Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Reklamácia pracovnej dosky

Reklamovali sme u predajcu vydutú pracovnú dosku, na základe fotodokumentácie prišla mi od odborníka odpoveď taká, že nám zamietajú reklamáciu preto, lebo za to môžem ja, lebo na dosku trvalo pôsobilo vlhké prostredie. Ako to ten odborník mohol takto vyhodnotiť, keď u nás nikdy nebol? Ako mám ďalej postupovať, mám nejakú ďalšiu možnosť s reklamáciou? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.08.2017

Neuznáva reklamácia sedačky

Dobrý deň, reklamovali sme sedačku súpravu z dôvodu opačného rohu. Neviem ako sa posudzuje, či je roh pravý, alebo ľavý. Predajcov sme povedali chceme tento a viac sme neriešili. Dodaný bol opačný ako sme chceli. Na pokladnicnom bloku mame napísané pravý a na dodanej sedačke bolo napísané ľavý. Reklamáciu nám však neuznali. Neviem ako pokračovať, tak Vás prosím o radu. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 21.08.2017

Predkupné právo

Dobrý deň, Mám pozemok v podielovom vlastníctve. Majiteľ ďalšieho podielu ma na základe predkupného práva doporučeným listom informoval o úmysle predať podiel inému záujemcovi. V liste však uviedol, že podiel mi ponúka za minimálne xy Eur. Pri osobnom stretnutí som vyjadrila súhlas, ale majiteľ povedal, že má lepšiu ponuku. Je možné (zákonné), aby v liste nebola stanovená pevná suma, a teda sa o nej ešte zjednávalo ? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 20.08.2017

Rodičovské práva a povinnosti

Dobrý večer. Poprosím o radu ohľadne detí počas rozvodu. Sme v rozvodovom konaní, ale zatiaľ nemáme súdom stanovenú starostlivosť o deti, ani predbežnú. Otázka znie: Môžu u mňa deti prespávať, ak oni chcú, no druhý rodič im to zakazuje s vyhrážkami, že zavolá na mňa políciu? Zatiaľ bývam u priateľky a nie som u nej prihlásený na trvalý pobyt. Priateľka má veľmi kladný vzťah k mojim deťom a aj deti k nej. Má matka po oznámení, že deti zostanú u mňa spať a že ich prinesiem na druhý deň v určitú hodinu, právo zavolať políciu? Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.

Odpovedané dňa: 18.08.2017

Premenia mi podmienečný trest?

Dobrý deň. Dostala som podmienku za neplatenie výživného. Bohužiaľ som neplatila ani potom. Prišiel mi dopis od prokurátora, že podáva na mňa trestne oznámenie. Ako sa vyhnem tomu, aby mi nepremenily podmienku. Keď pošlem tento mesiac tak pomôže to nejako. Mám určené mimimum. Prácu nemám. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 18.08.2017

Nenastúpenie do práce pri podpísanej prac. zmluve

Dobrý deň, koncom júna som podpísala pracovnú zmluvu s nástupom od 1. 9. 2017. Medzitým sa mi však naskytla iná pracovná ponúka s nástupom 1. 8. 2017, ktorú som prijala a nastúpila do práce, že v prípade ak sa mi tam nebude páčiť, tak stále mám v "rukáve" prvú zmluvu, už podpísanú. Ale v tejto práci sa mi celkom páči a chcem v nej naďalej pokračovať. Ako sa dá ukončiť prvá podpísaná pracovná zmluva, ešte pred nástupom, keďže by som mala nastúpiť 1. 9., kde ale nenastupim, pretože už som zamestnaná. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 18.08.2017

Zrušenie otcovstva ak nie som otcom

Dá sa zrušiť otcovstvo, keď nie som otcom dieťa. V čase narodenia dieťaťa som mal len 13 rokov. Manželku som spoznal, keď dieťa malo 9 rokov a podpísal som pred matričným úradom otcovstvo len z toho dôvodu, aby dieťa malo rovnaké priezvisko. Doba 3 rokov na podanie už uplynula. S manželkou sme rozvedený. Dieťa ma 20 rokov a študuje. Jej biologického otca pár krát navštívila. Som ochotný sa podrobiť aj testom dna.

Odpovedané dňa: 17.08.2017

Styk s dieťaťom a prejav vôle dieťaťa

Dobrý deň. Matka mi zrazu odmieta dávať našu 9 ročnú dcéru, aj keď máme súdny rozsudok, v ktorom je presne určené kedy ju mám mať a už vyše mesiaca mi ju nechce dať ani k telefónu. Jej odôvodnenie je, že dcéra so mnou nechce hovoriť ani ku mne ísť. Doteraz som nemal s dcérou žiadny problém a chodila ku mne rada a vždy sme sa pekne zabavili. Neviem aká je skutočnosť, pretože som nemal možnosť s dcérou rozprávať. Potreboval by som len vedieť, či môže 9 ročné dieťa rozhodovať o tom, či ku mne pôjde alebo inak rozhodovať o tom čo, súd nariadil. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpovedané dňa: 17.08.2017

Vrátenie pôžičky keď dlžník jej existenciu popiera

Dobrý deň, potreboval by som pomoc. S bývalou partnerkou som sa ústne dohodol na požičiavaní peňazí, ktoré som jej posielal cez Western union mesačne od 50 eur do 200 eur v rokoch 2011 až 2016, spolu to bolo 6000 eur. Ale, keď som od nej túto sumu žiadal vrátiť, tak mi povedala, že žiadnu ústnu dohodu sme nemali. Na všetky platby na jej meno mám doklad s Western union. Chcel by som sa opýtať ako mám postupovať, a či je niejaka šanca na vrátenie peňazí. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 15.08.2017

Je možné späťvzatie návrhu na rozvod?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možnosť späťvzatie návrhu na rozvod s odkladom na jeden rok a či musí s tým súhlasiť aj odporca. Žiadosť o rozvod som podala ja vzhľadom na psychicky nátlak odporcu (ak nestiahnem žiadosť spácha samovraždu užitím antibiotík) a zo strany jeho rodiny, že budem za to zodpovedná. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpovedané dňa: 15.08.2017