Ako čo najskôr ukončiť pracovný pomer?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako čo najskôr ukončiť pracovný pomer?

Dobrý deň, prosím Vás, ako mám postupovať, keď som v práci podal výpoveď k 1.9.2016 a dnes mi prišla odpoveď od zamestnávateľa, že musím ešte v práci odpracovať tri mesiace a až potom dostanem výpoveď. Výpoveď som podal kvôli nízkej mzde, zlému ubytovaniu v práci. Dvakrát som priniesol domov ploštice a raz ľudské blchy, ubytovanie je preto porovnateľné so zvieracím. Navyše som sa dozvedel, že zamestnávateľ dostáva na nás stravné lístky a necháva si ich pre seba. Nemám ani žiadne diéty ani príspevky na stravu. Chcem odísť k 1.9.2016, avšak oni ma nechcú pustiť, pokiaľ neodpracujem ďalšie tri mesiace. Poslednú výplatu som ani nedostal, a ani ju nedostanem, kým mi neuplynie výpovedná lehota. Čo mám robiť, aby ma nestíhali a aby som odišiel čo najskôr? Ďakujem.

Odpoveď: Ako čo najskôr ukončiť pracovný pomer?

Dobrý deň, výpoveď je jednostranný právny úkon zamestnanca, čo znamená, že účinky výpovede nastanú (za splnenia ostatných zákonných podmienok) doručením zamestnávateľovi a to bez ohľadu, či ju ten akceptuje alebo nie. Pracovný pomer preto skončí uplynutím výpovednej doby. V zmysle § 69 Zákonníka práce a s ohľadom na skutočnosti vo vašom príspevku, môžete ako zamestnanec pracovný pomer okamžite skončiť, ak Vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti alebo ak je bezprostredne ohrozený Váš život alebo zdravie. Okamžité skončenie pracovného pomeru musíte urobiť písomne, musíte v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musíte ho v ustanovenej lehote (jedného mesiaca odo dňa, keď ste sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel) doručiť zamestnávateľovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť. Pracovný pomer teda skončí doručením písomného podania, ktoré obsahuje okamžité skončenie pracovného pomeru a zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.