Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Exekúcia

Zdravím. Chcem sa spýtať ak mi exekútor zriadi na účte viinkulacny podúčet v hodnote 388 eur zo zdravotnej koľko mi musí vrátiť? Zaplatil mi 79 eur ja som dala 106 eur priamo v zdravotnej a vrátil mi 106 eur na účet. Je možné, aby si nechal zhruba 200 eur? Ďakujem za odpoved.

Odpovedané dňa: 23.06.2017

Ako zrušiť výživné, keď nie som otcom dieťaťa

Dobrý deň. Po 28 rokoch manželstva som sa s manželkou rozviedol pre jej neveru a pitiu alkoholu. Mame dospelú dcéru a 13 ročného syna. Manželka po rozvode začala rozprávať, že keď sa nevyspi s iným tak nemá syna atď. Nechal som si urobiť testy DNA, ktoré bohužiaľ potvrdili jej slova, že nie som otcom. Syna sa vzdať nechcem veď som ho vychoval a chodí ku mne. Nechcem však platiť výživné jeho matke, ona si to nezaslúži. Za radu pekne ďakujem.

Odpovedané dňa: 23.06.2017

Výstavba vedľa bytového domu

Dobrý deň, v obci mame bytový dom dvojposchodový s 12timi bytovými jednotkami. Z jednej strany bytovky ide cesta, ktorá zahýňa doprava popri pozemku a pokračuje ďalej. Za bytovkou je pole. To chce majiteľ premeniť na stavebný pozemok a rozparcelovať. Malo by tam vyrásť zo 5 domov. Cestu chce ťahať popri bytovke. Nás pozemok je od bytovky po pole cca 1, 5 metra, cesta ma začínať o ďalšie 2 metre ďalej. Zo strany poľa mame loggie a prízemné byty tam vešajú prádlo, jeden obyvateľ je nevidiaci. Je možné v stavebnom konaní zabrániť, aby bola cesta postavená tak blízko pri bytovke, a aby počas výstavby chodila mechanizácia tak blízko bytovky? Ako ďaleko je možné cestu posunúť? Je možné, aby bola bytovka na dedine obkolesená cestou z troch strán?

Odpovedané dňa: 23.06.2017

Mám právo na preplatenie materiálu a servisu auta?

Kúpil som auto s riadne vyplnenou servisnou knižkou. Do roku 2016 bolo servisované majiteľom v nemecku, ktorý vymenil väčšinu väčších investícií. Auto prešlo riadnou kontrolou originality STK, EK a majiteľ, ktorý ho už mal prihlásené na Slovensku, človek, od ktorého som auto kúpil mal pravidelne naďalej auto servisovať v riadnom autorizovanom servise u nás na Slovensku. Lenže. Človek servisujuci auto nesie priezvisko a je z toho istého okresu ako človek, od ktorého som auto kúpil. Na aute mal byť vymenený komplet dvojhmotný zotrvačník aj so spojkou, brzdové obloženia turbo a iné dosť nákladné veci, tak som bol rád, že ma nečaká v blízkej dobe žiadny veľký servis. Avšak. Pri kúpe auta som prešiel 200 km a na aute sa začal ozývať zotrvačník. Jeho cena sa pohybuje od 380 euro, pri ktorom treba následne meniť aj spojku v hodnote ďalších cca 150 eur a s robotou to výjde na 700eur a viac. Samozrejme od výmeny týchto častí sa na aute nabehalo nejakých 7 tisíc kilometrov a nie je možné, aby od výmeny sa tieto nové časti, ktoré boli údajne menené pokazili opotrebovali a podobne. Chcem sa opýtať, ako sa voči tomuto problému brániť a ako postupovať. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 23.06.2017

Nútené vymáhanie pohľadávky

Dobrý deň. Mám exekúciu /neuhradené fakt. 2012, 2013, 2014 nezaplatili mi za tovar a ani ja som nevedela uhradiť faktúry/ exekútorovi platím koľko viem. Teraz sa mi ohlásila vymáhačská spoločnosť a vymáhajú ten istý dlh. Každý druhý deň ma navštívia doma a vyhrážajú sa mi. Nadarmo im hovorím, že už splácam exekútorovi. Poprosím o radu majú na to právo? Viem ich nejak zastaviť? Už sa vyhrážajú aj deťom, keď ja nie som doma Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 23.06.2017

Priznanie viny

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či existuje nejaká právna úprava, podľa ktorej sa môžem dobrovoľne priznať k trestnému činu? Aj, keď na mňa nebolo podané trestne oznámenie. A ako sa táto právna úprava volá. Ďakujem.

