Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Práva dospelého dieťaťa v starostlivosti matky

Dobrý deň. Rád by som sa opýtal, ako je to s voľnosťou 18 ročného dieťaťa pokiaľ má rozvedených rodičov a je v osobnej starostlivosti matky. Po súde (ktorý bol, keď som mal 11 rokov) je na papieri napísané, že sa s otcom môžem stýkať každý druhý víkend a počas voľna teda prázdnin atď. Moja otázka teda znie, keď už dom dosiahol dospelosť, aké mám právomoci zasahovať do tejto veci? Musím dodržiavať to čo je napísané na papieri alebo matka stráca väčšinu práv rozhodovať za mňa, a teda môžem chodiť, kamkoľvek aj bez jej súhlasu? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 31.03.2020

Diaľničná známka neuhradené v ten deň

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Dňa 15. 2. 2020 som prešiel po úseku, ktorý je spoplatnený, ale zabudol som si v ten deň zakúpiť diaľničnú známku. Hneď ďalší deň 16. 2. 2020 som si diaľničnú známku 365 dňovú zakúpil, bude mi poslaná pokuta alebo nie? Po úhrade diaľničnej známky mi prišlo, že je platnosť od 16. 2. 2020 do 14. 2. 2021 to znamená, že systém to zaznamenal, že som prešiel po sspoplatnenom úseku a akceptoval diaľničnú známku od 15. 2. 2020 nakoľko platnosť nieje do 15. 2. 2021 ale do 14. 2. 2021?

Odpovedané dňa: 18.02.2020

Prepis domu na vnuka

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Starí rodičia môjho manžela by chceli dom prepísať naňho. Je následne po ich smrti možné toto napadnúť dedičmi (ich deťmi), ak by bol dom prepísaný darovacou zmluvou?

Odpovedané dňa: 29.01.2020

Exekútor vymáha neoprávnene

Dobrý deň, 19. 12. 2019 som si prevzala rozhodnutie o vyhlásení konkurzu aj s právoplatným od 19. 12. 2019. Avšak exekúcie od jednej exekútorky mi neboli zastavené a ešte mi dala 23. 12. 2019 ďalšie dva príkazy na zrážky zo sociálnej poisťovne. Som na PN po 15 ročnej práci v jednej firme. Exekútor podľa toho čo mi povedali už nemá právo mi zrážať peniaze ani viesť žiadne exekúcie voči mne. Ale naďalej to robí? Ako mám postupovať v tomto prípade? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 17.01.2020

Neuznaná reklamácia - vŕzgajúce topánky

Dobrý deň, Chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadne zamietnutej reklamácie topánok.
Nové kožené topánky asi po dvoch dňoch nosenia začali hlasne vŕzgať. Až tak, že mi začalo byt nepríjemné v nich chodiť, lebo sa kvôli tomu za mnou otáčali ľudia. Reklamoval som ich, ale moja reklamácia bola zamietnutá. Znalec napísal, že vizuálnym hodnotením spojov topánok nič nezistil a ani manipuláciou sa chyba neprejavila. (Pochybujem, že si ich obul a skúšal v nich chodiť. ) Ešte napísal, že trením materiálov môže dochádzať k vŕzgavému zvuku, ale to je len estetická odchýlka, ktorá nemá vplyv na funkčnosť.
A to je v podstate pravda. Lenže darmo sú funkčné, keď sa v nich hanbím chodiť a tým pádom sú pre mňa nepoužiteľné.
Myslíte, že mám šancu s týmto ešte niečo urobiť ?
Ďakujem.
 

Odpovedané dňa: 12.01.2020

Suma poslaná na účet a jej vymáhanie

Dobrý deň, mal by som na Vás jednu prosbu poslal som na účet peniaze jeden nemenovanej žene ohľadom darčeka a neodpisuje mi na správy ani nereaguje na telefón. Prosím Vás, ako môžem od nej vymáhať naspäť peniaze?

Odpovedané dňa: 18.12.2019

Časť platby za byt v hotovosti

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Kupujem byt a v zmluve je napísané, že kúpna cena bude vyplatená v 2 častiach. 1. časť 49200 e vyplatí banka z úveru, a 2. časť 13800 e vyplatí kupujúci v hotovosti pri podpise kúpno predajnej zmluvy. Moja otázka je, či je v poriadku platiť takúto sumu v hotovosti, či nepresahujeme zákonom stanovenú platbu hotovosti do 15000 e, pri právnických osobách 5000 e? Aj v tom prípade, keď som SZČO, no nehnuteľnosť kupujem ako fyzická osoba nie SZČO. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.12.2019

Spoludlžník a jeho vyňatie úveru

Dobrý deň, syn si berie hypotéku a spoludlžník má byť jeho sestra. Hypotéku bude brať na 30 rokov. Chcela by som sa opýtať, či nie je problém po čase zrušiť spoludlžníka a ručiť len nehnuteľnosťou (spoludlžník by mal pravdepodobne problém si sám zobrať hypotéku). Prípadne je nejaký spôsob, ako sa spoludlžník má chrániť, aby náhodou neostal sám na splácanie úveru. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 17.12.2019

Vyživovacia povinnosť a trestné oznámenie

Dobrý deň. Pred nedávnom som bol nezamestnaný a poslal som len polovičku výživného na moju maloletú dcéru, lebo moja situácia mi nedovoľovala viacej dať. Všetku sumu som doplatil hneď, ako som sa zamestnal. Svoju vyživovaciu povinnosť si plním. Matka môjho dieťaťa na mňa podala trestné oznámenie s tým, že som meškal z výživným, ale pritom je všetko doplatené. Moja otázka na Vás znie, ako sa mám brániť? Keď matka môjho dieťaťa verejne prehlásila na súdnom pojednávaní, že ma zničí? Nemôžem si dovoliť právne zastupovanie. Za každú Vašu radu Vám vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 16.12.2019

Vysporiadanie po rozvode

Dobrý deň. S exmanželom sme mali už počas manželstva zrušené BSM. Dom bol počas manželstva napísaný len na exmanžela. Ja som však počas 30 rokov investovala do domu peniaze na opravy. Mám po rozvode nárok na to, aby mi ex vyplatil peniaze, alebo časť peňazí, ktorými som zveľadila jeho majetok? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 16.12.2019