajem, pracujem v Prešove zatiaľ v nemenovanej spoločnosti kde nás zamestnávateľ nevypláca už posledné dva(tri budú s aprílom) mesiace. Nedvíha telefón, neodpovedá na emaily, totálne ignoruje kontakt zamestnancov. Vo firme, ktorej pracujem nie je ani uvedený v orsr, nikde sa jeho meno nevyskytuje. Dlží nám výplaty za: Február, Marec, (Apríl), od kedy pracujeme v tejto spoločnosti tak som bol pol roka neplátcom v poisťovni nakoľko to zamestnávateľ ignoroval a neriešil, až kontaktovanie od právnika ho prinútilo nás prihlásiť do poisťovne. Minulý rok o rovnakom čase nás nevyplácal za mesiace (jún, júl, august), nakoniec nám za august ani nedal mzdu, pretože bol v Taliansku a nezadával nám prácu, tak sme len tak sedeli v kancli, do ktorého mimochodom cestujem 20km denne. Viem, že to je nevytvorenie prac podmienok z jeho strany, ale tak čo som mal robiť? V prípade, že sa podarí kontaktovať zamestnávateľa je na nás hrubý a hovorí, že ma na nás len 2 minúty, inak skladá telefón. Tak som mu oznámil, že ignoruje zamestnancov a nezadáva nám prácu za posledné dva týždne. Robíme weby a eshopy, takže on aj nakupuje potrebné pluginy, nástroje a podobne, začali sme projekt 2 apríla a on stále nezakúpil potrebné materiály videa a fotky z banky a zvaľuje to na zamestnancov, pričom zamestnanci nemajú prístup k jeho bank. karte alebo účtu, ktorým kupuje spomínané grafické a webové materiály. Ak sa táto správa vôbec dostane k Vám, tak by som poprosil, aby ste mi poradili, nakoľko pribúda ľudí, ktorých súkromníci zdierajú na kosť bez mzdy. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.04.2018

Právo na bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti ?

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, či má manželka nárok na bývanie v dome, keď pred viac ako 10-timi rokmi odišla z predmetného domu, momentálne býva v rodičovskom dome, z ktorého sa musí ale vysťahovať, a chce sa vrátiť naspäť do domu k manželovi, s ktorým celý čas neudržiavala kontakt, na chode domácnosti sa nijako nepodieľala. Má aj napriek tomu právo sa tam vrátiť a žiť? Dom je vlastníctvom oboch manželov. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 17.04.2018

Maloletý a náhrada škody ?

Dobrý Deň, chcel by som sa opýtať jednu otázku ohľadom poškodenia majetku v škole. Konkrétne tabule. Škoda vznikla pri prerábaní miestnosti, kde sme ani oficiálne byť nemali. Ide o to, že už zopár týždňov namiesto praxe na počítačoch prerábame fyzicky učebňu. Keďže nás odbor je mechanik počítačových sieti, tak nikto z nás nemá vzdelanie na prerábanie, maľovanie, vŕtanie. Dúfam, že chápete ako to myslím. Skúsim ešte jednoduchšie vysvetliť. Namiesto praxe kde opravujeme počítače atď., tak prerábame učebňu a popritom vznikla škoda, spadla nám skriňa a zničila tabuľu. Škola chce po nás zaplatiť 170 €,  pritom to bolo omylom a my sme tam nemali čo robiť. Za nejakú radu budem vďačný. Pekný deň.

Odpovedané dňa: 12.04.2018

Reklamácia vád na novostavbe ?

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ako mame postupovať pri reklamáciách vád na dome. Čo všetko nám k tomu treba ako mame postupovať. Už od decembra sa snažíme dohodnúť sa majiteľom firmy čo nám dom staval, aby sa tie chyby odstránili no doteraz sa nevieme dohodnúť. Poslal tu nejakého človeka spísal si všetky závady na dome. No doteraz neboli ochotný nám to všetko odstrániť. Snažíme sa s ním skontaktovať no poväčšinou nám povie, že jeho robotníci sú chorí alebo, že ich ma na západe, že sa nemáme báť, všetko dá do poriadku. Nechali sme to tak a dúfali sme, že svoje slovo dodrží no po 4 mesiacoch nie je ochotný k nám niekoho poslať, či zdvihnúť telefón. A nedvíha nám ani ten pán čo nám spisoval tie reklamácie. Nevieme ako máme reklamáciu podať a ak ako môžeme vedieť, že si ten dopis prebral. Poradíte nám ? Vopred ďakujem. 

Odpovedané dňa: 09.04.2018

Platiť náhradu škody zahraničnému odberateľovi ?

