'

Online právna poradňa


Právne články

Položiť otázku

Pôžička

Dobrý deň, mám problém s priateľom sme brali pôžičku v roku 2016 a som jeho spolu dlžník a rozchádzame všetky veci, ktoré sme zato kúpili mu ostávajú ako to mám urobiť, aby som, keď by on prestal platiť pôžičku, aby som ju nemusela platiť ja lebo mám dosť malý príjem a ja tiež platím svoje pôžičky.

Odpovedané dňa: 19.10.2018

Hmotná zodpovednosť brigádnika

Dobrý Deň. Chcem sa opýtať, keď som študent a robím v bare, či mám hmotnú zodpovednosť za peniaze, ktoré chýbajú v tržbe. Alebo ako to je? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedané dňa: 11.10.2018

Nútenie vysporiadania a možný časový rámec

Dobrý deň, prajem! Pred desaťročím zomrel otec a počas dedičského konania po ňom prepísala naša matka na mňa a brata rodičovský rodinný dom v pomere 1/2 a 1/2, zriekla sa svojho podielu a zriadilo sa bremeno doživotného užívania pre ňu. Tento rok bohužiaľ zomrela a teraz brat /-ova rodina tlači na vysporiadanie. Dom je neobývaný v pomerne zlom stave. Chcela ho jeho rodina, ale som povedal, že ho nechcem nikomu predať, a keď sa finančne pozviecham, odkúpim jeho podiel, pričom požadovanú cenu na dotaz neuviedol. Súhlasil. No teraz po niekoľkých mesiacoch začali tlačiť. Kvôli neočakávaným výdavkom ale najbližší min. polrok určite neviem financie zabezpečiť pôžičkou, keďže už splácam iné. Nechem o rodičovský dom prísť z citových dôvodov. Môžu zariadiť, aby som o neho prišiel trebárs súdnou cestou? Je nejaký časový limit dokedy musím konať, keď som prejavil záujem ale momentálne nemám financie? Ďakujem Vám! S pozdravom.

Odpovedané dňa: 17.09.2018

Lottoland

Dobrý večer. Na internete som natrafil na spoločnosť lottoland. Skúsil som šťastie a nakoniec som vyhral. No k peniazom sa nemôžem dostať. Stále overujú moju identitu. Poslal som im už niekoľko emailov ale stále nič. Telefón na tu spoločnosť nie je. Chcem sa opýtať mám nárok na tu výhru alebo sa s ńou môžem rozlúčiť a ide len o podvod. Dá sa napadnúť táto firma. Ide o sumu 5 500 eur. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom V. 

Odpovedané dňa: 07.09.2018

Zaplatenie rozbitej stoličky na internáte

Dobrý deň. Po odubytovaní z internátu mi riaditeľ poslal naspäť zálohu 30 e. Avšak si z týchto 30 e zabudol stiahnuť 17 e za prasknutú stoličku. Teraz odo mňa žiada, aby som mu tie peniaza poslal, inak ma bude kontaktovať ich právnik. Mám mať strach ? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 30.08.2018

Je možné reklamovať nákup cez Google Play

Dobrý deň. Môj desať ročný syn hral na mojom telefóne poč. hru, pričom v domnení, že nahráva gemy do hry nevedomky minul 280 eur. Dá sa takýto nákup reklamovať?

Odpovedané dňa: 14.08.2018

Podiel na rodičovskom dome

Dobrý deň. Matka predáva náš rodičovský dom. Počul som, že existuje nejaký zákon, ktorý tvrdí, že v prípade ak chce predať dom, musí mať odo mňa povolenie, v opačnom prípade mi musí vyplatiť istú časť z predaja. Čo je na tom pravda? Viem si nejako uplatniť toto právo, aby ma v prípade predaja nehnuteľnosti vyplatila? Ďakujem za Vaše odpovede.