Odpovedané dňa: 23.06.2017

Ako mám postupovať pri vymáhaní od CD Consulting?

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu ako mám postupovať, a či mám vyplatiť sumu, ktorú odo mňa žiada CD Consulting. Nižšie Vám opíšem, prečo Vás prosím o radu. Dna 15. 6. 2017 som dostala list, v ktorom ma spoločnosť CD Consulting s.r.o žiada o úhradu dlžnej sumy pre spoločnosť POHOTOVOSŤ, ktorá im postúpila pohľadávku o čom ma informovali listom zo dna 17. 3. 2014. Ale už 15. 8. 2012 spoločnosť POHOTOVOSŤ poslala oznámenie o začatí exekúcie JUDr. Rudolfom Krutým. Podľa súdneho uznesenia zo dna 24. 3. 2016 spoločnosť CD Consulting s.r.o postúpila pohľadávku spoločnosti Private Capital Investments Limited. Zároveň však prebiehala exekúcia u exekútora JUDr. Rudolfa Krutého, ktorá bola Uznesením Okresného súdu 16. 6. 2016 zastavená. Bola vyčíslená suma na zaplatenie a po ukončení všetkých potrebných úkonov mi bol preplatok zo zrážok zo mzdy a aj z dôchodku poberaného zo Sociálnej poisťovne vrátená. Ja som považovala celú záležitosť s mojou dlžnou sumou v spoločnosti POHOTOVOSŤ za ukončenú. Ale CD Consulting teraz odo mňa žiada vyplatenie celej dlžnej sumy.

Odpovedané dňa: 22.06.2017

Vypnutie elektriny v byte, v prípade nevysťahovania

Dobrý deň, prajem, jedna sa o to, že som dala výpoveď človeku, kt. som prenajala byt, dohodli sme sa na termíne vysťahovania sa k 15. 5., človek ešte býva dodnes, odmietol sa vysťahovať, je to mamička s dieťaťom, 1,5 roč. A vypla som jej elektrinu a odstavili sme vodu v byte, za týmto účelom sme tam vstúpili, i s 1 príbuzným, je svedkom, a prišiel ešte i sused. V OZ som vyčítala veci o vstupe majiteľa do nehnuteľnosti. Keď to bolo za týmto účelom, tak mi povedali na polícii, že je to v poriadku. S pozdravom.

Odpovedané dňa: 23.06.2017

Vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva - byt s úverom

Dobrý deň, s manželom. Sme rozvedení a riešime BSM. Mame jedine byt na úver v hodnote ešte 38 000. on ma jeden úver, na ktorom mu ručím. A chce nech mu ho vyplatim, tam je dlh 9 000 a ešte jemu mám dať 3 000. Byt - hodnota je 60 000. Mám ho vyplatiť, či ísť súdom, ostala som s deťmi sama chcem si byt nechať, nemôžeme ísť na ulicu, ale on nerieši je závislý na automatoch. Viacerí mi vravia, že mám riešiť vyporiadanie BSM cez súd, že tam súd prihliada na matku s deťmi. Ja mám minimálnu mzdu a on 1 300. Len ma dlhy, ktoré neplatí preto mu aj zo mzdy strhávajú. Ďakujem za radu.

Odpovedané dňa: 22.06.2017

Výživné na maloleté dieťa ?

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom výživného na 2. Ročne dieťa nakoľko neviem ako mám postupovať. Som slobodná matka, mám 2. Ročného syna, otec dieťaťa je zapísaný v rodnom liste. Nežijeme spolu, na dieťa nič neplatí, občas mu kúpi nejaké oblečenie a hračky ale z toho nevyžijeme. Chcem vedieť ako mám postupovať vo veci, aby platil výživné? Na Súd som ešte nepodala, lebo neviem, či najprv sa musí podať o zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti alebo dá sa rovno o výživné? A ešte by ma zaujímalo ak to pôjde pred súd ako to bude s právnikom, kto ma bude zastupovať ako slobodnú matku a kto to všetko zaplatí? Nie som vôbec znala v týchto veciach, preto potrebujem odbornú pomoc, a preto som ešte túto vec neriešila. Vopred veľmi pekne Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpovedané dňa: 22.06.2017