Dobrý deň, pracoval som ako SZČO v Belgicku a spôsobil som škodu pri manipulácii s vysokozdvižným vozíkom (poškodená brána), nakoľko preukaz ani školenie som nemal, bude mi škoda zosobnená ? Príkaz na uvedenú prácu mi dal vedúci a zamestnanec, ktorý ma zaúčal (ale je to tvrdenie proti tvrdeniu). Po oznámení, že do práce už nepôjdem, ma kontaktoval pracovník, ktorý mi sprostredkoval daný job, že mám čakať faktúru za spôsobenú škodu. Mám aj zmluvu v ang. jazyku ak by bolo potrebné.

Odpovedané dňa: 08.04.2018

Nebytové priestory a ich uvedenie do pôv. stavu ?

Dobrý deň, momentálne máme v nájme priestor, v ktorom prevádzkujem kozmetické služby. Z tohto nájmu chcem však odísť. V priestore som so súhlasom majiteľa postavil dve priečky a vymaľoval steny. V zmluve je uvedené, že po skončení nájmu mám priestor dať do pôvodného stavu. Majiteľ odo mňa žiada, aby som zbúral priečky a vymaľovať steny na pôvodnú farbu. V zmluve a ani v preberacom protokole nie je uvedený ako vyzeral pôvodný stav priestoru. Má právo majiteľ žiadať odo mňa tieto veci? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 04.04.2018

Čierna stavba

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa jedna o čiernu stavbu, sused mal na dvore letnú kuchyňu s pevným základom, obvodové múry zbúral a postavil si na tom poschodový drevodom niečo ako zrub. Je to meter od môjho domu a zvod vody zo strechy a domu si urobil rovno pod moje múry. Celý dom je podmočený a vnútorné steny mi v dome začali vlhnúť a doslova mi odpadáva už zo steny. Súhlas s výstavbou na drevodom od nás nemá. Prosím Vám kde sa môžem obrátiť a zistiť, či je táto stavba v súlade so zákonom nakoľko pán sused mi odmieta ukázať stavebné povolenie na túto stavbu a ako som zistila na katastri niesu na jeho pozemku žiadne nahlásené zmeny. Už len z bezpečnostného hľadiska, že je to drevodom môže takto blízko postaviť pri mojom dome? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 03.04.2018

Nevyplatenie faktúry (podpísaný doklad)

Dobrý deň, na základe objednávky boli prevedené stavebné práce, ktoré boli riadne prevzaté a bola vystavená faktúra. Platba mala prebehnúť v hotovosti, bol vydaný príjmový aj výdavkových pokladničný doklad (riadne vyplnený a podpísaný). Nato odberateľ podmienil vyplatenie odmeny za prácu podpísaním zmluvy kde sa dodávateľ zaväzuje, že do ukončenia stavby nebude pracovať pre inú spoločnosť, čo dodávateľ podpísať odmietol a odberateľ mu tak odmietol vyplatiť peniaze avšak ponechal si podpísaný výdavkový doklad. Dodávateľ je SZČO. Aké sa právne možnosti vymáhania pohľadávky ak z "papierového" hľadiska bola odmena vyplatená. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 02.04.2018

Rozvod a právo na náhradný byt ?

Dobrý deň, môj brat je už pár rokov rozvedený, jeho ex s ním až donedávna bývala v jeho dome, ktorý dostal darom. Deti sú zverené do starostlivosti jeho ex manželke, a preto ju niekoľko rokov nechal bývať u neho aj po rozvode. Pred rokom a pol sa definitívne vrátil spať na Slovensko, kde si našiel prácu, lenže po krátkej dobe zistil, že život s jeho ex je nemožný, strašne ho psychicky týrala a vždy len vymýšľala intrigy a aj deti proti nemu štve. Dokonca mu kradli aj peniaze. Tak jej zrušil trvalý pobyt, ona sa aj s deťmi o pár týždňov, či mesiacov odsťahovala, ale po 3 mesiacoch sa chce vrátiť späť, lebo vraj nemá kde bývať, lebo jej ukončili nájomnú zmluvu. K bratovi sa medzičasom prisťahovala jeho najstaršia dcéra aj s dieťaťom a priateľom. Vzájomne spolužitie bude náročné, brat sa konečne dal psychicky do poriadku. Údajne brat musí svoju ex prichýliť, keďže má deti v starostlivosti, ale čaká ich súd a brat si deti chce vziať. Tak sa chcem spýtať, či ju musí vziať spať k sebe a celkový proces ako nájsť riešenie jeho problému. Ja sa bojím, že ho jeho ex vydiera nejakou vecou, ktorú si vymyslela a naplánovala. Brat má totiž podmienku za nejaký dlh a jeho ex tiež za kupliarstvo. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 28.03.2018