Odpovedané dňa: 13.08.2018

Trestné oznámenie pre podvod

Tala sa mi taká vec, že som sa zoznámil na internete na pokeci z jednou ženou, ktorá hľadala vážnu známosť a pomoc. Začali sme si písať a napísala mi, že ma dieťa a nežije z bývalým a on jej neplatí na dieťa výživné, a že nemá ani na jedlo, nakoľko sa mi páčila tak sme si začali písať a sľubovala mi, že príde ku mne a bude so mnou žiť ale, že nech jej pošlem 50 euro na stravu, no tak to bolo viackrát až neskôr mi mapísala , že už nemá na nájom, a že majiteľ ju vyhodí na ulicu, jednalo sa o sumu 170 euro, že, keď jej pošlem tak už sa stretneme, že prídem do týždňa ku nej, že to vybaví z majiteľom. Poslal som jej na nájom , a tak po piatich dňoch som ju chcel prekvapiť tak som ku nej pricestoval autom, no na moje prekvapenie mi majiteľ u, ktorého bývala povedal, že ona nevyplatila nájom a odišla z P. do R. , že nech jej zavolám, no mne sa práve vybil mobil tak on jej zavolal a povedal mi, že sa s ňou mám stretnúť v Rožňave na námestí pri klenotníctve, no mal som vybitý mobil a pršalo tak som sa ubytoval a nabil mobil. Zavolal som jej no ona mi povedala, že je tam u kamarátky, a že cestuje z ňou do Čiech, no ja som ju prosil, že ale nech príde, že sa porozprávame, no ona, že nie, že je neskoro a oni skoro ráno cestujú do Čiech. Tak aj odcestovala z tým, že ona, keď si dačo zarobí tak príde ku mne, po týždňovom písaní na pokeci mi napísala, že ľutuje, že tam išla robiť a, že keď jej pošlem na cestu peniaze, že pricestuje z M. do M. prídem pre ňu na aute a pôjdeme domov do V., že nech jej pošlem na cestu 110 euro a pricestuje, tak už mi písala, že si už na internete pozrela aj spoj z Prahy kedy jej pôjde vlak. Poslal som jej, no ako mala prísť tak mi napísala, že nech sa nehnevám ale ona sa hanbí prísť bez peňazí, že odrobí aspoň dva týždne a príde. Medzi tým sme si písali a dva dni bolo všetko v poriadku akurát ja som jej písal, že v aute nemám sedačku pre jej dcérku V. a ona mi napísala a poslala fotku sedačky, že nech jej pošlem na sedačku 60 euro, že tam je lacnejšia, že ju donesie so sebou, tak som poslal na sedačku do auta. Na štvrtý deň mi napísala, že rozprávala z majsterkou, a že ju ešte nechcú vyplatiť ale, že chce prísť aj tak ku mne, že nech jej zavolám. Tak som jej zavolal a do telefónu mi povedala takto:Že čo mi neveríš manžel môj, veď mi sme už ako manželia, prídem ku tebe tak mi pošli na cestu. Poslal som jej na cestu ďalších 110 euro, lebo medzitým mi ešte prisahala na svoju dcérku V., že pricestuje ku mne a bude so mnou žiť. No zbytočne som čakal na ňu, písala mi, že mi vráti peniaze a neskôr, že nech sa jej nevyhrážam, že ju dám na súd. Viete mi poradiť ? Ďakujem.

Odpovedané dňa: 22.07.2018

Pracovný pomer s dvoma zamestnávateľmi

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné nejakým spôsobom pracovať u dvoch rôznych zamestnávateľov naraz. Napríklad, že by som si to rozdelil 2 dni + 3dni. Či sa dajú uzavreť dve pracovné zmluvy, alebo to bude lepšie riešiť na živnosť?

Odpovedané dňa: 25.07.2018

Zmluva o nájme a preplatok

Dobrý deň, chcem požiadať o radu týkajúcu sa prenájmu bytu. Som nájomcom bytu v východe Slovenska, mám zmluvu o prenájme a ide mi o ročne preplatky, ktoré sú v zmluve ukotvené. Došiel nám cez majiteľa bytu doklad o preplatkoch nedoplatkoch za užívanie bytu, v zmluve je ukotvené, že za služby spojené z užívaním bytu platí podľa našej zmluvy 160 € majiteľ správcovi byt. domu, 240 € má do vrecka čiže každý mesiac mu platíme 400 € za byt. Partnerka pri stretnutí s ním žiadala o vyúčtovanie, ktoré predložil no nesedia naše zálohové platby tých 160 € z jeho mimo našeho vedomia tvrdí, že on platí 226 € správcovi byt. domu za všetky služby s tým, že má väčšie zálohové platby, ktoré platí každý mesiac. Chcem vedieť, či je možné mať dve rôzne zmluvy o platbách za užívanie bytu a, ktorá zmluva je skutočne platná ta naša alebo ta jeho, keďže na našej sú nižšie výdavky za energie ako na jeho čo je zavádzajúce sa z toho vymotať tvrdí, že jemu od začiatku prenájmu tejto nehnuteľnosti bpmk vyrúbal 226 € mesačne a sú nahlásený 4 ľudia od začiatku, ktoré majiteľ nezmenil doposiaľ. Preto nechápem, že nám nechce zaplatiť preplatok 1094 € tvrdením, že nie naša zmluva, či výdavky za užívanie bytu sú platné, ale jeho zmluva, nie našich 160 € je výdavok, ale 226 €  reálne výdavky, ktoré on platí mesačne správcovi byt. domu čiže nás na začiatku pred rokom a pol neinformoval, že na našej zmluve niesu uvedené reálne platby za užívanie bytu, aj keď berie za prenájom mesačne 400 e. Vopred ďakujem za nejakú radu vysvetlenie čo robiť majiteľ nám no skôr mojej polovičke tvrdí, že sme v mínuse, že nemáme preplatok atď. Reálne hnevajú ma takýto špekulanti, ktorý nás okrádajú, neuživam byt naplno, pivnica bola sľúbená nie je k dispozícii, byt aj po zaplatení nájmu 400 e a depozit 400 e (800 e) nebol na začiatku reálne obývateľný, záchod sa upchával, umývadlo v kuchynke neodtekalo a prípojka na práčku nebola žiadna, keďže som si prenajal holobyt musel som si zriadiť opravu sám, aby som počas decembra 2017 mohol nejak fungovať na Vianoce. Ďakujem pekne za nejakú informáciu ako postupovať a riešiť tento problém nezákonného sa obohacovania sa na nás. Pekný deň a ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

 

Odpovedané dňa: 14.07.2018