'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce

Dobrý deň. Ešte nemám skolaudovaný dom a prišla mi od obce platiť miestny jednorazový poplatok za rozvoj obce. Kto znáša platbu ?

Odpovedané dňa: 16.04.2019

Spoluvlastnícky podiel výpočet

Dobrý deň, s priateľom kupujeme dom. Financujeme ho nasledovne: ja dávam 28000, spoločne úver 128000, každý teda 64000 na dokončenie použijem svoje peniaze cca 10000. Moja otázke je v akom pomere ma byt zapísaný spoluvlastnícky podiel na liste vlastníctva? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 04.04.2019

Budúca zmluva

Dobrý deň, poprosila by som Vás o možnú informáciu, ak uzatváram zmluvu o budúcej kúpnej zmluve o prevode vlastníctva, medzi mnou ako fyzickou osobou a predávajúcimi, ktorými sú právnické osoby (vlastníci pozemku a realizátor stavby) postupujem podľa obchodného alebo občianskeho zákonníka. Ďakujem 

Odpovedané dňa: 04.04.2019

Zrušenie výživného po odobratí otcovstva

Je možné pristúpiť k zrušeniu výživného po súdnom odobratí rodičovských práv otcovi ?

Odpovedané dňa: 28.03.2019

Pojednávanie bez rozhodnutia

Dobrý deň. Na internete som podľa spisovej značky našiel termín nášho pojednávania ohľadne rozvodu manželstva ale ešte som nedostal predvolanie, aj keď je do termínu pojednávania je sedem kalendárnych dní. Pojednávanie je tam nazvané ako Pojednávanie bez rozhodnutia. Prosím o vysvetlenie čo tento pojem znamená. Ďakujem

Odpovedané dňa: 28.03.2019

Kupnopredajna zmluva a nebohá

Krásny deň, chcela by som sa spýtať. S manželom kupujeme dom po babke. Dom ma 4 majiteľov, keďže dom zdelili deti. A z tých 4 majiteľov je jedna nebohá. Takže dom zdedil manžel s deťmi. Čo sa potom píše do kupnopredajnej zmluvy? Len manžel nebohej? Či aj deti? Sú povinné na overenie u notára aj ich podpisy, keďže oni sú v zahraničí, ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 06.03.2019

Povinnosti správcu bytového domu

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať, bývam v tehlovej bytovke 2x9 bytov s jedným domovníkom, riešime bleskozvod aktívny za sumu 9300e stým, že to ešte nie je presne vyčíslenie, suma sa môže navýšiť, resp. Aktívny bleskozvod treba častejšie premeriavať (údržba častejšia ako pri pasívnom) ja jediný stou sumou a aktívnym bleskozvodom nesúhlasím. Nemienim ďalej doplácať za tieto veci, dá sa niejako postupovať, aby som neplatil ďalšie služby stým spojené? I, keď sa bleskozvod aktívny namontuje, stým asi nič nespravím ale ďalšie sumy stým spojené nechcem riešiť. Ja som mimo SVK preto to nemám ako riešiť osobne, iba som podpísaný  ako nesúhlasím Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 28.02.2019

Úmrtie

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať zomrel mi Švagor na ubytovní v Čechách. Chcela by som vedieť, či zamestnávateľ českej firmy je povinný zaplatiť prevoz na Slovensko. Za odpoveď Vám vopred ďakujem!

Odpovedané dňa: 27.02.2019

Kam uložiť závet

Dobrý večer. Týmto Vás zdravím a mám jednu prosbu a to, že kam alebo kde sa zakladá - ukladá závet dedičstva alebo vydedenie. Za Vašu stručnú a jasnú odpoveď vopred pekne ďakujem. S pozdravom Peter Vanko.

Odpovedané dňa: 27.02.2019

Priestupok § 49 písmeno d/ priestupkového zákona

Chcel by som sa spýtať pokiaľ bola v priestupkovom konaní na mieste uložená bloková pokuta, dá sa to ešte napadnúť? Podať odvolania, opravný prostriedok?

Odpovedané dňa: 26.02.2019